E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Volvo Trucks ve Dünyanın En Güçlü Adamı, Oldukça Ağır Bir Yük Taşımacılığı Testi İçin Bir Araya Geliyor

1460371561_Volvo_Trucks_Ag__r_yu__k_tas____mac__l__g_____testi_Gorsel_1

Bir Volvo FH16 750 ne kadar ağırlığı çekebilir? Dünyanın en güçlü adamının, dünyanın en güçlü ve seri üretimli kamyonlarından birinin direksiyonuna geçmesiyle birlikte, kamyonun yapabileceklerini yeni karınca vitesli I-Shift kanıtlayacak. Bunun yanıtı 12 Nisan’da, Volvo Trucks YouTube kanalında yayınlanacak.

Tanıtım filmine buradan ulaşabilirsiniz:

Volvo Trucks, 15 Mart’ta yeni karınca vitesli I-Shift’i piyasaya sürmüştü. Yeni karınca vitesi oranları, seri üretimli bir kamyon için daha önce görülmemiş bir şekilde, 325 tona kadar toplam katar ağırlığıyla sürüşe başlayıp devam etmeyi mümkün kılıyor. Ama bu şanzıman, gerçekten ne kadar bir ağırlıkla baş edebilir? Volvo Trucks’ın üst düzey güce dair yeni testiyle bu soru yanıtını bulacak. Bu testte, “Dünyanın En Güçlü Adamı” yarışmasının birincilerinden Magnus Samuelsson ve kamyon taşımacılığı alanında uzmanlaşan gazeteci Brian Weatherley, fizik kurallarıyla kıyasıya rekabet edecek ve karınca vitesli I-Shift’i en zorlu testine tabi tutacak.

Volvo Trucks FM ve FMX Ürün Yöneticisi Peter Hardin açıklamasında; “Karınca vitesli I-Shift’in çok ağır yükleri taşıyabildiğini zaten biliyoruz. Bu test ile şanzımanın muazzam kapasitesini ortaya koymak ve yeni karınca vitesi oranlarının başarabileceklerini göstermek istiyoruz” diyor.

Göteborg Limanı’nda gerçekleştirilecek olan bu testte, kamyon oldukça ağır bir konteyner treni çekmek zorunda. Brian Weatherley, “Böylesine ağır bir yükle kalkış yapmaya çalışmak, seri üretimli ve otomatik şanzımanlı normal bir kamyon için oldukça zorlu bir iş. Kamyon taşımacılığı alanında 30 yıllık gazeteci deneyimim boyunca daha önce böyle bir şeyle karşılaşmamıştım” diyor.

Magnus Samuelsson’ın karınca vitesli I-Shift ile birlik olduğu film, 12 Nisan’da Volvo Trucks Youtube kanalında gösterime girecek.

Tanıtım filmine buradan bakın: https://www.youtube.com/watch?v=G3yw4Qp8bX4

Karınca vitesli I-Shift hakkındaki bilgiler
• Karınca vitesli I-Shift, Volvo Trucks’ın I-Shift adındaki otomatik şanzımanının daha da geliştirilmiş bir versiyonudur.
• I-Shift’in yeni versiyonu, mükemmel kalkış çekişi ve çok düşük hızlarda sürüş imkanı için özel olarak geliştirilmiştir.
• Karınca vitesli I-Shift, otomatik şanzımanlı ve seri üretimli kamyonlarda daha önce görülmemiş bir başarıyla, 0,5-2 km/sa. kadar düşük hızlarda hareket edebilir ve 325 ton taşırken kalkış yapabilir.
• Şanzıman, bir veya iki karınca vitesi oranlı direct drive ve overdrive seçeneklerinden biri şeklinde uygulanabilir. İki adet fazladan geri karınca vitesinin belirlenebilmesi de mümkündür.
• Karınca vitesler, normal I-Shift şanzımanına eklenmiştir. Ağır yükleri kaldırabilmek için bazı bileşenler sağlamlığı yüksek malzemelerden üretilmiştir. Şanzıman, normal I-Shift ünitelerine göre 12 cm daha uzundur.
• Karınca vitesli I-Shift, Volvo Trucks’ın Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FH ve Volvo FH16’daki 13 ve 16 litrelik motorlarıyla kullanılabilir.

Brian Weatherley hakkındaki bilgiler
Kamyon taşımacılığı alanında uzmanlaşan İngiltereli gazeteci Brian Weatherley. Commercial Motor/Truck & Driver’ın eski baş editörü ve International Truck of the Year (Yılın Uluslararası Kamyonu) jüri üyesidir. Volvo Trucks’ın internette yayınladığı “Brian’s Truck Report” adlı TV serisinin sunucusudur.

Magnus Samuelsson hakkındaki bilgiler
“Dünyanın En Güçlü Adamı” ünvanını kazanan tek İsveçlidir (Fas, 1998) ve beş kez ödül kürsüsünde yer almıştır. Daha sonra İsveç’te yayınlanan birkaç TV programı ve filme konuk olmuş, ancak 2000 yılında sinema endüstrisinde büyük başarı yakalayan “Gladyatör” filmi için teklif edilen rolü reddetmiştir.

Karınca vitesli I-Shift’le ilgili filmi buradan izleyebilirsiniz:

Karınca vitesli I-Shift’in işleyişiyle ilgili animasyonu buradan izleyebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir