E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Sanayi – Üniversite İlişkisi Kazan – Kazan Prensibine Göre Çalışacak

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş:  

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş

“ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ İÇİN GEREKLİ”

Hava süspansiyon körüğü üretiminde dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi olan Aktaş Holding, kuruluş yeri Bursa’da Uludağ Üniversitesi ile “Üniversite Sanayi İşbirliği Protokolü” imzaladı.

Dünyanın dört bir yanında üretim tesisleri bulunan, 80’den fazla ülkede ürünleri satılan, bağımsız yedek parça grubunda dünyanın en geniş ürün gamına sahip, küresel güveni, yerel samimiyetle birleştiren, hava süspansiyon körüğü sektöründe Türkiye’de lider, dünyada da ilk üç firma arasında bulunan Aktaş Holding ile Uludağ Üniversitesi arasında işbirliği protokolü törenle imzalandı.

Uludağ Üniversitesi Rektörlük Tören Salonu’nda yapılan protokol törenine Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, ÜSİGEM Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Ülkü, Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, iş dünyası temsilcileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Üniversite Sanayi İş Birliğini Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Ülkü, üniversite ve sanayi arasında yapılması gereken işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek; “Özellikle akademik birikim ve sanayideki uzmanlık bir araya geldiğinde büyük bir sinerji doğuyor. Bugün Aktaş Holding ile yapacağımız protokol ile üniversite öğrencilerine staj, AR-GE konusunda karşılıklı bilgi alışverişi, sanayicinin iş geliştirme süreçlerine bilgi destekleri ve öğrenciler için firma gezileri gibi birçok alanda işbirliği başlatıyor olacağız” dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek : “Sanayi – Üniversite İlişkisi Kazan – Kazan Prensibine Göre Çalışacak”

Törenin ikinci konuşmacısı ise Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek oldu. Prof. Dr. Dilek yaptığı konuşmada, sanayici ile işbirliğine Uludağ Üniversitesi olarak büyük önem verdiklerini belirterek; “Bu süreci sadece bir işbirliği değil bir stratejik ortaklık olarak görüyoruz. Bakış açımızı tamamen bu yönde oluşturduk. Artık sadece işbirliği yeterli değil, kazan – kazan felsefesi ile kurulacak stratejik ortaklıklar hem işletmelere hem de üniversitelere fayda olarak dönecektir. Özellikle öğrencilerin sanayide staj fırsatları gibi imkânlardan yararlanabilmesi için bu tarz projelere büyük önem veriyoruz. Bu protokolün hem üniversitemize hem de Aktaş Holding’e hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş ise yaptığı konuşmada; “Dünya çapında şirketler çıkartabilmek için üniversite, sanayi, bürokrasi gibi tüm kurumlar birlikte hareket edebilmeli. Bu, Türkiye’nin dünyada girişimcileri ile kendini daha fazla anlatabilmesi için temel yol. Tüm kurumların sinerjisinden büyük başarılar doğuyor. Bunu bizler 6 kıtada yaptığımız yatırımlarda görüyoruz. Tüm girişimcilerimizin de üniversiteler ile işbirlikleri kurmalarını öneriyorum. Bu sayede ekonomik güçleri daha da artacaktır. Bu işbirlikleri sayesinde gençlerimiz üniversite çağında sanayi ile daha fazla iç içe olabilecek. Üniversite sanayi işbirliğini aktarırken Rektör Bey’in dediğine katılıyorum. Bu işbirliği kazan – kazan felsefesi ile yürümeli ama bir ekleme de ben yapacak olursam kazan – kazan ve ülkene kazandır felsefesi ile daha hızlı sonuç alabiliriz diye düşünüyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. Konuşmalar sonrasında işbirliği protokolü konukların alkışları eşliğinde imzalandı.

Sanayi – Üniversite İlişkisi Kazan – Kazan Prensibine Göre Çalışacak için toplam 2 yorum yapmış

  1. aydın keskin Cevapla

    13 Ağustos 2012 - 20:46

    sanayi üniversite iş birliği konusunda başlangıç noktasının belirtilmesi ve yol haritası konusunda düşüncelerinizi ve önerilerinizi bekler saygılar sunarım

  2. aydın keskin Cevapla

    13 Ağustos 2012 - 20:53

    kazan kazan prensibinde yapılacak olan projeler, kalkınma ajansı,ab proleri,valilik proeleri sınıfına sokarak, proje parasını hazırlayana vermek suretitle projeyi hazırlayanın maqduriyetş önlenmiş olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir