Filtre değişimi için pratik ipuçları

MANN-FILTER uzmanları, motoru korurken hızlı bir yağ filtre değişim işleminin nasıl yapılacağı hakkında önemli tüyolar verdiler.

Yağ filtresi değişimi filtrenin doğru şekilde takılmasının ve temiz bir çalışma ortamı içinde yapılmasının sağlanmasına yönelik olarak belirli bir dikkat ve özen gerektirmektedir. Bir arızaya dikkat edilmemesi halinde, sızıntı ve hızlı bir şekilde artan aşınma meydana gelir ve motorda kalıcı bir hasara yol açabilir. Bu yüzden, sızdırmazlık yüzeyinin temizlenmesi, filtrenin doğru tork değerine sıkılması, filtre elemanının doğru şekilde konumlandırılması ve yalnızca hasarsız, uygun filtrelerin takılması hususları çok önemlidir.
MANN-FILTER yağ filtresi takılması konusunda en önemli ipuçlarını bir araya topladı.

İpucu, (Seç): Filtrenin amaçlanan iş için uygun olması sağlanmalıdır. Servis, www.mann-filter.com adresindeki MANN-FILTER online kataloğu dahilinde birkaç tıklamayla tüm kuşkuları kolayca ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Doğru filtre kullanılması arızaları önler, motora yeterli yağ tedariğini güvence altına alır ve motor çalıştırıldıktan hemen sonra yağ basıncı oluşturulmasına yardımcı olur. Yüksek aşınma, motora verilen hasar ve uygunsuz sızdırmazlık şekilleri ve ölçüleri nedeniyle ortaya çıkan sızıntılardan bu şekilde uzak kalınabilir.

İpucu, (Kontrol Et): Filtrenin tam ve sağlam olduğu takılmadan önce kontrol edilmelidir. Nakliye esnasında hasar görmüşse, bu hasar sızıntılara neden olabilir, filtrenin doğru şekilde işlevini yerine getirmesine engel olabilir, arızalara ve filtre üzerinde yüksek aşınmaya yol açabilir.

İpucu, (Temizle): Temiz bir çalışma ortamı filtre değişiminde büyük fark yaratır. Temizlik; kir ve kirletici maddelerin sisteme girişini, arızaları ve hatta toplam meydana gelen arızaları bile engeller.

Atom filtrelere yönelik ipuçları

Temizle: Motor bloğu ve/veya filtre kafası üzerindeki sızdırmazlık yüzeyi yeni atom filtre takılmadan önce temizlenmelidir. Temizlik, sızdırmazlık yüzeyindeki sızıntıları ve yağ kay-bını engeller.

Yağlayın: Takılmadan önce yeni atom filtrenin contasının yağlanması da önemlidir.  Aksi takdirde, filtrenin sökülmesi bir sonraki bakım işleminde çok zor ve zaman kaybı yaratan bir işlem olacaktır. Ayrıca, çok düşük bir tork değerine sıkılan yeni filtre sızıntıya yol açan yüksek yapışma faktörüne sahip bir “kuru” conta sonucunu verecektir.

Sıkın: Atom filtre sıkılırken dikkat gösterilmelidir. Serviste bir kayış anahtarı kullanılması yoluna gidiliyorsa bu durum, filtre yuvasına, yağın atışlarından dolayı gelişecek yırtıklara neden olabilen çöküntüler yaratmak suretiyle olduğu gibi hasar verebilir. Bundan kaçın-mak için, atom filtresi üzerine basılan montaj talimatlarındaki adımlara tek tek uyulması çok önemlidir. Montaj talimatlarında belirtildiği üzere, atom filtresi elle sıkılmalıdır.

Filtre elemanlarına yönelik ipuçları

Takın: Filtre elemanları, yuvanın tepesine doğru şekilde konumlandırılmasının temin edilmesi amacıyla çok dikkatli bir şekilde takılmalıdır. Montaj esnasında, motor çalıştırıl-dıktan hemen sonra yağ basıncının oluşturulmasına yardımcı olacağı için kenar plakala-rındaki “oben/top” etiketine uyulması gerekir. Aksi takdirde, yağ, motor kapatılınca, üst yağ kanallarından  ve filtre yuvasından yağ haznesine geri akacaktır. Bu husus filtrede daha yüksek aşınmaya neden olacak ve filtrenin kirli ve temiz taraflarının birbirinden yalı-tılmadığı anlamına gelecektir.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=834

Yazan - Eki 16 2011. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı