Thompson Couplings Limited, Fiziksel Prototipleri ve Tasarım Süresini Azaltmak İçin Autodesk® Inventor®’u Kullandı

Autodesk Inventor, tasarımcılara üretimin hemen öncesinde tasarımları test etme, simülasyonunu yapma ve doğrulama olanağı sağlayan ileri düzeyli 3B sayısal model seçenekleri sunarak Thompson Coupling’in konseptten üretime kadar tüm ürün tasarım sürecini kolaylaştırıyor.

“Autodesk Inventor’un bizimki gibi küçük bir işletmeye olan en önemli katkısı uygun maliyetli ve kolay uygulanabilir olması. Öğrenmek ve fonksiyonlarının hızına yetişebilmek oldukça kolay.”
David Farrell
Mühendislik Yöneticisi, Thompson Couplings Limited

Proje Özeti
Autodesk Inventor, Thompson Couplings Limited (TCL) şirketinin, konseptten üretime kadar tüm süreçlerinin hızlanmasına ve basitleşmesine yardım ederken, bir yandan da işlevsellikle artan verimliliğe kadar değişen farklı avantajların farkına varmalarına yardımcı oldu. Araştırmayı yapan kişi, şirketin fiziksel bir model üretiminden önce 3B tasarımların görselleştirilmesi, analiz edilmesi ve üzerinde değişiklik yapılması konularında çeşitli esneklikler sağladı. Bu araştırma, mühendislerin yenilikçi Sabit Hız (Constant Velocity, CV) bağlantısının 3B modelini oluşturmalarına olanak sağlayarak, Thompson Coupling’e gerçek zamanlı simülasyon yapma, performans testleri yürütme ve son geliştirme aşamasından önce gerekli iyileştirmeleri yaparak pazara çıkış süresini de kısaltma fırsatı tanıdı.

Talep
Thompson Coupling’i canlandırmak
Bir Avustralya şirketi olan TCL yeni bir Avustralya keşfi olan ve “Thompson Coupling” olarak bilinen ürünün tek mülkiyetini edindi. 1999 yılında Glenn Thompson tarafından icat edilen Thompson Coupling, aralarında belli bir açı olan iki şaftın sabit bir hızda dönmesine olanak sağlayan gerçek bir CV bağlantısı olarak tanımlanabilir.
Thompson Coupling Limited’e göre Thompson Coupling, içten yanmalı motorun icadından bu yana ortaya konan en önemli buluşlardan biri ve yük mukavemetine sahip olmayan kayar yüzeye sahip dünyanın ilk ve tek pratik CV bağlantısı. Geleneksel bağlantı şaftının 400 yıl önce tasarlanmış olmasına rağmen Thompson Coupling ortaya çıkarılana kadar herhangi bir diğer bağlantının torku, yüksek şaft açısında sabit bir hız ile aktaracak şekilde işlev görmesi söz konusu değildi.  Ürün Nisan 2007’de ABC’de yayınlanan televizyon programı ‘Yeni Kaşifler (New Inventors)’da ön plana çıkarıldı ve o gecenin en iyi buluşu olarak onaylandı.  Buna ilave olarak şirket, SAE-Australasia tarafından Otomotiv Mühendisliği Mükemmeliyeti konusunda 2007 GOLD ödülüne layık görüldü.
Thompson Coupling, diğer CV bağlantılarının aksine, daha az sürtünmeye neden olan bir sıvı akışı oluşturan ve sonucunda çok daha düşük seviyede aşınma ve yırtılma değerleri elde edilebilen silindirli rulman mafsallarının özel bir dizilimini kullanıyor. Üründe, mafsal bağlantısını ortalayan ve yönlendiren küresel 4 barlı bağlantıdan meydana gelen eşsiz bir merkezleme aygıtı bulunuyor. Kısacası, bağlantı çok büyük yük değerleri ile çalışmaya olanak sağlıyor bu da ürünü helikopter pervane başlığı, arka ve ön tekerlek sürüş sitemleri ve çok çeşitli diğer makine türünde ağır sanayi uygulamaları için kullanılabilir bir nitelik kazandırıyor.
Şirket Thompson Coupling’i ticarete dökme konusundaki isteğinde tasarımları doğrulamak için 3B model geliştirme arayışına girdi. Thompson Couplings Limited’in Mühendislik Birim Yöneticisi ve 80’li yıllardan bu yana bir Autodesk kullanıcısı olan David Farrell, üretim öncesinde tasarımları interaktif olarak test etmek, simülasyonunu yapmak ve değişiklik yapabilmek için ileri seviyede bir 3B sayısal model üretimi için Autodesk’ten yardım istedi. Şirket ilk olarak Autodesk Inventor kullanarak bir model oluşturma konusunda yerel firma Central Design & Engineering ile anlaştı. Firma daha sonra Inventor’ un dinamik simülasyon olanaklarını ve sayısal modelleme fonksiyonlarını kullanarak model oluşturabilmek adına yerel Autodesk Satıcısı Envision Solutions Pty Ltd. ile birlikte çalışarak kendi mühendislik ekibini görevlendirdi.

Çözüm
Sayısal Modelleme üretim çevrimini hızlandırıyor
TCL, Inventor’un gücünü kullanılabilir duruma getirdiğinde tasarımları üretimden önce değerlendirme fırsatı buluyor. Mühendisler ve tasarımcılar özellikle ürünün tüm işlemleri dahil olmak üzere gerçek zamanlı olanaklarını simüle edebiliyor ve tasarımların tekrarlarına harcanan süreyi kısaltabiliyor. Aynı zamanda tasarımları detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bularak hataların önceden engellenmesi için gerekli performans testlerini yürütebiliyorlar. Sonuç olarak ekip karmaşık geometrideki modelleme problemlerinin çözülmesi yerine bağlantının tasarımı ve uygun hale getirilmesi üzerine odaklanabiliyor.
Şu anda TCL, Inventor tarafından sağlanan zengin fonksiyonellik olanaklarından faydalanıyor.  Kapsamlı tasarım uygulamaları seti ve 2B geçiş araçları kullanan Inventor’dan faydalanan şirketin 3B’ye kolaylıkla geçişinde ve Thompson Coupling’i piyasaya çok daha hızlı ve maliyet etkin bir şekilde çıkarmasında Inventor büyük kolaylık sağladı.
David Farrell, “Autodesk Inventor, her biri ilk model geometrisinden oluşturulmuş olan hızlı prototip, CNC işleme ve yüksek kaliteli çizimler için çok çeşitli veri kodlarının ortaya konulmasında eşsiz bir araç oldu. Normalde matematiksel olarak hesaplanan ve zaman kaybına neden olan parçaların dinamik kuvvetlerinin hesaplanmasında kayda değer zaman kazancımız oldu.” şeklinde üründen elde edilen avantajları belirtti.
Fonksiyonellik kompleks hesaplamaları basitleştiriyor
Thompson Coupling CV bağlantısı ana tork aktarımı için yüksek kapasiteli iğneli rulman ve patentli merkezleme mekanizmasını içeriyor. Bu mekanizma giriş ve çıkış hareketlerini homokinetik levha üzerinden sabit olarak bölerek çalışıyor. Döner elemanlar tarafından üretilen açısal ivme kuvvetlerine göre dinamikler kompleks şekilde ortaya çıkıyor. Inventor ile bu kuvvetlerin hesaplanması ve bağlantı açılarının belirlenmesi kolaylıkla gerçekleştiriliyor.
David, “ Bu proje ile ilgili aşılması gereken en önemli nokta mekanizmanın karmaşasıydı. Thompson Coupling bu sabit hızı oluşturmak için birkaç adet dört barlı, küresel yörüngeli bağlantılar kullandığı için tasarım esnasında gerekli sınırların belirlenmesi zor bir süreçti. Ancak Inventor içerisinde yer alan özellikler sayesinde bu sorunların üstesinden geldik” dedi.
Etkin şekilde ilişki kuran tasarımlar
Üretimde CNC verilerinin oluşturulmasında oldukça yaygın şekilde kullanılan bir uygulama olan Inventor, TCL’nin endüstride ilgili kişiler ile tasarımlarını daha etkin paylaşması ve iletişimde olması konusunda da yardımcı oldu. Inventor aynı zamanda şirketin tasarım ekibine projenin bütünlüğü devam edecek şekilde tasarımlarını gözden geçirme, üzerinde değişiklik yapma ve yeniden kullanabilme olanağı da sağladı. Ayrıca Autodesk’ in birlikte çalışma konusundaki taahhüdü şirketin, bağlantının nasıl çalıştığını gösterebileceği AVI dosyaları oluşturabileceği anlamına da geliyor.

Sonuç
Autodesk Inventor tasarım süresini %75 oranında azaltıyor
Thompson Couplings Limited  mühendisleri, Autodesk Sayısal Modelleme Çözümü tarafından oluşturulan bir iş akış şeması ile bağlantı tasarımının oluşturulması için gerekli sürenin %75 oranında azaldığını gördü. Inventor’un CNC ve STL kodları oluşturmak için mevcut ve adapte edilebilir model geometrisi ile şirket üretime hazır çizimleri çok hızlı şekilde oluşturma olanağını yakaladı. Bunlara ek olarak tasarımcılar, ürünün parametrik yapısına bağlı olarak bağlantı elemanının farklı tork ve şaft açısı değerleri için gelecekteki değişebilecek tekrarları da oluşturma imkanını buldu.
Hız ve satın alınabilirlik ticarileştirmenin önünü açıyor
TCL’nin bu denli önemli bir icadı piyasaya bu kadar kısa bir sürede sürmesine yardımcı olan en önemli noktalar uygulama ve satın alınabilirlik kolaylığı idi. Şirket küçük işletme olduğu için özellikle sonuç üzerine odaklandı ve son ürünün geliştirme aşaması için prototiplendirme maliyetlerinin düşürülmesi üzerine yoğunlaştı.
David, “Inventor’un bizimki gibi küçük bir işletmeye olan en önemli katkısı uygun maliyetli ve kolay uygulanabilir olması. Öğrenmek ve fonksiyonlarının hızına yetişebilmek oldukça kolay.” şeklinde ilave ediyor.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=1050

Yazan - Kas 20 2011. Kategori Haberler, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı