Rulman üreticisi NSK ile yetkili bayi ağları üzerine söyleşi

 

Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticisi NSK, Türkiye rulman pazarında varlığını kuvvetlendirmek için önemli bir adım attı; yetkili distribütörü Çağlayanlar ile iş birliğine girerek bir yetkili bayi ağı oluşturdu. Bu proje için Haziran ayının ilk haftası yeni yetkili bayiler ile İstanbul’da bir seminer gerçekleştirildi.

 

Seminer sonrası NSK Avrupa Pazarlama Müdürü Simone Albayrak, Türkiye ve Ortadoğu’dan sorumlu Genel Müdür Paul Cranston ve Çağlayanlar Otomotiv Genel Müdürü Sertay Güner ile yetkili bayileri ile ilgili mini bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 1. 1.       Merhaba Mrs. Albayrak. Öncelikle bize biraz NSK’dan bahseder misiniz?

 

S. Albayrak: NSK 1916’da Japonya’da kuruldu. İlk ürünü bilyalı rulmandı. Kısaca NSK’yı tanımlamak gerekirse; “Yerel tüketicilere birebir ulaşabilen Japon kökenli global bir şirket” diyebiliriz. Japon şirketleri yüksek ölçüde kalite, imalat ve AR-GE gücüne sahiptir, köklerimizin oradan gelmesi bu konularda bize avantaj sağladı. Bugün, 1 mm’lik rulmanlardan 4 tonluk dev makine rulmanlarına kadar geniş ürün gamımız sayesinde müşterilerimizin her türlü ihtiyacını karşılayabiliyoruz.

NSK rakiplerinden hangi özellikleri ile ayrışan bir marka?

S. Albayrak:  NSK’nın sektördeki algılanan en yüksek değeri kalitedir. Aynı zamanda müşteri memnuniyeti NSK’nın iş ortakları ile müşterilerine sunduğu güven ve destek sayesinde her zaman üst seviyelerde yer alır. NSK, toplam kalitede bir numaradır ve bunu içi boş bir iddia olarak sunmaz, bunu kanıtlayabilir. Müşterileri ile iyi ilişkiler kurar ve hızlı geri dönüşlerde bulunur. Bunun için yetkili distribütörleri ve artık bayileri ile hep birlikte çalışır. Bu noktada artık sloganımız olan sözü; “Güvene dayalı ortaklık, kaliteye dayalı güven”i dile getirmem gerek. NSK mükemmel sonuçlara ortak bir çalışma ile ulaşır.

 

NSK’nın sektördeki algılanan en yüksek değeri kalitedir. Aynı zamanda müşteri memnuniyeti NSK’nın iş ortakları ile müşterilerine sunduğu güven ve destek sayesinde her zaman üst seviyelerde yer alır.

 

 1. 2.       Yetkili distribütörünüz Çağlayanlar ile yeni bir iş birliğine girdiniz. Çağlayanlar’ın bayileri artık NSK’nın yetkili bayisi olarak pazarda sizi temsil edecek. Bu iş birliği için neden Çağlayanlar’ı tercih ettiniz?

 

P. Cranston: Çağlayanlar 1935 yılından beri sektörde bulunan, pazarı son kullanıcısına kadar çok iyi tanıyan, Türkiye’de ilklere imza atmış, bayileri ile ucuzcu değil, çözümcü bir bakış açısı getirmiş ve bu özellikleri ile NSK’nın bakış açısı ile kesişmiş bir distribütör. Bayi ağı ile birlikte müşterilere mühendislik desteği, güçlü stok gibi konularda yeten, Türkiye’nin her yerine hizmet verebilen güçlü bir ortak. Birlikte, NSK markasının Türkiye’de daha büyük bir pazar payına sahip olması için çalışacağız.

S. Güner: Çağlayanlar olarak ilk yedek parça tedarikçilerinden biriyiz. Otomotiv yedek parçası ile başlayan yolculuğumuz birçok farklı sektöre yedek parça tedariği ile devam etti. 1990 yılında NSK markasının yetkili distribütörü olduk. Kalıcı ve güçlü olmamız, müşterilerimiz ile özverili bir iletişim kurmamız ve güvenilir geçmişimiz bizi piyasada tercih edilir konuma getirdi. NSK ile 12 yıl önce başlayan ortaklığımızı devam ettiren ve bugün bir basamak yukarıya taşıyanın da bu özelliklerimiz olduğunu söyleyebilirim.

 1. 3.       NSK ailesine kaç yetkili bayi katıldı?

 

P. Cranston: Aramıza toplamda 38 yetkili bayi katıldı.

 1. Yetkili bayileri seçerken dikkat ettiğiniz noktalar neler oldu?

 

P. Cranston: Bayilerimizi seçerken tüm Türkiye’ye ürün ve hizmet verebilecek niteliğe sahip olmalarına ve pazarı iyi tanımalarına özen gösterdik. Yetkili bayilerimiz İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kütahya, Denizli, İzmir, Antalya, Konya, Ankara, Kırşehir, Adana, Gaziantep ve Malatya’da bulunuyor ancak Türkiye’deki tüm şehirlere hizmet götürülebiliyor.  Müşterimizin acil bir ihtiyacında tüm deneyimi, stoğu ve montaj yardımı ile bayilerimiz yanında olacak. Aynı zamanda bu ağ değişen pazar ihtiyaçlarını takip edecek, ihtiyaç duyulacak stoklar konusunda pazarın nabzını tutacak, NSK ile bu konuda bilgilerini paylaşacak. Böylece doğru bir stok yönetimi yapmış olacağız.

Bayilerimizi seçerken tüm Türkiye’ye ürün ve hizmet verebilecek niteliğe sahip olmalarına ve pazarı iyi tanımalarına özen gösterdik.

 1. Müşteriler için NSK yetkili bayisi ile çalışmanın avantajları neler olacak?

 

P. Cranston: Biz, son kullanıcı ile birlikte rulman seçimini yapıyoruz, böylelikle ürünü satarken müşterinin aklında herhangi bir soru işareti kalmıyor. Rulman pazarındaki en büyük sorunlardan biri rulman montajı sırasında oluşan kullanıcı hataları. Bunun önüne geçmek ve yüzde yüz müşteri memnuniyeti elde etmek için yetkili bayilerimiz ile montaj sırasında müşterimizin yanındayız. Müşterimiz şişirilmiş fiyatlar ile kalitesiz ürünler almıyor, neredeyse 100 yıllık geçmişi ile NSK rulmanlarını, rakiplerinin fiyat performanslarına uygun ayarlanmış, makul ücretler ile satın alıyor. Aynı zamanda bayilerimiz aracılığı ile kaliteli ürün kullanımı ve montaj/demontaj konusunda tüketicimizi bilinçlendirmemiz sayesinde, aramızda doğal bir marka sadakati oluşuyor.

 1. 6.       Sertay Bey, bu iş birliğinde yetkili bayilerinize düşen görev nedir?

 

S. Güner: Bayilerimizin piyasadaki başarısı ve güvenilirliği, tercih edilme sebepleri oldu. Yetkili bayi olarak onlara düşen görevler NSK ile birlikte yaptığımız araştırmaların içinde bulunmak, NSK’nın pazar payını genişletmek, Türkiye’nin her köşesine NSK bayrağı dikmek, NSK’nın rakipleriyle sadece fiyatlarla değil, kalite ve hizmet konularında da mücadele etmek ve tüketiciyi bilinçlendirmek olacaktır.

 

“Kaliteli ve güvenilir NSK ürünlerinin yetkili bayisi olmaları ve bu ürünleri satmaları sebebiyle zaten bayilerin belirli bir büyüme hızını yakalayacaklarını düşünüyoruz.”

 

 1. 7.       Peki yetkili bayilerin bu ortaklıktan kazançları ne olacak? NSK hangi konularda yetkili bayilere destekte bulunacak?

 

P. Cranston: Kaliteli ve güvenilir NSK ürünlerinin yetkili bayisi olmaları ve bu ürünleri satmaları sebebiyle zaten belirli bir büyüme hızını yakalayacaklarını düşünüyoruz. Bunun dışında NSK, bayilerin stok teslimat sıkıntılarını çözecek, eğitimler ve seminerler ile ürün tanıtımları yapacak. Bu tanıtımlar ve eğitimler bayilerimizin pazardaki rekabet ortamında bir adım öne çıkmalarını sağlayacak. NSK tarafından katalog ve ürün broşürleri sağlanacak ve satış sonrası promosyon materyalleri tedarik edilecek. Bu materyaller müşterilerin, bayilerimizden aldıkları hizmetin profesyonel olduğunu daha da iyi algılamasını sağlayacak. Ayrıca en önemli konulardan biri de NSK rulmanlarının satışını gerçekleştirerek sahte rulmana karşı katı ve kesin bir duruş sergiliyor olmaları. Bu rulman pazarındaki güvenilirliklerini artıracak.

 

Bahsettiğim ayrıcalıklar ve getirileri sebebiyle NSK yetkili bayilik projesinin 2 taraf için ve daha da önemlisi Türkiye rulman pazarı için çok olumlu sonuçları olacağına inanıyoruz.

 

www.nskeurope.com.tr

Turkey@nsk.com

 Bu haberi PDF olarak bilgisayarınıza veya cep telefonunuza indirmek için tıklayınız>>


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2691

Yazan - Ağu 7 2012. Kategori Firma Haberleri. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Rulman üreticisi NSK ile yetkili bayi ağları üzerine söyleşi”

 1. NSK rulman gerçekten çizgi ötesi bir marka.

  itimatrulman
  http://www.itimatrulman.com

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı