3. “GE ve Genç Başarı İnovasyon Kampı” GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşti

1461138174_Group_1

• GE Türkiye ve Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliğinde, Türkiye’de lise düzeyinde gençlere yönelik “GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı”nın üçüncüsü, 16 Nisan’da, GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşti.
• GE’nin, öğrencilerin yenilikçi fikirler bulmaları ve yerel inovasyon kültürünün geliştirilmesi amacıyla desteklediği GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı’na 7 liseden katılan 70 öğrenci, enerji, sağlık ve endüstriyel internet konularında yenilikçi iş fikirleri geliştirerek yarıştı.
• Kamp sonunda jüri değerlendirmesi ile QUICK HEALTH –CARE Ekibi, geliştirdikleri “MINI CHECK-UP” fikri ile birinci seçildi. Kazanan takım General Electric tarafından organize edilen özel bir deneyim programına katılım hakkı ve GE yöneticileri ile birlikte GE’nin yapısını, çalışma ve gelişim alanlarını tanıma fırsatına sahip oldu.

General Electric (GE) Türkiye ve Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliğinde Türkiye’de lise düzeyinde gençlere yönelik düzenlenen “GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı”nın üçüncüsü bu yıl 16 Nisan’da, geçtiğimiz Kasım ayında açılışı gerçekleşen GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşti. Öğrencilerin girişimcilik ve yaratıcılık özelliklerini ortaya çıkarmaları amacı ile üç yıldır düzenlenen kamp, 7 farklı okuldan katılan 70 lise öğrencisinin geliştirdiği yenilikçi fikirlere ev sahipliği yaptı.

Farklı liselerden gelen öğrencilerin karma gruplar halinde takımlar oluşturduğu General Electric – Genç Başarı İnovasyon Kampı’nda yarışan okullar arasında Mimar Sinan Eğitim Kurumları, Bahçelievler Gökkuşağı Koleji, Darüşşafaka Lisesi, Eyüboğlu Koleji, Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi ve Mustafa Saffet Anadolu Lisesi yer aldı.

Kampta, öğrencilerin GE tarafından kendilerine verilen konularından birine yönelik çözüm üretmeleri ve ürettikleri çözümleri mentorlarının da destekleriyle bir iş planına dönüştürerek jüri önünde sunum yapmaları istendi. Bu kapsamda; enerji, sağlık ve endüstriyel internet (Nesnelerin interneti) alanlarında karşılaşılan endüstriyel bir problemi, bir iş fikri formunda çözmeleri, bu çözümü hayali şirketlerinin bir iş fikri olarak kurgulamaları ve tasarlamaları beklendi. Konular üzerine fikir üreten öğrenciler, kamp sonunda hazırladıkları projeleri jüriye sundular.
GE İnovasyon Kampı’nın jürisinde Bertay Fişekçi, İmge Kaya Sabancı, Hatice Tuğsavul, Fatih Şengül yer aldı. Etkinlik boyunca, GE gönüllüleri de takımları ziyaret ederek fikirleri ve önerileri ile öğrencilere destek oldular. Jüri, değerlendirme sürecinde iş planı, yaratıcılık, sunum tekniği ve takım ruhu kriterlerini baz alarak değerlendirme yaptı.

Kamp sonunda gerçekleşen jüri değerlendirmesi ile QUICK HEALTH –CARE Ekibi, geliştirdikleri “MINI CHECK-UP” fikri ile birinci seçildi. Kazanan takım General Electric tarafından organize edilen özel bir deneyim programına katılım hakkını ve GE yöneticileri ile birlikte GE’nin yapısını, çalışma ve gelişim alanlarını tanıma fırsatını yakaladı.
İnovasyonun ekonomik büyümenin temel unsuru olduğunun altını çizen GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, ülkelerin ve firmaların rekabet gücünü artırmak için yenilik üretmelerinin ve hızlı hareket etmelerinin bu dijital çağda her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirtti.

 

Özsoy, “Dijital sanayi döneminde, girişimciliğin ve işbirliğinin, yerel inovasyon kültürünün gelişmesinin önemi çok daha arttı. Bu yıl yayınladığımız 5. GE İnovasyon Barometresi sonuçları Türkiye’nin küresel inovasyon projelerinde önde gelen ülkelerden biri olma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak adına Genç Başarı Vakfı ile düzenlediğimiz İnovasyon Kampı’nda lise öğrencilerini yenilikçi fikirler geliştirmeleri için teşvik etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

 
Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü Seçil Çelebi, vakfın ilk ve ortaöğretim düzeyindeki gençlere girişimcilik, finansal okur-yazarlık ve işgücüne etkin katılım konularında uygulamalı programlar düzenleyerek gençleri küresel ekonomiye hazırlamayı amaçladığını belirterek, ‘GE işbirliği ile özel bir deneyim programı ve fikir geliştirme egzersizi olan İnovasyon Kampılarının üçüncüsünü gerçekleştirdik. Gençlerin yaratıcılığının GE Profesyonellerinin mentorluğu ile buluşması sonucu yeni iş fikirlerinin ortaya çıktığı bugün, gençler vizyonlarını geliştiren, potansiyellerini keşfettikleri ve takım ruhunu yakaladıkları benzersiz bir tecrübe yaşadılar.” dedi.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5744

Yazan - May 11 2016. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı