“Otomotiv, Sanayi ve Tarım Sektörlerinde Türkiye’nin Rulman İhtiyacını Karşılamayı Amaç Edindik”

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Değerli okurlarımız, bu sayımızda sizler için Çağlayanlar Otomotiv’den Satış Müdürü Sn. Ulvi Bağoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Şimdi sizleri bu çalışma ile baş başa bırakıyoruz.

• Sizlerin SKF’den Çağlayanlar’a geçtiğinizi biliyoruz. Bizlere öncelikle bu süreci anlatır mısınız?

Sayın Er, bildiğiniz gibi 1990 yılından bu yana rulman sektörünün içindeyim. Eski şirketimde 25 yıl çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra, üzerinde fazla konuşmak ve yorum yapmak istemediğim gelişmeler sonucunda anılan şirketteki çalışma hayatım sona erdi. Şu anda yine aynı sektörün lider firmalarından ÇAĞLAYANLAR OTOMOTİV TİC. VE SAN. A.Ş. firmasında satış müdürü olarak çalışmaktayım.

• Bizlere kendinizden ve Çağlayanlar’dan biraz bahseder misiniz? Şirketin kuruluşu ve işleyişi üzerine neler söylemek istersiniz?

Kadıköy Maarif Koleji ve İ.T.Ü. Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra aynı bölümde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Askerlik görevimden sonra yaklaşık 3 yıl Siemens fabrikasında planlama mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1990-2015 yılları arasında ağırlıklı Distribütörler olmak üzere çeşitli görevlerde bulundum ve yukarıda da belirttiğim gibi şu anda ÇAĞLAYANLAR’da satış müdürü olarak görev almaktayım.

ÇAĞLAYANLAR firması, sektörün duayenlerinden İbrahim Çağlayan tarafından 1955 yılında otomotiv yedek parça ithalat ve satışı üzerine kurulmuş bir şirkettir. Daha sonra otomotiv ve diğer sektörlerin de vazgeçilmezi, olmazsa olmazı olan rulman ithalatına RHP markası ile başlamış ve Japon NSK Nippon Seiko Ltd. şirketinin RHP firmasını satın almasıyla NSK ürünlerinin Türkiye Yetkili Distribütörü olmuştur. Uzun yıllar NSK Türkiye Yetkili Distribütörlüğünü başarı ile sürdürerek markanın Türkiye rulman pazarında en üst seviyelere getirirken büyüme sürecini de ihmal etmeyerek tamamlayıcı ürünlerle pazardaki konumunu sağlamlaştırmıştır. Kendi markası olan ECOPARTS otomotiv sektöründe aranılan bir marka olmuştur. Büyüme sürecine bağlı olarak Taksim’deki yerleşimleri yetersiz kalınca yaklaşık 3 yıl önce Sancaktepe’de faaliyetlerini sürdürme kararı almıştır.

Bu arada sızdırmazlık / keçe ürünlerinde dünya lideri olan Alman FREUDENBERG markasının, yine kalitesi tartışılmaz olan Japon TSUBAKI zincirlerinin ve son olarak sektörün önde gelen markalarından Alman OPTİBELT kayışlarının Türkiye Distribütörlüklerini alarak ürün gamını genişletmiş ve iş ortaklarının ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılama konusunda önemli adımlar atmıştır. ÇAĞLAYANLAR son olarak bu yılbaşında rulman dünyasının lider markalarından TIMKEN’in hem sanayi, hem de otomotiv ürünlerinin Türkiye Yetkili Distribütörlüğünü alan tek firma olarak gücüne güç katmıştır.

Ankara ve İzmir’de geçen yıl faaliyete geçen şubelerimiz hizmet hızımız arttırmış ve yeni şubeler açma konusunda bizleri cesaretlendirmiştir. Bu arada Satış ve Teknik Departmanlarımıza aldığımız yeni arkadaşlarla müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemekteyiz.

• Bu sayımızda işlediğimiz konulardan bazıları gıda, içecek, tarım vb. Bizlere bu alanlarda kullanılan rulmanlardan biraz bahseder misiniz? Ne gibi farklılıklar söz konusu?

Murat Bey, bildiğiniz gibi başta rulman olmak üzere zincir, kayış, keçe ve diğer ürünler de dipsiz birer kuyu. Yaklaşık 27 yıldır bu sektörde olduğum halde her gün yeni bir ürünle karşılaşıyorum, yeni bilgiler ediniyorum. Her sektör kendine göre farklılıklar gösteriyor. Sormuş olduğunuz gıda, içecek, tarım sektörü de özellikle hijenik bir ortam gerektirdiğinden doğal olarak özel rulmanlar, özel gresler gerektirmektedir. NSK ürün gamının çeşitliliğine ÇAĞLAYANLAR’ın stok çeşitliliği ve seviyesi de eklenince rakiplerimize göre bir adım öne geçmiş oluyoruz.

NSK’nın farklılıklarından biraz daha söz etmek gerekirse şu örnekleri verebilirim: Türkiye sanayiinde en çok kullanımı olan tek sıra sabit bilyalı rulmanlarda NSK’nın standart üretimi olan “Standart Temaslı Kauçuk Keçe” – DU, DDU -, farklı dudak yapısı ve rulman bileziklerinin özel yapısı ile birleştiğinde sızdırmazlığı en üst seviyeye çıkartarak rulman ömrünü maksimize etmektedir. Burada gerek bileziklerdeki kanal, gerekse keçelerdeki dudak yapısı sayesinde rakiplerimizde olmayan bir özellik ortaya çıkmakta ve son kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi söz konusu DDU keçenin gres tutuşunun ve toza dayanımının mükemmel olması, suya dayanımının çok iyi ve kullanılabilirliğinin kolay olmasıdır. DDU kapaklı tek sıra sabit bilyalı rulmanların kullanımı ile keçenin yerine oturması güvence altına alınarak kirlenme önlenir ve gres miktarı optimize edilir.

NSK farklılığını ortaya koyan bir diğer örnek de

Buy Cialis Professional UK

, oynak makaralı rulmanların üretiminde başlayan HPS – High Performance Standart / Yüksek Performans Standardı’dır. HPS oynak makaralı rulmanların kullanım ömrü, en zorlu çalışma koşullarında bile klasik rulmanların iki katıdır ve limit hızlar %20 aşılsa bile, hassas ve güvenli çalışmaya devam eder. Bunlara ilaveten geliştirilmiş dış bilezik yüzeyi, yüksek aşınmaya karşı yeni kafes tasarımı ve %25’e kadar daha yüksek dinamik yük oranı bizi rakiplerimizden ayıran özelliklerden bazılarıdır. HPS özelliği oynak makaralı rulmanlarda uygulamaya başlanmış olup diğer tüm serilerin de üretimlerinde kademeli olarak devreye sokulmaktadır.

Daha geniş bir zamanımızda rulman dışında Türk sanayiine sunduğumuz TSUBAKI zincirleri, OPTIBELT kayışları, FREUDENBERG keçelerinin özellikleri, farklılıkları hakkında çok daha detaylı sohbet edebiliriz.

• Yoğunlaştığınız sektörler hangileridir?
Her sektöre hizmet sunmakla beraber otomotiv, demir çelik ve çimento sektörleri iş hacmimizin önemli bir kısmını kapsamaktadır. Yetkin teknik departmanımızın eğitim ve teknik desteği ile bir farkındalık yaratmaktayız ve tercih edilen bir firma konumuna gelmekteyiz.

• Sektörlere sunduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir?
Yukarıda da belirttiğim gibi ürün çeşidi ve stokları ile beraber müşteri ziyaretlerimizde veya gelen talepler doğrultusunda eğitim ve teknik desteğimizi de sürdürüyoruz. ÇAĞLAYANLAR olarak 60 yılı aşkın bir süredir gerek ürün, gerekse hizmet kalitemizden kesinlikle taviz vermedik ve bu çizgimizi tereddütsüz devam ettireceğiz.
• Yakın gelecekteki projelerinizden bahseder misiniz? Geçen yıl şirket için nasıl geçti, hedeflerinizi ne doğrultuda gerçekleştirebildiniz?

ÇAĞLAYANLAR olarak büyüme hızımızı devam ettirerek pazardaki yerimizi daha üst seviyelere taşımak ve sağlamlaştırmak istiyoruz. Bunun içinde yeni ürünler, yeni markalar olabilir.

Geçen yılın sonuçlarını incelediğimde piyasa şartlarına göre çok iyi verilerle karşılaşıyorum. 5. ayını geride bıraktığımız 2016 yılında ise sene başında konulan iddialı rakamlara karşın hedefin üzerinde olduğumuz memnuniyetle görüyorum.

• Önümüzdeki dönemde katılacağınız etkinlikler var mı?

Bu yıl katılmayı planladığımız sektörel fuarlar, etkinlikler var. Bunların tarihleri yaklaştıkça ilgili departmanlarla görüşmeler yaparak ortak kararlar alacağız.

• Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Murat Bey, kısıtlı süremiz içinde bu güzel sohbet için çok teşekkür eder, tüm sektör firmalarına, çalışanlarına başarılar, bol kazançlar dilerim.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5805

Yazan - Haz 28 2016. Kategori Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı