Vinç Dişli kutusu’nun tasarlanması ve doğrulanması

SEW-Çin ve KISSsoft AG, büyük bir vinç dişli kutusu geliştirmek için KISSsoft ve KISSsys yazılımlarını kullanmışlardır. Bu süreçte İsviçre ve Çin arasında veri transferleri, bütün bir dişli kutusunun tüm ayrıntılarını içeren tek bir KISSsys dosyası ile kolaylıkla gerçekleşmiştir. Tasarımdaki her değişiklik hızlıca uygulanıp, karşı tarafa gönderilip kolayca tekrar-analiz edilebilmiştir. Sayfalarca proje ve projeye ait hesaplama raporları göndermek yerine, dayanım, ömür gibi verilerin hepsini bir arada içeren tek bir hesaplama dosyası bu iletişimi kolaylaştırmıştır.

Bitimi yaklaşmış diferansiyel dişli kutusu.

İmalatta mevcut araçların yetersizliğinden dolayı tasarımda gerekli görülen değişikler KISSsys dosyasında uygulanıp İsviçre’ye aktarılmış ve hızlı bir biçimde bu değişiklilerin analizi gerçekleştirilip tasarım değişikliklerinin uygunluğu konusunda bilgi kısa süre içerisinde tekrar Çin’e ulaştırılmıştır.

1. Hesaplama Modeli
1.1. SEW nasıl yararlandı;
1- İki grubun bir arada eşzamanlı çalışması ile geliştirme süreci daha kısa sürdü. Bu, paylaşımlı bir yazılım kullanımı ve bütün ilgili verilerin tek bir dosya içerisinde saklandığı ve kolayca e-posta yoluyla paylaşılabilir bir dosya aracılığıyla gerçekleştirildi.
2- Veri yönetimi, saklama ve değişiklikler basitleştirildi. Kısıtlı süreçte çoklu komponentlerle, farklı yük durumlarıyla yapılması gereken hesaplamalar, analizler tek dosya üzerinden gerçekleştirilerek mühendisler üzerindeki iş yükünü azaltmıştır. Bir bağlantıdan bir bağlantıya veri aktarımı değişikliklerle birlikte otomatik olarak anında aktarıldığından bu aşamada gerçekleşebilecek hatalarında önüne geçilmiştir.
3- Rapor ve CAD verileri gibi dokümantasyon işlemleri otomatik olarak gerçekleşir. Can sıkıcı raporlama işlemleri hızlı ve tüm dişli kutusunu içerir biçimde kolayca gerçekleştirilir.
4- Dişli kutusu boyutlandırması sırasında imalat açısından da değerlendirme gerçekleşir. KISSsoft’a entegre geometri hesaplama fonksiyonu sürekli olarak dişli boyutunun veya oranların verilen takım ile işlenebilirliğini, dişli çiftinin birbirine uyumunu kontrol eder.
1.2 SEW Uygulama Örneği;

devamı………

Bu makalenin devamını okumak için tıklayınız>>

Bu makaleyi bilgisayar ve cep telefonunuza kaydetmek için tıklayınız>>


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2755

Yazan - Ağu 11 2012. Kategori Haberler, Makaleler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı