Kusursuz mekanik tasarım: STÖBER

Stöber Türkiye Satış Müdürü Alper Turan’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Alper Bey hem köklü bir Alman firması olan Stöber’in ürün gruplarına ve yeniliklerine dair bilgiler sundu hem de piyasanın genel durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Firmanızı ve sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

STÖBER diğer çoğu Alman firması gibi bir aile şirketi. Firmamız 1934 yılında Paul ve Wilhelm Stöber tarafından küçük bir mekanik atölye olarak kurulmuştur. Kurucularımız, ideallerini hep mekanik tasarımlardaki kusursuzluklar üzerine inşa ederek ve 1943 yılında ilk olarak “değişken hızlı sürücü” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz “Variable Speed Drive” ürününü pazara sürerek, o devrin şartlarında makine endüstrisine devrim niteliğinde bir ürün kazandırmışlardır. Firmamız, 1970’li yılların sonlarından günümüze kadar, elektronik ve dijital teknolojiyi STÖBER’in mevcut mekanik ürün yelpazesinin içine taşımış, kendi frekans sürücülerini, servo sürücülerini ve yazılımlarını geliştirmeye başlamıştır. Firmamız ayrıca dinamik servo motorlar ile yüksek hassasiyetli planet redüktörleri birleştirmeyi başaran dünyadaki ilk tedarikçidir. Şu anda 700’ün üzerinde çalışanı, 10 ülke temsilciliği ve 30’un üzerinde de distribütörlüğü bulunan bir firmayız. Bugün neredeyse her tip redüktörden hareket kontrolörüne (Motion Controller) kadar geniş bir yelpazeyi kendi bünyesinde imal edebilen ve donanım olduğu kadar yazılım açısından da dünya piyasalarında adından sıkça söz ettiren bir markayız.

Benim firma ile tanışmam 2011 yılında Türkiye’de bulunan distribütör firmasında çalışmaya başlamam ile oldu. 2015 yılından beri de firmanın Türkiye satış müdürlüğünü yapmaktayım.

Firmanızı ve ürünlerinizi rakiplerinizden ayıran temel özellikler nelerdir?

Ürün araştırma ve geliştirme bizim vazgeçilmezimizdir. Günümüz şartlarına uygun, sağlam ve kusursuz ürün üretmek için bu şarttır ve temel felsefemizin bir parçasıdır. Ayrıca müşterilerimize toplam sistem çözümü sunabilmekteyiz. Redüktörden hareket kontrolörüne kadar kendimiz imal edebiliyoruz. Kimi firma sadece redüktör üretebiliyor, kimi firma sadece motor ve sürücü üretebiliyor, kimisi sadece yazılım yapabiliyor. Böyle olunca da makine üreticisi bir sistem tasarlayıp kurmaya çalıştığında tüm tedarikçileri ve ürünleri bir araya getirmek, tasarımlarını onlara uygun yapmak durumunda kalıyor ve günümüzde paranın bile satın alamayacağı zamanlarını boşa harcamış oluyorlar. Hareketin kaynağını üretebilen ve yönetebilen bir firmaysanız, işe makine tasarımcısı ile birlikte başlamanız gerekmekte. Onun ihtiyaçları ve hayallerine uygun çözümlere ve ürünlere sahip olmanız şart. Yani, bir tasarımcıdan tedarikçinin stoğunda bulunan ürünlere uygun makinalar tasarlamasını istemek tasarımcıya biraz haksızlık etmek olur. Tasarımlarının her aşamasında yanlarında olan, güvenilen ve ulaşılabilen -bu çok önemli- bir partner bulmak bir tasarımcı için çok önemlidir. Bizimle çalışsın ya da çalışmasın, büyük ya da küçük ölçekli, bilgili ya da bilgisiz olsun herkes bizim gözümüzde aynıdır ve değerlidir. Yaptığımız hesaplamalarımızla müşterilerimizin deneme yanılma yoluyla harcadığı paranın cebinde kalmasını sağlamış oluruz. Tüm üretim süreçlerinde desteğimiz kesintisiz olarak devam etmektedir. Uluslararası araştırma şirketi olan Frost & Sullivan, 2014 yılında bizi dünyadaki otomasyon ve makine üreticileri için, sadece pazarındaki üstün hizmetlerimizden dolayı değil aynı zamanda müşteri sayımızdaki artış

kamagra pills

, müşteri memnuniyeti ve bağlılığı verilerine göre Global 2014 Frost & Sullivan ödülüne layık görmüştür. Firmamız ayrıca 2013 yılında da “Germany’s Customer Champion 2013” ödülünü almıştır.

Piyasaya sunduğunuz ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün yelpazemizden bahsedecek olursak;

  • Redüktörler: Planet redüktörler, helis konik dişli redüktörler.
  • Çift hızlı redüktörler
  • Ağır hizmet tipi redüktör entegreli motorlar,
  • Redüktörlü Servo Motorlar
  • Ortası delik servo motorlar,
  • Vidalı mil sürebilen Servo Motorlarımız
  • Kremayer dişli sistemleri,
  • Servo ve Asenkron Motor sürücüleri,
  • Hareket Kontrolörü (Motion Controller)

olarak sayabiliriz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?

Ağırlıklı olarak çözüm ürettiğimiz sektörleri; metal ve ağaç işleme, CNC, tekstil, matbaa, termoform ve gıda makinaları imalatı olarak sayabiliriz.

Fark yaratan ürünlerinizden de biraz bahsedebilir misiniz?

O kadar çok ürün var ki… Size en son çıkarttığımız iki üründen bahsetmek isterim.

LeanMotor, yeni bir motor klasmanı. Hani bazı uygulamalar asenkron motorlar için dinamizmden uzaktır ve beklenenden yetersizdir, servo motorlar içinse çok lüks, tamamen elektronik ve pahalıdır ya, ikisinin arası bir ürüne ihtiyaç duyarsınız. İşte yeni tasarladığımız, yeni motor klasmanı olarak lanse ettiğimiz LeanMotor tam size uygun bir çözüm. Encoder, motor sargısı ve fanın olmadığı bu ürün, IE5 (%96) verimliliği ile ve asenkron motorun neredeyse yarısı ölçülerinde ve ağırlığındadır. Tasarımcıya ve kullanıcısına inanılmaz imkânlar sunar.

SI6, dünyanın en ince iki eksen süren sürücüsüdür. Eni sadece 45 mm’dir. 6 eksenli bir makineyi güç modülü dahil 18 cm içinde sürebilirsiniz. İnanılmaz bir yer tasarrufu sağlar. 37 bit çözünürlükte ve EtherCAT haberleşmelidir.  

Peki, piyasadaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye, değişen ve sürekli yeni aktörlerin pazara girdiği dinamik bir pazar. Pek çok ürün grubunda ürünlerimiz olduğu için doğal olarak kâğıt üzerinde de pek çok rakibimiz var. Fakat gerçek rekabet aslında, eşit ürünler üzerinde eşit ya da en azından en yakın kalitede olup da fiyatını buna göre belirleyebilenler arasında. Özellikle kalite beklentisi en yüksek düzeyde, hedefleri ve ihracatlarının yönü Avrupa ve Amerika olan Türk ve dünya makine imalatçıları bizi tercih etmektedirler. Bu segmentte tercih edilebilir firma sayısı zaten çok az. Yine nicelik olarak bakacak olursak rekabetin en yoğun yaşandığı kısım Afrika ve Ortadoğu pazarına girmek isteyen makine imalatçıları arasında. Tedarikçi olarak çok fazla kafa karıştıran marka ve kafası çok karışmış imalatçı var burada. Çok önemli bulduğum bir konuyu sizin aracılığınız ile makine imalatçılarıyla paylaşmak isterim. Önce firmalar şu soruyu kendilerine sorsunlar: Benim amacım ne? Makine satarak para kazanmak mı yoksa servisten para kazanmak mı? Benim naçizane tavsiyem; kaliteli ve Avrupalının tercih edebileceği bir ürün yaratana kadar lütfen beklesinler. Ayrıca piyasamız özellikle artan döviz kurları sebebiyle sıkıntılı günler yaşıyor. Fiyatlama yapabilmek her geçen gün daha da zorlaşmakta. Daha fazla katma değeri yüksek ürün ihraç ederek bu sıkıntının aşılabileceği kanaatindeyim.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Hedefi, üst düzey kalitede makine imal etmek olan firmalar lütfen ürünlerimizi incelemeden ürün seçimi yapmasınlar. Günün birinde görüşmek dileğiyle.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5968

Yazan - Haz 22 2018. Kategori Röportaj. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı