Tüm sektör uygulamaları için talaşlı imalat

5 eksenli freze  288 Nm Tork ve SK50 İşmili koniği ile birlikte

MonoBLOCK® serisi CNC frezeleme makineleri, maksimum esneklik ve hassasiyeti bir arada sunmaktadır. Bu karakteristik özellikler, bu yılın yeni makinesi olan Yeni Nesil DMU 105 monoBLOCK® için de geçerlidir.

Yeni nesil monoBLOCK® makineleri, tüm sektör ihtiyaçlarına cevap verebilen yeni bir makine konsepti ortaya koymaktadır; 3 ve 5 eksenli seçenekleri ile, yüksek dinamik ve yüksek hızlı, yüksek tork, yüksek performanslı 5 eksenli simultane işleme, ya da daha geniş yelpazede daha verimli üretim. Yeni monoBLOCK® makineleri işlenen her parçayı etkileyici bir ustalık eserine dönüştürmektedir. EMO 2011’de DMG/ MORI SEIKI bu başarılı serinin son makinesi olan Yeni Nesil DMU 105 monoBLOCK®’u müşterilerinin beğenisine sundu.

MonoBLOCK® makineleri, özellikle makinenin satın alınması için açık bir faktör olan makine boyutları ile paralel olarak tüm beklentileri çok başarılı bir şekilde karşılamaktadır. DMU 105 monoBLOCK®, bu serinin en büyük makinesi olarak, 15 m² kaplama alanı ve 3 noktadan destekli yapısı ile, 3 eksenli versiyonlarda makine,  1,400 mm boyunda ve 2,500 kg ağırlığa kadar olan iş parçalarının işlenebilmesine, diğer taraftan 5 eksenli versiyonda 1,240 mm çapında ve 2,000 kg ağırlığa kadar olan parçaların işlenebilmesine olanak vermektedir. Tabla üstten yüklenebilmesi otomasyon çözümlerine de katkıda bulunmaktadır. Buna ek olarak, standart olarak sunulan paslanmaz çelik kaplı çalışma alanı,  makinenin ömrünü uzatmaktadır.

Maksimum performans ve yüksek hassasiyet

MonoBLOCK® serisinin daha küçük modellerinde olduğu gibi, DMU 105 monoBLOCK® kullanıcıya geniş opsiyonlar sunmaktadır. Yelpazenin en tepesinde 10,000 min-1, 44kW güç ve 288Nm tork ile güçlü iş mili seçeneği aynı zamanda SK50 / HSK-A100 işmili koniği seçeneklerini sunmaktadır.

Geleceğin üretim süreçlerini esas alarak tasarlanan bu makine ile,  DMG / MORI SEIKI yine, monoBLOCK® makinelerinde olduğu gibi yaratıcı ve fleksible uygulama seçeneklerini ortaya koymaktadır. DMU 105 monoBLOCK® NEXT GENERATION, Lazer işlemenin yanı sıra ULTRASONIC işmili ile birlikte kullanılabilir. Freze ve ULTRASONIC teknolojilerinin bir arada kullanılması ile birlikte, kullanıcı değerli materyalleri işleme olanağına sahip olmaktadır. Opsiyonel Lazer işleme ile  5 eksenli frezelemede tek bir bağlama ile cam ve karbür malzemeden seramik malzemeye kadar her tür sert ve kırılgan malzemenin işlenmesini sağlar. Buna ek olarak, serinin en büyük makinesi, tornalama ve frezeleme versiyonu 2012’de piyasaya çıkacak. Böylece Yeni Nesil DMU 105 monoBLOCK®  her türlü ihtiyacı karşılayacaktır.

Güvenilirlik ve sürdürülebilen hassasiyet

Yeni nesil DMU 105 monoBLOCK®’un  yüksek hassasiyeti, bir yanda  yüksek dayanıklı yapısının diğer yanda iyi tasarlanmış sürücü dizaynın sonucudur. Bu yenilikçi konsept, içten soğutmalı Z eksen motoru içermektedir. Bu X eksen motorunda olduğu gibi ekstra dıştan soğutma sistemini içermektedir. Buna ilave olarak, DMG / MORI SEIKI, açılı döner tablanın dönerli eksenlerindeki 460mm YRT motor ile birlikte her eksende lineer cetveller standart olarak sunulduğundan hassasiyet artmaktadır. Tüm bu özellikler sebebiyle, Yeni Nesil DMU 105 monoBLOCK®  çarpıcı 4µm daireselliği  sağlayabilmektedir.

Yeni Nesil DMU 105 monoBLOCK®, daha kompakt monoBLOCK® serisi modellerinde olduğu gibi yüksek dayanıklılığı güvenli temellere dayanmaktadır. Makinenin 6 ton ağılığındaki döküm gövdesi yüksek istikrarı sağlamaktadır. Makinenin hareketli parçaları GGG60 sifero dökümden imal edilmiş olup, böylece makinenin hareketli parçaları işleme sürecinde güven sağlamaktadır. Buna ek olarak dış cephede 63mm, iç cephede 55mm olan sertleştirilmiş vidalı miller ek olarak güvenirlilik teşkil etmektedir.

DMU 105 monoBLOCK® işleme sürecinde makinenin atıl zamanını azaltmaktadır. Kontrol ünitesi söz konusu olduğunda, kullanıcı, kendisini kanıtlamış Siemens 840D solutionline ya da Heidenhain iTNC 530 kontrol üniteleri ile desteklenmektedir. Bu her iki çözüm de DMG ERGOline® Kontrol 19’’ ekran ile birlikte sunulmaktadır. Opsiyonel olarak sunulan takım magazinleri makinenin atıl zaman süresi üzerinde pozitif etkileri vardır. Talaştan talaşa 6,8 saniye ve 180 takım magazininden bu noktada söz edilebilir.

DMU 105 monoBLOCK®’un etkileyici özelliklerine, entegre edilmiş olan BLUM lazer takım ölçme ilave edilebilir, bu özellik makinenin atıl zamanının azalmasında önemli bir rol oynamaktadır. 3D Blum lazerin hassasiyeti, lineer eksenlerdeki sıcaklık kontrolü sayesinde daha yüksek seviyelere ulaşmıştır.

 

İlgi çekici özellikeri:

Maksimum 2,500kg iş parçası ağırlığı (3-eksen), 5-eksen  2,000 kg ve ø1,240mm

288Nm  tork 44kW işmili ,  SK50 / HSK-A100 ile uyumlu

15 m² kaplama alanı ve 3-noktadan destek

Otomasyon çözümleri için yukarıdan vinç ile iş parçası yükleme

Daha uzun süre makine ömrü için çalışma alanının paslanmaz çelik ile kaplı çalışma alanı

 

Teknik özellikler

Hareket Mesafesi (X / Y / Z) mm 1.050 / 1.050 / 750mm
Tabla ölçüsü, ø mm 1.050×850
Yükleme ağırlığı( iş parçası) kg 2.000
Kapı açılma mesafesi mm 1.950
Takım magazin Kapsite 30
Ilerleme oranı mm/dak 40.000
Eksen geçiş hızı m/dak 40
İvmelenme dak/s² 6
Ilerleme hızı (X/Y/Z) kN 14 / 20 /14

 Bu haberin PDF formatını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Bu haberin PDF formatı için tıklayınız>>

 

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2955

Yazan - Eyl 24 2012. Kategori Haberler, Makine. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Tüm sektör uygulamaları için talaşlı imalat”

  1. güzel bir yazı teşekkürler

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı