E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Madencilik uygulamaları için Hidrolik disk frenler ve uygun kaplin kombinasyonları

Maden uygulamalarında moment aktarımı sistemlerinde  standart uygulamalara ek olarak özel talepler söz konusudur. Teknoloji kullanan maden uygulamalarında  partikül aşındırıcılar ve korozyon iki önemli düşmandır.Ek olarak yer altı madenciliği ve açık deniz platformları gibi uygulamalarda da  daha küçük ölçüler ve hacimler , montaj için düşük  ağırlıklar talep edilir. Bu durum hem güç aktarım sistemleri hemde fren sistemleri için ana başlıklar olarak belirlenebilir.

Diğer taraftan aslında kaplinler ve fren sistemleri ayrı ürün gruplarının elemanları gibi görünse de bir çok uygulamada disk entegreli kaplinler ile frenler birlikte görev yaparlar. Bu durum disk entegreli kaplinleri ve frenleri aynı sistemin elemanları haline  dönüştürür.

Tüm Dünyada öncelikle kaplin üreticisi olarak iyi bilinen KTR güç aktarımı konusundaki uzun yıllara dayanan tecrübe ve bilgisi ile uzun yıllardır fren uygulamaları için disk entegreli kaplin üretimi yapıyor. Bunları aşağıdaki gibi gözden geçirebiliriz;

1- Disk entegreli esnek kaplin uygulamaları

1.1 KTR’nin en popüler ürünlerinden olan Rotex yıldız tip kapline disk entegre edilmiş versiyonları ROTEX SBAN ( Bkz. Görsel2)

1.2  Genel uygulamalar ve daha çok pompa uygulamaları için üretilen Poly Norm kaplinlere disk entegre edilmiş versiyon POLY-NORM ADR-SB (Bkz. Görsel 3)

1.3 Yüksek tork aktarımı uygulamaları için REVOLEX-SB pimli kaplin disk çözümleri (Bkz. Görsel 4)

2- Disk entegreli rijid kaplin uygulamaları

2.1 Dişli kaplin GEARex üzerine disk entegreli versiyon

2.2Özellikle rüzgar türbini uygulamaları için geliştirilmiş olan disk ve tork limiter entegreli RADEX –N çelik lamelli kaplinler

2.3 Özel müşteri uygulamaları üzerine disk entegreli özel çözümler

Şimdi KTR kaplin konusunda 10.000 ‘in üzerinde alternatif çözüme ek olarak hidrolik diskli fren sistemleri konusunda da müşterilerine kompakt ve tek elden çözümler sunuyor.Bu durum özellikle maden uygulamaları gibi zorlu koşullarda uygulamalar yapan firmalar için önemli bir avantaj oluşturmaktadır(Bkz. Görsel 5)

Kaplin, disk, fren sisteminin mühendislik hesaplamaları birlikte yapılarak ayrı kanallardan temin edilmesi konusundaki teorik, ticari ve lojistik dezavantajlar ortadan kaldırılmaktadır.

Şimdi ek olarak KTR’nin fren sistemlerindeki yeni ürünü KTR-STOP hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse;

Malzeme ve proses

Yük ve yataklama elemanları için çelik

KTR STOP ile yük ve yataklama elemanlarında sfero döküm yerine çelik kullanılmıştır. Bu şekilde dökümmalzeme  yerine kullanılan çeliğin yüksek elastikiyeti ile komponent bazlı istenmeyen ani hatalar azaltılmıştır.Ayrıca yüksek elastikiyet modülü fren sistemlerinde güç artışı ile oldukça düşük deformasyon sağlar.

Ek olarak çelik alaşımlarının genel kullanımı ile KTR STOP bir çok kritik mekanik uygulamada örneğin düşük sıcaklıklarda ki kutup bölgelerinde  açık maden uygulamalarında, kuzey  yada  güney yarımküre maden bölgelerinde ve açık deniz uygulamalarında kullanılabilir.

Yüzey işlemleri

Farklı komponentlerden materyal seçimi ve yüzey işleme prosesi seçimi ile aşındırıcılara ve korozyona karşı dayanım gerçekleştirilebilir.

Yüksek güç hatları

Çok farklı fren hatlarında farklı uygulamalar sözkonusudur. Bu hatlarda organik destek matriks’i ile 1100 ®C sıcaklık ve 100 m/s sürtünme hızları yada toz metal  ile yüksek servis ömrü mümkün olabilir.Bu geniş yelpaze farklı çevresel koşullarda farklı çalışma koşullarında uygulama imkanı verir.

Dizayn

Yüksek güç yoğunluğu

KTR STOP yeni dizaynı ile hem aktif ( Bkz. Görsel 6 ) hem de pasif ( Bkz. Görsel 7) versiyonlarında yüksek güç yoğunluğuna sahiptir. Örneğin aynı ölçüde tanımlanmış olan olağan dizaynlara göre güç yoğunluğu 50%  daha fazladır.Bu şekilde mümkün olandan bir küçük ölçüyü kullanmak mümkündür. Bu özellikle yeraltı madenciliği, açık deniz uygulamaları için önemli bir avantajdır.

Yataklama bilezikleri

Hareketli kaliper yataklama millerinin tamamen kaplanmasına ek olarak KTR STOP piston yataklaması yataklama bilezikleri ile sağlanır. Bu şekilde çok kirli ortamlarda dahi yüksek servis ömrü ile birlikte en pahalı yedek parça olan pistonların yanında yataklama bileziğinin aşınması garanti altına alınmış olur.

Yataklama bileziklerinin yüksek servis ömrü

KTR STOP daha fazla piston stroğuna sahip pistonları ile yataklama bileziklerinin altında metal plaka taşıyıcılarının kullanımını mümkün kılar.Bu dizayn bakım aralıklarını uzattığı gibi maliyetli yataklama bileziklerinin ömrünüde kayda değer ölçüde uzatır.

Yağlama ve tahrik

olağanüstü soğuk koşullarda bakım için bir avantaj

KTR STOP için önerilen güç ünitesi basınçlı yağ tedariği içindir ve aynı zamanda ilk defa standart olarak önerilmektedir.Filtre  yağın sürekli temizliğini sağlar ve hidrolik kısmın iyileştirimesi için çalışır.Ek olarak sürekli besleme diesel etkisini  iyileştirerek keçelerin kurumasını ve kavrulmasını önler.Bunların hepsi bakım aralıklarını uzattığı gibi frenlerin güvenilirliğinide artıırır

Olağanüstü soğuk koşullarda hidrolik yağ besleme sistemi önemli bir avantajdır: Yağ sirkülasyonu  kullanan KTR STOP standart dizayn kriterleri içerisinde frenleri sürekli  hazır tutar. Hidrolik yağ tankına (Bkz. Görsel 8)monte edilen bir ısıtıcı ile  yağ ve yağ sirkülasyonu  ile sistem ısıtılabilir.

Kontrol Teknolojisi

Akıllı kontrol teknolojisi “İntelliramp” ile kritik bölgelerde öntanımlı hassas frenleme prosesi mümkündür. Örnek olarak açık maden işletmelerinde konveyör uygulamalarında olabilecek kazalar sonucu uzun süreli duruşlar ve ciddi hasarlara katlanmak gereklidir.İntelliramp geniş program varyasyonları ve KTR-STOP’un yüksek güç yoğunluğu ile fren sistemlerine ve alt konveyör sistemlerine daha iyi bir uyum sağlar.

Sonuç

KTR kaplin ve fren uygulamalarında STOP Maden sektöründe fren sistemleri için ideal çözüm.

Korozyon dayanımlı malzeme seçimi, akıllı kontrol sistemi, yeni geliştirilmiş kayan kaliper sistemi ile KTR STOP zor koşullarda tüm maden uygulamaları, açık deniz uygulamaları dökümhaneler proses işletmeleri ve metalürji işletmeleri için idealdir.

 

Bu haberi PDF olarak indirmek için tıklayınız>>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir