E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Silent Tools® sorunları çözüyor ve verimliliği artırıyor

Sandvik Coromant Silent Tools®, titreşim önleyici işlemede bir ilke imza atıyor

 

Birçok üretim mühendisi, biçimsiz veya erişimi zor alanlara erişmek için uzun takım bağlamaları gerektiğinde sönümlenmiş takım tutucuların ideal olduğunu düşünür; ancak bu yenilikçi takımlara yönelik oldukça fazla uygulama mevcuttur. Örneğin Sandvik Coromant Silent Tools® ailesi gibi ürünler, sadece titreşim önleme sorunlarını çözmez; aynı zamanda verimliliği de artırır. Üstelik, Silent Tools müşterilerinin büyük çoğunluğu bu takımları uzun kullanma mesafeleri için kullandığı halde, testler, daha kısa kullanma mesafelerinde bile büyük verimlilik kazançları sağlayacak geniş bir potansiyel olduğunu göstermektedir.

Gerçekten de operatörler, doğal titreşim riskinin olduğu her yerde daha yavaş işleme ve daha az kesme derinliği veya sönümlemenin 3:1 çap oranının üzerindeki uzunluklarda her zaman kullanışlı olmasından dolayı sönümlenmiş takımları kullanmaya gerek duyarlar. Ancak, Silent Tools titreşim ve çatırtıya basit bir çözüm olmaktan öte; tornalama, frezeleme, delik işleme ve delik açma gibi tüm işlemlerde takım bağlamasının uzunluğuna bağlı olarak genellikle yüzde 50 ila 300 arasında artırılacak işleme oranlarını ve verimliliğini sağlayan proses güvenliğinde bir artış sağlar. Bunun gibi oranlar, birçok durumda yatırım getirisinin yalnızca birkaç ay içinde gerçekleşmesini sağlayabilir.

Verimliliği sessizce artırıyor

Daha fazla verimlilik ve daha az ıskarta, önemli ölçüde müşteri tasarrufu ve daha düşük parça başı maliyet sağlarken artırılmış proses güvenliği de, doğruluğu ve yüzey ince işlemeyi iyileştirmektedir. İşte Silent Tools bu sebeple uzun süreden beri titreşim önleyici işlemenin ticari markası olmuştur. Takım tutucular, takım gövdesinin içindeki bir sönümleme mekanizması yoluyla titreşimi en aza indirmek için tasarlanmıştır. Daha yalın bir ifadeyle, patentli konfigürasyon iki kauçuk burç içinde askıda bulunan ve özel yağlı bir sıvıyla kaplanmış bir iç gövdeden oluşmaktadır. Bu sönümleme sisteminin entegrasyonu, özellikle geleneksel yekpare çelik ve yekpare karbür takım sapları sınırlamasının ötesindeki kullanma mesafelerinde çalışmak üzere ‘ayarlanmış’ olduğundan tüm işleme prosesini kolayca stabilize etmektedir.

Derinlemesine kesme sıvısı kapasitesi sunan Silent Tools önceden ayarlanmıştır ve sönümleme mekanizması için ayar gerekmez. Yaygın takım tezgahı arabirimlerine uyacak geri uç bağlamalarının çok çeşitli olması ve seçilebilecek muhtemel kesme ünitelerinde ve kesici uçlarında etkileyici genişlikte seçenek sunan ön uç bağlamaları sayesinde, maksimum düzeyde esneklik sağlanmaktadır.

Sessizliğin ve tasarrufun keyfini çıkarın

Birçok Silent Tools müşterisi, bu çığır açan teknolojiyi kullanarak önemli avantajlardan yararlanmaktadır. Örneğin, düşük alaşım çeliğinden yapılmış flanş üzerinde normal hafif kaba iç tornalama işlemi, Silent Tools uygulamasından büyük fayda sağlamaktadır. Karşı titreşim uygulayarak mil hızını iki kattan fazla artırmak, devir süresini önceki sürenin üçte birine düşürmek ve sonuç olarak verimlilikte yüzde 188 artış sağlamak mümkündür. Tek bir kenar kullanarak tamamlanan bileşenlerin sayısına bakıldığında, müşteri ayrıca yüzde 77 daha fazla takım ömrü kazanmaktadır.

Artırılmış talaş kaldırma ve iyileştirilmiş yüzey ince işlemesiyle sonuçlanan sfero dökme demir vana gövdesi üzerinde kenar/omuz frezelemede (dairesel enterpolasyon stratejisini kullanarak) Silent Tool uygulanması gibi, frezeleme konusunda etkileyici örnek olay çalışmaları da mevcuttur. Gerçekten de sonuçlar inandırıcıdır: Verimlilikte yüzde 149 artış ve sadece dokuz hafta sonra yatırımın geri dönmesi sağlanmıştır.

‘Mil hızı’ ve ‘kesme derinliği’ işleme parametreleri, titreşim riski olmadan güvenli bir şekilde artırılmış ve iki kat takım ömrü elde edilmiştir.

Gemi şekli

Öykü, yüzde 162 verimlilik iyileştirmesinin gerçekleştirildiği, bir geminin üst güverte dümen dolabı üzerindeki (sfero dökme demirden yapılmış) yüzey frezeleme işleminin benzeridir. Nihai olarak, yılda 185 üretim saati, aslında oldukça iyi çalışan, ancak Silent Tool ile çok daha iyi olabilecek bir işleme prosesinin belirlenmesinin sonucu olmuştur. Takım ömrü de üç katına çıkarılmıştır.

Son olarak ama oldukça önemli biçimde, 2,1 m boyunda ve 0,91 m eninde bir havacılık iniş takımı parçası üzerinde iki aynı eksenli tespit mandalı deliği iç çap işlemesi erişim zorluğu çıkarmıştır. Proses, finiş ve raybalama öncesi tek taraftan iki tespit mandalı deliğinin de yarı kaba işlemesinden oluşmuştur. Parçada bu durumda, finiş ve raybalama öncesi yer değişimi ve referans ayarına gerek duyulmuştur. ‘Mil hızı’ ve ‘kesme derinliği’ işleme parametreleri titreşim riski olmadan güvenli bir şekilde artırılmış ve iki kat takım ömrü elde edilmiştir. Yüzde 228’lik şaşırtıcı bir verimlilik artışı sayesinde, sadece dokuz bileşenin tamamlanmasından sonra yatırım maliyeti getirisi sağlayan bu tasarruflar elde edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir