E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Kimya Sanayisine de Gereken Önemi Gösteriyorlar

Pazarlama Yöneticisi Mahir Küçükbaş_478x269

 

Değerli okurlarımız, bu ay sizler için İ-Mak Redüktör’ün Pazarlama Yöneticisi Mahir Küçükbaş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Bizlere şirketinizden biraz bahseder misiniz?
1973 yılında kurulan şirketimiz, tam 42 yıldır Türk Sanayisine hizmet vermektedir. Ufak bir atölyede kurulan ve 1996‘dan beri 16.000 m2 alan üzerine kurulu modern üretim tesislerinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.
Müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet veren sürekli gelişen bir organizasyon olmayı başarmış bir firmayız. Küçük, Orta ve büyük ölçekli firmalardan uluslararası firmalara kadar geniş bir yelpazede, en yeni teknoloji ile her zaman kaliteli ürün ve hizmet sunmaya devam etmekteyiz.

Ürün çeşitliliğiniz ile ilgili neler söylemek istersiniz? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
İ-Mak Redüktör A.Ş. tüm endüstri kollarına hitap eden çok geniş bir yelpazede redüktör imalat ve satışını yapmaktadır. 10 farklı model seri üretim 7 farklı model özel üretim olmak üzere toplam 15 farklı model seçeneğiyle 30.000 Nm’lik güçlere kadar demir-çelik, çimento, gıda, artıma ekipmanları, kimya gibi birçok sektöre hitap etmektedir. Dinamik mühendis kadrosu ile sadece satış değil aynı zaman da satış öncesi projelendirmede ve satış sonrası teknik ve bakım desteği hizmeti de vermekteyiz. Bu bağlamda ürünlerimizde kullandığımız yüksek kalite bileşenler ve yılların verdiği deneyim ile birlikte tüm müşterilerimize sorunsuz güç aktarım elemanları üretmekteyiz.

_MG_1407_179x269

Kimya sanayinin uygulamalarına İ-Mak’ın katkısı nedir? Bu sektöre yönelik ürün ve hizmetleriniz nelerdir?
Kimya, Türkiye’nin önde gelen üreticilerini referans olarak gösterebileceğimiz sanayi dalları arasında yer alır. Birçok kimya tesisinde sayısız makine ürerinde uzun yıllardır sorunsuz çalışan redüktörlerimiz sektörün önde gelen üreticilerinin firmamızı tercih etmelerinin başlıca sebebidir.
Kimya sektörü proses sürekliliğinin özellikle önemli olduğu sanayi dalıdır. Pompalar, karıştırıcılar, reaktörler gibi ekipmanların tahriki için kullanılan mekanik güç aktarım ürünlerinin planlanan duruşlar haricinde durmaksızın çalışması işletmelerin üretim maliyetlerini düşürmek için kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda birden fazla madde kullanılan ve reaksiyon içeren proseslerde beklenmedik arızalar yaşanması önemli maddi kayıplara sebep olabilir. Bununla birlikte kimya sektöründe sıklıkla rastlanan patlayıcı ortamlar içinde özel tasarlanmış ürünlerin kullanılması hem yasal zorunluluk, hem de iş güvenliği açısından önemlidir.

İ-Mak Redüktör olarak sürekliliğin bu denli önemli olduğu kimya sanayine gerekli yerlere standart ürünlerle gerekli yerlere standart ürünlere modifikasyon uygulayarak hizmet vermekteyiz. Örnek vermek gerekirse redüktörlerin kimyasal ortama maruz kalan dış yüzeyleri en çabuk deformasyona uğrayan kısımlarıdır, biz bu probleme standart ürünlerimizde dahi kullandığımız “anti korozif” boya ile çözüm bulduk, ürünlerin deniz aşırı seyahatlerinde ve hafif korozif ortamlarda 5 yıla kadar paslanmazlık sağlayabiliyoruz. Daha yüksek koruma isteyen proseslerde ise “epoksi” boya uygulaması ile yüksek koruma sağlayabiliyoruz, aynı zamanda açık ortamlarda çalışan ve çevresel faktörlere maruz kalan ürünler içinde farklı boya alternatiflerimiz mevcut. Ortam sıcaklığının çok düşük ya da çok yüksek olduğu durumlarda rulman, keçe, ve yağ gibi parçaları sıcaklığa uygun seçerek -40 ile +90 derece ortam sıcaklıklarında çalışabilir hale gelmektedir bununla birlikte patlayıcı ortamlar için ortamın sınıfına göre ithal Ex-proof motor opsiyonu ve gövde üzerine yapılan topraklama ve aleve dayanıklı boya uygulamaları tehlikeli ortamlarda koruma sağlamaktadır.

Adsız_450x269

Konularımızdan bir diğeri olan paketleme sanayinin uygulamalarına İ-Mak’ın katkısı nedir? Bu sektöre yönelik ürün ve hizmetleriniz nelerdir?
Açıkçası İmak redüktörün paketleme sektöründe çok aktif olduğu söylenemez. Bunun başlıca sebebi paketleme, ambalaj, etiketleme makineleri gibi küçük boyutlu makinelerde sıklıkla kullanılan alüminyum gövdeli sonsuz dişlili redüktör imalatımızın olmamasıydı ancak 2015 yılının son çeyreğinde piyasaya sürmeyi planladığımız serimizin model çalışmalarını bitirmek üzereyiz, katalog çalışmalarından sonra piyasaya sürüp paketleme sektörüne de hızlıca girmek istiyoruz.
Yeni alüminyum gövdeli sonsuz dişlili redüktör serimizden kısaca bahsetmek gerekirse 30 ila 75 gövde büyüklükleri arasında 5 gövde çıkarmayı planlıyoruz, montaj şekli olarak da motorlu, motorsuz, pam flanşlı olarak piyasaya süreceğiz.

20150811_143140_478x269

Bu yıl planladığınız gibi geçiyor mu? Beklentileriniz ne ölçüde ilerliyor?
İlk altı aylık sürece bakarsak planladığımızdan da iyi bir dönem geçirdik özellikle ihracat ayağında satışlarımızı arttırdık. Toplam üretimimizin %10 civarını ihracat ile tamamlarken bu sene %20 civarına çıkarmayı başardık. Bu durumdan özellikle Almanya uluslararası sanayi fuarı başta olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da katıldığımız fuarların payı büyük.
Yurt içinde ise yeni piyasaya sürdüğümüz vinç sektörüne yönelik kaldırma tambur redüktörleri kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi, müşteri taleplerini de dikkate alarak tasarlanan redüktörlerin satış rakamlarının da beklentimizin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Gelecek ile ilgili planlarınız nelerdir?
İ-Mak Redüktör 2013-2014 yıllarında yaptığı yatırımlara 2015 yılı içersinde de hız kesmeden devam ediyor, bu yıl içerisinde üretim kapasitemizi geçmiş yıla oranla yaklaşık %5 oranında arttı. Bununla birlikte 2015 yılı içerisinde üretim verimliliği alanında da çalışmalara başladık, 2016 yılı sonun kadarda verimlilik çalışmaları devam edecek. Geleceği üretilen redüktör modelleri açısından değerlendirecek olursak, kaldırma grubu redüktörleri ve alüminyum gövdeli sonsuz dişlili redüktör serisinin tamamlanmasının akabinde ağır hizmet tipi modelleri modernize edip piyasaya sürmeyi planlıyoruz.

Fuarların sektörün ilerlemesi ve güçlenmesinde eski etkisi var mı? Olumlu ya da olumsuz olarak diyelim.
Maalesef artık yurt içinde yapılan uluslararası fuarlarda eski hareketliliği hem katılımcı, hem ziyaretçi olarak göremiyoruz. Zaten 2015 yılı içerisindeki yurt içi fuar planlarımız iptal kararı aldık, 2016 yılı içerisinde sektörel fuarlara katılmayı düşünüyoruz ancak henüz netleşmiş bir durum yok.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir