Yüksek hızlar için üstün performanslı çelik lamelli kaplin.

KTR- RIGIFLEX®-HP

 

RIGIFLEX®-HP Yüksek hızlar için üstün performanslı çelik lamelli kaplin.

RIGIFLEX® Çelik lamelli kaplinler  bir çok uygulamada şaft kaçıklıklarını  tolere etmekle birlikte güvenilir ve bakım gerektirmeyen tork iletimi sağlar. RIGIFLEX®-N halihazırda pompa endüstrisinde iyi bir deneyime sahiptir.Bu kaplin sistemi  API 610 ve opsiyonel olarak API 671 standartlarına uygundur. (API = American Petroleum Institute/Amerikan Petrol Enstitüsü) .Kısa bir süre önce tanıtılan ve yeni geliştirilmiş  olan RIGIFLEX®-HP ‘de “HP” yüksek performansın  işareti olup klasik  RIGIFLEX®-N çelik lamelli kaplinin sağlayamadığı bazı özellikleri kapsamaktadır;

İlk olarak 13.000 devir dakikaya varan çok yüksek hızlarda kullanım  söylenebilir. Bu sonuç 200 m/saniye’ye varan çevresel hız ile kaplin seçimi ve üretiminde çok dikkatli olunması gereken bir süreç oluşturur.(Sadece karşılaştırmak için ; standart uygulamalarda kullanılan esnek kaplin  tipi ROTEX®  ile 40 m/sn çevresel hızlara çıkılabilir.)  Uygulamada RIGIFLEX®-HP  genellikle kimya, petrokimya tesislerindeki buhar türbinlerinde, mevcut olan proses buharı ile tahrik edilen turbo kompresörler, yüksek hızlı pompalar  ve jeneratörlerde kullanılır. Buna ek olarak, doğal gaz türbinlerinde, enerji üretimi için endüstriyel gaz sıvılaştırma veya sıkıştırma için kullanılır. Ayrıca örneğin yeraltı madenciliğinde ve rüzgar tünellerinde çok büyük fanların tahriğinde yüksek hızlı çelik lamelli RIGIFLEX®-HP tip kaplinler kullanılır.

 

Halihazırda bu tip uygulamalar kaplinin tork aktarılan mekaniğe çok hassas olarak adaptasyonunu gerektirir.Turbo kompresörlerin tahrik kompartmanı genellikle burulmaya karşı esnek bir dizayna  ek olarak  API normunda talep edilir. API 610 ve API 671 sadece çelik türevli malzemelerin kullanılmasına müsaade eder ki bu aynı zamanda elastomer malzeme  kullanımına kesin olarak izin vermez.Bu standart, kullanılan ara uzatma şaftlarının (spacer) aynı zamanda burulma şaftı olarak yüksek torklara karşı dayanım içeren dizaynını  gerektirir.KTR dizayn mühendisleri için bir başka sorgulama noktası ise müşteri tarafından belirtilen ağırlık merkezinin konumudur ki her zaman şaftın çıkış  yüzeyi aralığında olmalıdır. Burulma titreşim hesapları için 3D tasarım sistemlerinin yanı sıra hesaplama ve simülasyon yazılımlarının kullanılması  bu konuda tasarım mühendislerini desteklemektedir.

Teorik düşüncelere ek olarak  KTR için 650 mm kaplin çapından 1,5 mt. ve üzerindeki kaplin ölçülerine kadar üretim hatlarında makinaların düzgün ve hassas bir şekilde çalışmasını sağlamak kesin ve hayati bir önem sağlar.Çünkü bu kaplinler ile transfer edilen tork değerlerinin uç noktası olarak 429.000 Nm değeri görülebildiği gibi  daha düşük değerlerde mümkündür.

RIGIFLEX®-HP iki farklı dizaynda toplam 10 standart ölçüde farklı uygulamalar için üretilmektedir. “C” serisi ve “L” serisi olarak iki farklı dizaynda üretilen  RIGIFLEX®-HP için “C” kompakt flans dizaynını ve “L” büyük  mil çapları için büyük flans yapısının kodlamasıdır.Her kaplin seçimi uygulamaya özel olarak yapılır.Yani her kaplin aslında   akıllı montaj sisteminin “terzi işi”, benzersiz bir kopyasıdır.

Bu haberin PDF formatlarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

PDF 1

PDF 2

 

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2994

Yazan - Eyl 24 2012. Kategori Haberler, Kaplin. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı