Türkiye ve Çin devletleri arasındaki işbirliği karşılıklı yatırımları arttıracak

Çin Başkonsolosu Zhang Qingyang:

“AKTAŞ HOLDİNG GİBİ YATIRIMCILARI ÇİN’DE GÖRMEK İSTİYORUZ”
• Hava süspansiyon körüğü üretiminde dünyanın en büyükleri arasında yer alan ve Çin’e yaptığı yatırımla büyük bir atılım yakalayan Aktaş Holding, Çin Başkonsolosu Qingyang ve beraberindeki heyeti ağırladı.
• Çin Başkonsolosu Zhang Qingyang: “Türkiye ve Çin devletleri arasındaki işbirliği karşılıklı yatırımları arttıracak”
Dünyanın dört bir yanında üretim tesisleri bulunan, 80’den fazla ülkede ürünleri satılan, bağımsız yedek parça grubunda dünyanın en geniş ürün gamına sahip, küresel güveni, yerel samimiyetle birleştiren, hava süspansiyon körüğü sektöründe Türkiye’de lider, dünyada da ilk üç firma arasında bulunan Aktaş Holding, Çin Başkonsolosu Zhang Qingyang ve beraberindeki resmi heyeti Bursa’daki genel merkezinde ağırladı.


Bursa’da kurulu bulunan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Aktaş Holding Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarete; Çin Başkonsolosu Zhang Qingyang, Ticari konsolos Li Jiang, Siyasi konsolos He Jiangchuan, Muavin konsolos ve tercüman Wu Fan, Çin’in Bursa Fahri Konsolosu Nejat Yahya ve Çin’deki büyük çaplı firma yetkilileri katıldı.


Ziyaretlerinin Çin’in ekonomik gücünü ve bölgedeki yatırım imkânlarını işadamlarına tanıtmak olduğunu ifade eden Başkonsolos Qingyang; “Ancak Aktaş Holding, Çin’de yaptığı yatırımlar ile bölgeyi zaten iyi tanıyor. Son dönemde Çin Başbakanı’nın Türkiye’ye yaptığı ziyaret ve Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da özel çabaları ile iki ülke arasındaki ticaret her geçen gün artıyor. Bugün yanımızda bulunan iş adamları Türkiye’de yatırım yapmış durumdalar. Biz biliyoruz ki Aktaş Holding gibi firmalar da Çin’de yatırım yaparak iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlıyorlar. Sayın Şahap Aktaş, yaptığı yatırımlar ile iki ülke arasında bir elçilik yapıyor. Bu çok önemli. Çin’in 30 yıl önce başlattığı dışa açılım ve büyüme politikası ile Çin her geçen gün daha da hızlı büyüyor. Türkiye bu noktada bizim için büyük önem taşıyor” dedi.


Önümüzdeki dönemde kendi ülkelerinde daha fazla yatırım görmek istediklerini ifade eden Qingyang; “Bizler Bursa’da olduğu gibi birçok ilde ziyaretler yaparak iş adamlarına Çin’deki fırsatları anlatıyoruz. Ticari konsoloslarımız da iş adamlarının ihtiyaçlarına yönelik çalışıyorlar” diyerek açıklamasını tamamladı.
Şahap Aktaş : “Çin gibi bir ekonomi devinde yatırım yapıyor olmaktan mutluyuz”
Çin Heyeti’nin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş ise; “Çin, ABD, Brezilya, Bulgaristan gibi ülkelerde yaptığı yatırımlar ile hava süspansiyon körüğü üretiminde dünyanın öncü firmaları arasında yer alan Aktaş Holding, Çin’de 2009 yılından beri aktif olarak üretim yapıyor. Bölgedeki pazar imkânları ve fırsatlar nedeni ile kiralık olarak üretim yaptığımız fabrikadan çıkıp kendi fabrika yatırımımızı yapıyoruz. Şu anda yeni fabrikamız yüzde 35 seviyesinde tamamlandı. 2011 yılı sonunda üretim yapıyor olacak. Bölgede Türk çalışanların yanı sıra 200 Çinli çalışacak. Bu gelecek senelerde daha da artacak. Şu anda Türkiye’de Çin’deki fabrikamızda gelecek yıllarda çalışmak üzere Çinli arkadaşlarımız eğitimler alıyor. Uluslararası bir kimlik ile bölgede faaliyet gösteriyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor” dedi.
Yatırım İçin İşbirliği Şart


Bölgede yatırım yapmak istediklerinde çok sıcak bir ilgi ile karşılaştıklarını belirten Aktaş ; “Tüm devlet kademelerinde bürokrasi hızla aşıldı ve yatırım yaptık. Bu nedenle bölgeye gitmek isteyen tüm iş adamı dostlarımıza elimizden geldiğince destek olmaya ve katkı koymaya çalışıyoruz. Doğru işbirlikleri ile yatırım süreci hızlı işliyor. Bugün Türkiye’ye gelecek tüm Çinli işadamlarına da yol göstermekten, ben ve tüm iş adamı arkadaşlarım memnun olacaklardır. Doğru işbirlikleri ile çok başarılı sonuçlar alınabileceğine inanıyorum. Bu nedenle ortak zeminde hareket etmek üzere Çinli iş adamlarını da ülkemize bekliyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.
Etkinlik Aktaş Holding’e bağlı fabrika gezisi ile sona erdi.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=226

Yazan - Tem 27 2011. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı