E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

MAKTEK 2012’de toplam 4 bin tonluk makinelerin yüzde 90’ı satıldı

2-7 Ekim arası gerçekleşen fuarda toplam 600 milyon TL değerinde takım tezgâhının satışı gerçekleştirdi.

Maktek 2012 Avrasya Fuarına Avrupa’lı Bakanlardan büyük ilgi

Maktek 2012 Avrasya fuarının açıldığı 2 Ekim Salı günü fuarı ziyaret eden Hırvatistan Girişimcilik Bakanı Gordon Maras ve beraberindeki iş adamlarıyla önemli işbirlikleri gerçekleştirildi. Düşük enflasyon oranı ve istikrarlı büyüme rakamları ile dikkat çeken Hırvatistan ile Türkiye arasındaki bu işbirlikleriyle, iki ülkenin de ekonomisine olumlu katkılar bekleniyor.

İspanya / Bask bölgesi Sanayi Bakanı Bernabe Unda ile fuarı 7 Ekim’de ziyaret eden iş adamları da, çeşitli işbirliği ve anlaşmalara imza attılar. Bernabe Unda; Makine ekipmanları ve takım tezgâhları konusunda İspanya pazarının büyük bir kısmını oluşturan bölgeyi temsilen Maktek Avrasya 2012 fuarını gezerek önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TİAD’ın desteğiyle TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Beylikdüzü’nde düzenlenen “MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı”nda her biri 7-8’er ton ağırlığında olan toplam bin makine kurulu halde sergilendi ve 17,000 kw/h’lik elektrik kullanımıyla da Avrasya bölgesinin en dikkat çekici fuarları arasında yer aldı.

“Avrupa’da ilk üçteyiz hedef ikincilik”

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Müh. Erdal Gamsız, MAKTEK Avrasya Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de üretime katma değer sağlayacak, verimliliği ve dünyadaki rekabet gücünü arttıracak modern teknolojilerinin ve imalat sistemlerinin daha fazla ve yaygın kullanımını sağlamak gerektiğini belirtti. Gamsız “Takım tezgâh kullanımını dünya çapında incelendiğimizde; Türkiye, 1.4 milyar dolar ile dünyada 10. sıradadır. Özellikle son 10 yılda Türkiye’de takım tezgâhları sektörü büyük gelişme gösterdi. Geçen yılki % 49’luk büyüme oranı ile takım tezgâhları kullanımında dünyada 10. sıraya ve Avrupa’da da birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakarak, Almanya ve İtalya’dan sonra 3. sıraya yükselmiştir. 2-3 yıl gibi kısa bir süre sonra da Avrupa’da 2. sıraya yerleşeceğimizi öngörüyoruz.” dedi.

60 ülkeden 40 bin ziyaretçi

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Proje Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlhan Ersözlü ise sektördeki en büyük buluşmanın TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi.“MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı’nın yüzde 90’ı bir yıl öncesinden doldu. 60 ülkeden 40 bin ziyaretçiyi hedefledik. 60 ülkeden yatırımcı 5 bin firma tespit ettik ve yöneticilerini özel olarak davet ettik. Sektörde bir süredir satışlar durdu, herkes MAKTEK fuarını bekliyordu. Fuar satışları yüzde 25 arttıracak.”

 

Bu haberin PDF formatını indirmek için tıklayın>>

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir