VLT® OneGearDrive® ile Efes Pilsen Verimliliğini Ve Sürdürülebilirliğini Artırıyor

1465823129_gorsel_2_800x450

İçecek sanayinin büyük oyuncularından Anadolu Efes’in bir markası olan Efes Pilsen, çalışma verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından büyük hedefleri olan bir marka. Efes Pilsen, Ankara ve Adana’da bulunan bira fabrikalarında konveyör bantlarında çalışan eski dişli motorlarını VLT® OneGearDrive® ile değiştirdikten sonra %63’e varan oranda enerji tasarrufu sağladı. Yatırım 10 ay gibi kısa bir sürede kendini geri ödüyor.

 
Anadolu Efes tüm operasyonlarında daha akıllı bir şekilde enerji kullanımıyla karbon ayak izini azaltmayı planlıyor. Aynı hedefi paylaşan Danfoss, Anadolu Efes’e bu konuda destek veriyor: Bugüne kadar Danfoss Sürücüleri Efes Pilsen’in Türkiye’de bulunan dört fabrikasına dört adet VLT® OneGearDrive® ünitesi tedarik etti: 16 adet VLT® OneGearDrive® ünitesi Ankara’ya; 8 adet Istanbul’a, bir adet İzmir’e ve bir adet Adana’ya sevk edildi. İlave projeler, sürücülerin taşıyacağı yeni bir yarına doğru hayata geçirilmeyi bekliyor.

 
Ankara fabrikasında enerji ve bakım maliyetlerinden tasarruf
Efes Pilsen Ankara fabrikasında şişeleme hattında çalışan 16 eski dişli motoru, 16 VLT® OneGearDrive® ve VLT® AutomationDrive FC 302 ünitesi ile değiştirildi. Sabit mıknatıslı, üç farklı güçte motora sahip olan VLT® OneGearDrive®, kompakt motor çerçevesinde %89’a varan oranda enerji verimliliği ve yüksek torkuyla IE4 Süper Verimlilik sınıfının gerekliliklerini çoktan aşıyor.

 
Yenileme projesinden evvel konveyör bandında yapılan ölçümler

buy generic levitra

, VLT® OneGearDrive® sürücüsünün verimliliği konusunda Efes Pilsen Ankara fabrikasının Elektrik Bakım Formeni Bayram Demirtaş’ı ikna etmeye yetti. “Aynı konveyörde, aynı pozisyon ve aynı yüklerle mevcut sistem ve Danfoss VLT® OneGearDrive® arasında karşılaştırmalı ölçümler yaptık. Mevcut sistemde ölçülen akım 1.6 Amp iken OneGearDrive® ile 0.6 Amp oldu. Bu %63 oranında enerji tasarrufu anlamına geliyor. Bu nedenle karar vermemiz hiç de zor olmadı. VLT® OneGearDrive®, enerji kaynaklarını daha akıllı kullanma hedefimizi destekleyecek.” diyerek durumu özetliyor.
“Yenileme projesi bakım ve yedek parça stoklama ihtiyacımızı azalttı. Azalan bakım ve işletme maliyetleri toplam verimliliğimizi artırdı. VLT® OneGearDrive® ayrıca eski dişli motorlardan ve dişli kutularından daha az yer kaplıyor. ” diyor Bayram Demirtaş. “Şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadık. İleride daha fazla üniteyi kurmayı planlıyoruz.” diyerek sözlerine son veriyor.

 
Adana fabrikasında şişe yıkama hattında motor paslanmasına son
Paslanma dişli motorlarının düşmanıdır. Bakım ihtiyaçlarını artırarak üretim kayıplarına yol açar. Aynı şekilde Efes Pilsen Adana fabrikasında boş şişe yıkama hattında çalışan dişli motorunun yılda bir kere değişmesi gerekiyordu. Bu hattı IP69K yüksek koruma derecesinde VLT® OneGearDrive® ile yeniledikten sonra bakım ihtiyaçları ve maliyetleri ciddi anlamda azaldı.
“VLT® OneGearDrive® çalışma verimliliğimizi, esnekliğimizi ve güvenliğimizi artırdı. Eski sisteme kıyasla %60 oranında enerji tasarrufu sağladık, bu çok etkileyici. Ünitenin hijyenik tasarımı ürünlerimizin kalitesini korumaya yardımcı oluyor.“ diyor Adana Efes Pilsen fabrikasının Elektrik Bakım Formeni Yüksel Koşar.

 
Özetle Faydaları
1 Büyük miktarda enerji tasarrufu ve 10 ayda yatırımı geri ödeme süresi (yatırımın getirisi).
2 VLT® OneGearDrive® sürücüsünün uzun hizmet ömrü, bakım ihtiyaçlarını, maliyetlerini ve üretim kayıplarını azaltır. Dişli kutusunun yağını sadece 35.000 çalışma saatinden (yaklaşık olarak 7 yıl) sonra değiştirmek yeterlidir.
3 Motor, dişli üniteleri veya AC sürücüleri gibi en az sayıda ünite değişikliğiyle en yüksek oranda esnekliğe izin veren VLT® OneGearDrive® sayesinde azalan stok maliyetleri VLT® OneGearDrive® parça çeşitliliğinde %70 oranında indirime gitmeyi mümkün kılar, böylece sadece iki tip sürücü ile tüm fabrika konveyörü yedeklenebilir.

4 VLT® OneGearDrive® sürücüsünün su geçirmez gövdesi kolayca ve hızlıca temizlenebilir, bu sayede bira fabrikası zaman, su ve deterjandan tasarruf sağlar.

5 EHEDG sertifikalı. VLT® OneGearDrive® “Avrupa Hijyenik Mühendislik & Tasarım Grubu”nun (EHEDG) yönetmeliklerine uygundur. EHEDG, işleme sırasında gıdayı bakteri, mantar ve küf gibi kirlenmelere karşı kapsamlı ve etkili bir şekilde korumak için gerekli olan teknik özellikleri ve kılavuz çizgileri belirleyen bir kuruluştur. VLT® OneGearDrive®, ABD Sağlık ve Beşeri Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir federal kurum olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA veya USFDA) yönetmeliklerine de uygundur.

 
Daha iyi bir yarına taşıyan sürücüler
Uygun olan her uygulamada AC sürücülerini kullanarak enerji tüketiminin dünya genelinde %10 oranında azaltılabileceğini biliyor musunuz? Danfoss Sürücülerinin AC sürücüleri teknolojisinde süregelen inovasyonları daha iyi bir gelecek yaratıyor; iş dünyasına olumlu yansımaları olan ve toplumun geneline fayda sağlayan inovasyonlar.
Türkiye’de faaliyetlerine 1969 yılında başlayan Anadolu Efes, Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’yu kapsayan geniş bir coğrafyada bira, malt ve alkolsüz içeceklerin üretim ve pazarlamasını yapmaktadır. 1980’lerden bu yana pazar lideri olan Anadolu Efes, halen üretiminin dörtte üçünü ihraç eden bir global şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Satış hacmine bakıldığında, Avrupa’nın 6. büyük, dünyanın ise 11. büyük bira fabrikasıdır. 70 üzerinde ülkeye ihracat yapan Anadolu Efes, Türkiye, Kazakistan, Rusya, Moldovya, Gürcüstan ve Ukrayna’da kurulu 15 bira fabrikası, altı adet malt üretim tesisi ve bir adet şerbetçiotu işleme tesisiyle bölge pazarının önemli aktörlerinden biridir.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5834

Yazan - Tem 19 2016. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı