Maden Türkiye Fuarı sektörü canlandırıyor

2023 yılı ihracat hedefi 15 milyar dolar olan ve bu hedefine sektörel teşvikler ve fuarlar ile ulaşmayı planlayan maden sektörü, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı İşbirliği ile Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından organize edilen ve bu yıl 29 Kasım-2 Aralık 2012 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece-İstanbul’da gerçekleşecek Maden Türkiye 2012 fuarı ile bir adım daha yaklaşıyor.

Türkiye ekonomisine yıllık 10 milyar dolarlık katkı sağlayan, 750 bin kişiyi istihdam eden maden sektörü, açıklanan yeni teşvik paketi ile yatırımlarının Türkiye’nin neresinde yapılırsa yapılsın beşinci bölge desteklerinden yararlanacak olması nedeniyle sektörde mutlulukla karşılanıyor. Yeni teşvik paketi kapsamında, aynı zamanda madencilik sektörünü harekete geçiren fuarlar da yine sektör adına oldukça önemli bir noktada duruyor. Özellikle Maden Türkiye 5. Madencilik, Maden Makine ve Ekipmanları, İş Makineleri Fuarı gelişmeye açık bir sektör olan madencilik sektörünü harekete geçirerek, hız kazandırıyor.

Net döviz girdisi çok yüksek, istihdam oranı yoğun bir sektör olan maden sektörünün, yeni teşvik paketi ve Maden Türkiye 2012 fuarı ile önü açık,  bu sayede Türkiye’nin kanayan yarası cari açığın gerilemesine de katkı sağlayacak önemli bir noktada duruyor. Türkiye gerçeğine uygun olan yeni teşvik yasası ile madencinin madeni çıkardığı yerde işleyebilmesi mümkün olurken, Maden Türkiye 2012 fuarı da yeni yatırımlar ve iş ortaklıkları için sektör yatırımcılarını cesaretlendiriyor. Fuar; maliyetleri azalan sektör temsilcilerinin dış pazara ulaşmalarına imkan sağlıyor, sektörün yüzünü ülke sınırları dışına taşıyarak ilave istihdam sağlama fırsatı doğuruyor.

Maden Türkiye Fuarı sektörü canlandırıyor 

Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olan Madencilik sektörünün bir araya gelmesi ve sesini duyurmasına önemli katkılar sağlayan Maden Türkiye Fuarı, her geçen yıl büyüyerek Türk madencilik sektörünün gelişimine de destek oldu. 2011 yılında 134,6 milyar dolara ulaşan ve ülke toplam ihracatından yüzde 2,9 pay alan madencilik sektörü, ilerleme gösteriyor. 2004 yılında 1.207.826 dolardan 2010 yılında 3.657.431 dolara çıkan ve yüzde 120 oranında artış gösteren maden ihracatında, 2004 yılından günümüze hazırlanan Maden Türkiye fuarının katkıları oldu.

Başlangıcından bugüne Maden Türkiye fuarlarına 101 ülkeden 859 firma katıldı ve 190 ülkeden birçok profesyonel fuarları ziyaret etti. Türk Madenciliğinin gücünü ve büyüklüğünü dünyaya tanıtmayı hedefleyen Maden Türkiye 2012 fuarı; Madencilik, Maden Makine Ekipman ve Teknolojileri ile İş Makinelerini sergileyerek sektöre canlılık kazandırmaya devam ediyor.

Maden Türkiye 2012 fuarı hakkında daha fazla bilgi almak için www.madenturkiyefuari.com adresi ziyaret edilebilir.

Bu haberin PDF formatını indirmek için tıklayınız>>


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2941

Yazan - Eyl 23 2012. Kategori Fuar, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı