E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Türk Firmaları Heimtextil Fuarı İçin Frankfurt’a Gidiyor

olaf_schmidt_heim_textil3_403x269
Dünyanın en önemli ev tekstili fuarlarından biri olan “Heimtextil Uluslararası Ev Tekstili ve Ticari Tekstil Ürünleri Fuarı” 12 – 15 Ocak 2016 tarihleri arasında Frankfurt’ta kapılarını açmaya hazırlanıyor. Messe Frankfurt Tekstil Fuarları Başkanı Olaf Schmidt ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık’ın konuşmacı olarak yer aldığı bir basın toplantısı ile tanıtılan fuara bu yıl Türkiye’den yine sektörün öncü firmaları katılıyor.

Dünyanın en önemli ev tekstili fuarı olan ve Türkiye’nin yurtdışında en çok katılımcı firma ile temsil edildiği 2016 Heimtextil Fuarı Lütfi Kırdar Kongre merkezinde düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Messe Frankfurt Tekstil Fuarları Başkanı Olaf Schmidt ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda bu yıl katılımcıları bekleyen yenilikler ve gelişmeler aktarıldı. Dört gün boyunca dünyanın dört bir yanından üreticileri, tasarımcıları, sektör profesyonellerini ve ziyaretçileri bir araya getirerek uluslararası bir platform görevi de görecek olan fuar aynı zamanda yılın ilk sektör fuarı olma unvanını da elinde tutuyor.

 
Heimtextil fuarının en güçlü katılımcılarından biri olan Türkiye’yi önemsediklerini vurgulayan Messe Frankfurt Tekstil Fuarları Başkanı Olaf Schmidt, bu yıl Türk şirketlerinden yine yoğun katılım beklediklerini söyledi ve ‘’Türkiye, tekstil sektöründe, özellikle son yıllarda dünyanın önemli ülkelerinden biri olarak yerini sağlamlaştırıyor. Türk ev tekstili sektörü her yıl ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Her yıl çok sayıda Türk firmasını ağırlayan fuarımıza bu yıl geçen yıla oranla 4500 metrekare daha fazla Türk firmasının katılımını bekliyoruz’’ diye konuştu.

 
Schmidt konuşmasına şöyle devam etti ; ” Ocak ayında, sektörün ana oyuncuları fuarda yerini alacak. Örneğin ev tekstili dünyasının ünlü isimleri olan Enzo Degli, Luilor, TEXAO, Marzotto Lab, Ratti Spa, Pozzi Arturo (İtalya), Libeco-Lagae, Verbatex, Annabel Textiles (Belçika), Penelope (Türkiye) ve daha birçok önemli uluslararası üretici, ziyaretçilerle buluşacak. Mobilya kumaşlarından perdeye, nakış tasarımlarından termal baskılara, yastıktan, yatak takımına, duvar kâğıdından halıya, mutfaktan banyo tekstili ürünlerine kadar ev tekstilinin her yönünün yansıtıldığı Heimtextil fuarı, her yıl kaçırılmaması gereken bir sektör randevusudur.’’

 
Konuşmasına Türk ev tekstil sektörü ile ilgili kısaca bilgi vererek başlayan TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık ise ‘’Binlerce yıllık geçmişinden bu günlere ulaşırken, çok köklü bir bilgi mirasını, güncel bilgi ve teknoloji ile yenileyerek, Dünya Ev tekstili sektöründe sürdürülebilir rekabet gücüne ulaşmış, üretici ve ihracatçı konumuna kavuşmuştur. Günümüzde; bir ülkemizin üreticileri hakkında müşterileri tarafından, kaliteli üretim yapan, kendi kreasyonunu yaratan ve müşterilerine hazırladığı koleksiyondan seçim yapabilme olanağını sunabilen, istenilen miktarda ve hızda sevkiyat yapan sıfatları kullanılabiliyorsa, ev tekstilinde geldiğimiz nokta, çok iyi tanımlanmış olur’’ dedi.

 

Türkiye’nin ev tekstili konusunda dünyada önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Küçükçalık sözlerine şöyle devam etti; ” Türk Ev Tekstili, yakalamış olduğu 13 Milyar dolarlık ticaret hacmi ve 5.5 Milyar dolarlık ihracatıyla güçlü bir sektördür. Avrupa’da ihracat lideri olan Türkiye’nin dünya sıralamasındaki dördüncülük konumunu, ikinci sıraya yükseltebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TETSİAD, sahip olduğu 1016 üyeyle, bu güçlü sektörün örgütlenmiş olduğu, sektörün çatı kuruluşudur’’.

 

Yıllardır yapılmakta olan Heimtextil fuarının sektöre yönelik önemine de değinen Küçükçalık
‘’Heimtextil Fuarı, uluslararası niteliği ile Türk ev tekstili için önemli bir pazar ve ciro fırsatı oluşturmaktadır. Türk ev tekstili üreticileri 70’li yılların başından itibaren, bu önemli etkinlikte yer aldılar. Sadece son 5 yılda Türk katılımcıların bu fuarda kullandıkları alan dikkate alındığında, her yıl toplam metrekare’nin % 10’unun üstünde bir katılım gerçekleştirildiği görülecektir’’. 2015 yılında 159 katılımcı ile fuarda yer aldıklarını söyleyen Küçükçalık bu yıl fuara daha fazla firma ile katılacaklarını belirtti.

 

Yatak sektörü Heimtextil’de varlığını kuvvetlendiriyor

Rössle & Wanner (röwa) 2004’ten sonra ilk defa yeniden Galleria 1’de yenilikçi tasarımları ve sürdürülebilir üretim yöntemleriyle üretilmiş ürünleriyle ziyaretçilere özel bir sergi sunacak.
Yatak sektöründen diğer tanınmış katılımcılardan bazıları: f.a.n. Frankenstolz ve Brinkhaus GmbH. ‘’Yatak“ ürün grubu 8 ve 9 numaralı salonlarda daha da geniş alana yayılıyor.
Mobilya ve dekorasyon malzemelerinde büyüme devam ediyor

“Window” ve “Upholstery” ürün grupları 3.0 / 4.0 / 4.1 salonlarında sergilenecek. Mobilya ve dekorasyon alanında ürünlerini sergileyecek olan başlıca markalar ; Enzo Degli, Luilor, TEXAO,
Marzotto Lab, Ratti Spa, Pozzi Arturo (İtalya), Libeco-Lagae, Verbatex, Annabel Textiles (Belçika), Penelope (Türkiye) ve daha fazlası.

Büyüyen bir segment: Dijital baskı

Öncü uluslararası baskı makinesi üreticilerinin en yeni teknolojilerini sergileyeceği fuarda dünyaca ünlü markalar yerini alacak. Hewlett Packard, Epson, Durst, Xeikon, Mimaki, MS Printing Solutions, Kornit, Reggiani, MTEX Solutios ve daha fazlası Salon 4’te ürünlerini tanıtacaklar.
Heimtextil Trend 2016/2017 : Well – Being

Bu yılın 4 trend teması: “Koru” (Protect), “ Güçlendir ” (Energise), “Büyüt ” (Nourich) ve ‘’Zenginleştir’’ (Enrich).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir