Soma Rüzgar Enerji Santrali’nden karbon azaltma kredisi alıyor

‘Sıfır Karbon Emisyonu’ projesiyle ICCI 2011 Fuarı, ‘En Çevreci Fuar’ oluyor

Sektörel Fuarcılık tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenecek ICCI 2011 – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, Türkiye’de ilk defa yapılacak  ‘Sıfır Karbon Emisyonu’ uygulamasıyla çevreye duyarlı bir şekilde düzenlenecek.

ICCI 2011 için Soma Rüzgar Enerji Santrali projesinden karbon azaltma kredisi alınacak. Bu projenin hayata geçmesiyle ICCI 2011 fuarı doğaya hiç olumsuz etki bırakmadan tamamlanacak.

Türkiye’nin en büyük enerji ve çevre konferansını düzenleyen sektörünün lider kuruluşu Sektörel Fuarcılık, 15-16-17 Haziran 2011 tarihlerinde 17. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nı (ICCI 2011) İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştiriyor. ICCI 2011 Fuarı Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek ‘Sıfır Karbon Emisyonu’ uygulamasıyla “En Çevreci Fuar” olma özelliğini devam ettiriyor. ICCI fuarlarında Sektörel Fuarcılık tarafından son üç yıldır uygulanan, Polat Enerji’nin Dengeleme Sponsoru olarak destek verdiği proje, fuarın enerji ve karbon salımlarını sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

Karbon azaltım kredisi alınacak

Sektörel Fuarcılık, sahip olduğu sosyal sorumluluk vizyonu ve doğaya saygılı yönetim anlayışı çerçevesinde son üç yıldır yaptığı uygulamayı sürdürerek ICCI 2011 Fuarı için Soma Rüzgar Enerji Santrali’nden karbon azaltım kredisi alıyor. Şirketler, yenilenebilir enerji projelerine destek olarak karbon emisyonlarını azaltabiliyorlar.

Fuar süresince ‘sıfır karbon’ hedefi

ICCI 2011 Fuar ve Konferansı süresince gerçekleşecek karbon salımları Soma Rüzgar Enerji Santrali’nin üretmiş olduğu Gold Standard Gönüllü Emisyon Azaltım Kredileri (GS VERs) ile dengelenecek. Böylece ICCI 2011 Fuarı ‘sıfır karbon’ hedefini gerçekleştirerek, çevreye hiç zarar vermeden düzenlenmiş olacak.  Tamamı Polat Enerji’ye ait Soma Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Manisa’da inşaatına başlanan Soma Rüzgar Enerji Santrali, tamamlandığında 140,1 MW kurulu gücüyle ve 119 adet rüzgar türbini ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın inşa edilmiş en büyük rüzgar enerji santrallerinden biri olacaktır.

Karbon dengeleme nedir?

Küresel iklim değişikliğinin dünyamız üzerinde her geçen gün daha fazla olumsuz etkilerini görüyoruz. Böylesine kritik bir dönemde sorumluluk sahibi herkesin görevi haline gelen karbon salımlarını en aza indirmek ve küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini tersine çevirmek için çalışmalar hükümetler düzeyinde devam ediyor.

Bu noktada sosyal sorumluluk bilincine sahip, küresel iklim değişikliğine duyarlı kuruluşlar, organizasyonlar, örgütler ve bireyler gerçekleştirdikleri faaliyetlerin karbon salımlarını gönüllü olarak dengeleyerek iklim değişikliği ile mücadele ediyor. Dengeleme mekanizması, faaliyet sırasında oluşan karbon salımlarının hesaplanmasının ardından, emisyon azaltımı sağlayan projelerin üretmiş oldukları karbon azaltım kredilerinin satın alınması yoluyla hayata geçiriliyor.

 

Fuar ve konferansla ilgili ayrıntılı bilgi için www.icci.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rakamlarla ICCI 2011:

ü  1994 yılından itibaren her yıl düzenlenen en istikrarlı ve en güvenilir etkinlik olan, ICCI 2011, bu yıl 17’inci kez enerji sektörünün devlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

ü  ICCI ilk yılında 10 katılımcı firma ile gerçekleştirilirken organizasyonun katılımcı firma sayısı bu yıl 250 firmaya ulaştı.

ü  Etkinlik ilk yıl 200 ziyaretçiye evsahipliği yaparken son yıllarda büyük bir artış sergiledi. ICCI, 2011 yılında 10 bin ziyaretçi bekliyor.

ü  Konferans bu yıl ikinci defa ikili görüşmelere evsahipliği yapacak.

ü  ICCI başladığı 1994’de yapılan 4 oturumda 16 bildiri sunulurken, 2011 yılında 43 oturum, 4 panel gerçekleştirilmesi ve yaklaşık 300 bildiri sunulması planlanıyor.

ü  ICCI; 1994 yılında 100 m²’lik bir alanda gerçekleştirilirken 2011 yılına gelindiğinde 10 bin m²’lik bir alana yayılan enerji sektörünün en büyük fuarı oldu.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=119

Yazan - Haz 14 2011. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı