Yıllık Verimliliği Ortalama 20 Katına Çıkarmak Mümkün

Sandvik Anadolu Bölgesi Satış Müdürü Mustafa KASAP

 

Sandvik Anadolu Bölgesi Satış Müdürü Mustafa KASAP

MAKTEK Fuarında standlarını ziyaret ettiğimiz Sandvik firmasının Anadolu Bölgesi Satış Müdürü Mustafa KASAP ile dişli frezeleme ve Haziran ayında tanıttıkları CoroMill 176 hakkında bilgi aldık. Konuya ilişkin Mustafa KASAP şunları aktardı:

Dişli frezeleme işlemleri günümüzde çoğunlukla HSS takımlar ile yapıldığından karbür uçlara sahip takımlar, aslında bu alanda bir teknolojik devrimi de beraberinde getiriyor.

Ürettiğimiz CoroMill® 176 diye adlandırılan değiştirilebilir karbür uçlu dişli işleme  azdırma (Hob) frezeleri HSS frezelere göre 2 ila 8 kat arasında verimliliği artırarak kayda değer bir kapasite artışı sağlıyor; çünkü bu tezgahlardaki verimlilik tek bir takıma bağlı, o takımı ne kadar hızlandırabilirseniz verimliliğiniz o oranda artacaktır. Dolayısıyla değiştirilebilir uçlu takımın verimlilik ve parça başı maliyetlerin düşürülmesi üzerindeki etkisi çok yüksektir. Şöyleki uygulamalardan birinde 30 dakika süren bir operasyonun 5 dakikaya düştüğünü gördük.

Bu takımlarda kullanılan uçlar tam profile sahip olup HSS azdırma frezeleri ile aynı profil özelliklerinde üretilebilmektedir. Dişli işleme tezgâhlarının maliyeti yüksek ve kolay alınabilir tezgahlar  olmadığı için bu takıma yatırım yaptığınızda aslında ikinci bir tezgâhınızı almış oluyorsunuz. O bakımdan CoroMill® 176 çok rekabetçi bir takımdır. Sandvik Coromant tüm dünyada ekip halinde bu işi sürdürüyor. Tabii biz de Türkiye’de sürdürüyoruz ve bazı müşterilerimiz de kullanmaya başladı.

Müşterilerden gelen sorular ise bu takımlarda değiştirilebilir uç kullanıldığı için genellikle kalite ve tekrarlanabilirlikle ilgili. Bir de takımın güvenliği hakkında sorular geliyor.

CoroMill® 176 normal bir freze takımı gibi kullanılabilmektedir. Uç değiştirmesi ise çok basit. Hiçbir özel uygulama gerektirmiyor. Sadece basit bir temizlikten sonra uç takıldığında çok iyi bir tekrarlanabilirlik sağlanabilmektedir. Ayrıca DIN 3962 standardına göre kalite 8, 9 rahatlıkla elde edilebiliyor.

Bu takımlar ile ilgilenen müşterilerimizi ziyaret edip mevcuttaki bir vakayı inceliyor, sonra önerimizi sunuyoruz. Yıllık kazanç öngörümüzü rakamsal olarak belirtiyor ve yatırım maliyetini de onlara teklif ediyoruz. Yatırıma karar verildiğinde uygulama aşamasına geçiyoruz.

 Bu haberi PDF olarak okumak için tıklayın>>

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=3437

Yazan - Ara 4 2012. Kategori Haberler, Kesici Takımlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı