Siemens ve Güriş Holding imzası ile Dinar’a dev rüzgar enerjisi yatırımı

Siemens’in, 2.3 MW’lık ve 108 metre kanat çapına sahip türbinlerinin kullanılacağı Dinar Rüzgar Enerjisi Santrali, 50 MW kurulu gücüyle bölgenin enerji üretim kapasitesini güçlendirecek.

Siemens Türkiye ile Güriş Holding A.Ş.’nin iştiraki Mogan Enerji Yatırım Holding (MEYH) A.Ş., Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde kurmayı amaçladığı yeni rüzgar santrali  bölgenin enerji ihtiyacının karşılanması için büyük önem taşıyor

Dinar Rüzgar Santrali’nde Siemens’in teknolojisiyle 2.3 MW gücünde tam 22 türbinin kurulumu gerçekleştirilecek. 108 metre kanat çapına sahip türbinler, özel tasarımları sayesinde düşük ve orta güçteki rüzgarlarda bile yüksek güç üretebilme özellikleriyle farklılaşıyor. Dün gerçekleştirilen imza töreninin ardından bir açıklama yapan Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis; 50 yılı aşan geçmişiyle Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Güriş Holding ile uzun yıllardır pek çok alanda birlikte çalıştıklarını belirterek, Güriş’in yenilenebilir enerji vizyonununda da aynı işbirliğini sürdürmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gelis, sözlerini şöyle sürdürdü:

Siemens olarak ülkemizin zengin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılır hale gelmesine olan katkımız nedeniyle gururluyuz. Küresel ölçekte elde ettiğimiz tecrübeyi Türkiye’deki yatırımcılarla paylaşarak yolumuza devam ediyoruz. Bugün, Güriş Holding ile gerçekleştirdiğimiz yeni yatırım ile, 2.3 MW’lık rüzgar türbini ailemizin en yeni, düşük rüzgar güçlerinde bile enerji üretimine olanak sağlayan özel kanat tasarımlı üyesini sunuyoruz. Bugüne kadar dünya genelinde 4 bini aşkın kurulum gerçekleştirdiğimiz 2.3 MW ailesine ait olan türbinlerimiz, kendini kanıtlamış dayanıklılık ve emre amadeliğiyle öne çıkıyor. Güriş Grubu ile uzun yıllardır pek çok alanda çeşitli projelere imza attık. Önümüzdeki dönemde de bu işbirliğimizin artarak sürmesini hedefliyoruz.”

 

 Zorlu doğa koşullarında yüksek performans

Dinar Rüzgar Santrali’nin kurulacağı bölge, zorlu coğrafi koşullarıyla dikkat çekiyor. 1300 metre rakıma sahip bölgede gerçekleştirilecek proje kapsamında inşaat dışındaki tüm altyapı çalışmaları Siemens tarafından gerçekleştiriliyor. Toplamda 50MW’lık kurulu gücüyle yalnızca bölgenin değil, bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilmiş en yüksek güçteki rüzgar santralleri arasında yerini alacak olan Dinar Rüzgar Santrali’nin 2012 sonunda tamamlanarak devreye alınması hedefleniyor. Santral tamamlandığında yıllık 95 bin ton karbondioksit salımının önüne geçilebilmesiyle hava kalitesinin artışında da önemli bir rol üstlenecek.

Siemens, proje kapsamında, kurulum süreci haricinde servis hizmetleriyle de Güriş’e destek olmayı sürdürecek. Güriş Holding’le, 5 yıllık servis anlaşmasını da kapsayan projeyle Türkiye’nin önemli rüzgar üreticileri arasındaki konumu daha da sağlamlaşacak.

Yenilenebilir enerjinin iki uzman ismi bir arada

Siemens, yenilenebilir enerjinin dört önemli alanında geliştirdiği ürün ve teknolojilerle tüm dünyada sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Siemens Rüzgar Enerjisi Bölümü, dünyanın alanlarında en verimli ürünlerini geliştirerek yatırımcıların kullanımına sunuyor. Off-shore türbinler olarak tanımlanan, deniz üstü rüzgar türbinlerinde dünya liderliğini elinde bulunduran Siemens, 100 yıldır Türkiye’de şehirlerin enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik projeler geliştiriyor. Siemens, bugün ülke genelindeki elektrik altyapısının %30’unda katkı sahibi. Yenilenebilir enerji yatırımlarında ilk başvurulan şirketlerden biri olan Siemens, küresel ölçekte sahip olduğu tecrübeyi Türk yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamada kullanıyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarında son yıllarda yaptığı atakla ülkenin en önemli üreticileri arasında yer alan Mogan Enerji Yatırım Holding (MEYH) A.Ş. enerji sektöründeki konumunu hızla güçlendiriyor. Bugüne kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinde önemli yatırımlarına imza atan Güriş Holding A.Ş., bu alandaki gelişimini hızlandırmak amacıyla enerji şirketlerini Mogan Enerji Yatırım Holding (MEYH) A.Ş. çatısı altında topladı. Enerji sektörüne yönelik Türkiye dışındaki yatırımlarına da ağırlık veren  Mogan Enerji Yatırım Holding (MEYH) A.Ş., rüzgar enerjisi haricinde, Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santrali, hidroelektrik santrali ve doğalgaz çevrim santrali yatırımlarıyla da adından söz ettiriyor.

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=1926

Yazan - Nis 9 2012. Kategori Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı