SEW Eurodrive’ın Türkiye’deki Hedefi 5 Yıl İçinde %100 Büyüme

Serra SAYMAN SEW Eurodrive Türkiye CEO

Röportaj: Cenk Telimen

1931 yılında kurulan, merkezi Almanya Bruchsal’da bulunan ve uluslararası alanda faaliyet gösteren tahrik teknolojilerinin lider firması SEW Eurodrive 7 milyon Euro’luk bir yatırımla Gebze’de kurduğu montaj fabrikasını düzenlenen bir törenle 15 Haziran 2012 tarihinde hizmete açtı.

80 yıllık tecrübesiyle dünya genelinde 44 farklı ülkede 15 üretim tesisi, 75 montaj fabrikası ve 14 bin çalışanıyla hizmet vermeye devam eden SEW Eurodrive 2011 yılını dünya genelinde 2 milyar Euro’nun üzerinde ciroyla kapattı.

Türkiye’deki satış ofisini ilk kez 1997 yılında SEW-Eurodrive Hareket Sistemleri adıyla İstanbul’da açtı ve 2 yıl içinde redüktörlü-motor montajına başladı. SEW-Eurodrive Hareket Sistemleri, SEW-Eurodrive Almanya’nın ürün profilini Türkiye’de birebir sunuyor. Gebze’deki yeni fabrikasında müşterilerine daha kısa teslim süresi, daha iyi servis ve geniş montaj portföyü sunuyor.

Şimdilik standart redüktör, endüstriyel redüktör ve motor montajı üzerine hizmet veren, toplam 11.000 m2 kapalı alanda kurulan ve 4.000 m2 ofis alanına sahip fabrikada, 50 çalışan ile ayda 1.000 adet redüktörlü motor montajı yapılacak.

Redüktör Dergisi olarak gerçekleştirdiğimiz röportajda Türkiye yatırımı, gelecek hedefleri, hizmet çerçevesi ve sektöre yönelik sorularımızı SEW Eurodrive Türkiye CEO’su Serra Sayman yanıtladı.

Serra SAYMAN SEW Eurodrive Türkiye CEO

Önceki üretim tesisiyle mukayese edersek, Gebze’deki montaj fabrikasını karşılaştırırsak neler söyleyebiliriz? Bu yatırımın hem Türkiye için hem Sew Eurodrive için öneminden bahsedebilir misiniz?

Gebze’deki yeni açtığımız montaj fabrikamızı, öncekiyle karşılaştırırsak şu anda kullandığımız yeriyle bile fabrikamız 2 katı bir kapasiteye sahip ve 3-4 misli olabilecek kadar yerimiz bulunuyor. 5 yıllık plan içerisinde buranın tamamen dolması hedefleniyor. Türkiye pazarına baktığımızda öyle bir potansiyel var. Açılış günü yapılan konuşmalarla daha da netleşti; sadece Türkiye pazarı değil, çevre ülke pazarlarıyla ilgili sorumluluklar alacağız.

SEW Eurodrive Gebze redüktör – motor montaj fabrikası

Sew Eurodrive’ın 75 montaj fabrikası olduğunu biliyoruz. Bu bölgede yakında başka fabrikalar var mı? Hedef pazarlarınızı daha net ifade edebilir miyiz?

Bölgemizde başka fabrika yok. En yakın olarak Rusya’yı söyleyebiliriz. Onun dışında Çin, Hindistan, Afrika, Güney Afrika’da montaj fabrikalarımız var. Bu bağlamda baktığımızda Arap ve Türki ülkeleri ile Hindistan’a kadar uzanan bölgede yer alan ülkeler potansiyel hedef pazarlar olarak önümüzde duruyor. Bu bölgede yoğunlaşmış olmamakla beraber doğrudan satış yaptığımız bazı ülkeler var. Zaten bu pazarlara Türkiye’deki makine imalatçıları firmalar kanalıyla satış yapıyor ya da servis veriyoruz. Yavaş yavaş doğrudan hizmete başlayacağız.

Bu yatırım sürecinden ve fabrikanın yapılma aşamalarından bahseder misiniz?

SEW Eurodrive 1997 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ve bölgenin potansiyeli karşısında daha geniş bir montaj fabrikası yatırımı için hazırlık olarak 2005 yılında buradaki arsa alındı. Uygun şartlar oluşunca projeyle ilgili fizibilite çalışmaları 2008 yılı başında başladı ve aynı yıl inşaata başlayabilmek için tüm gerekli ön işlemler tamamlandı. 2009’da gelişen global kriz ile birlikte çalışmalar bir süre beklemeye alındı. Tekrar yatırım ortamının oluşmasıyla 2010 yılında çalışmalar hız kazandı. 6 ay kadar müteahhit ve mimar belirleme süreci yaşandı. Sew Eurodrive bu konuya çok dikkat ediyor. Çok sayıda firma ile görüşülüp, 5 firmaya indirdik. Bu 5 firma arasında düzenlenen bir proje yarışma sonucunda mimar belirlendi. Daha sonra müteahhit seçildi ve inşaat 10 ay kadar sürdü. 2011 Eylül ayından beri burada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

2011 Eylül’den bu yana geçen süreçte neler yaptınız? Açılış tarihini belirlerken neye dikkat ettiniz?

Belli standartlara uymamız gerektiği için açılışa kadar eksiklerimizi tamamladık. Hangi duvara hangi eserlerin asılacağına kadar pek çok nokta, Almanya’dan gelen ekip tarafından belirlendi. Buranın tamamen oturması çok önemliydi. Aşağıdaki raf düzenlemesinden, seçilen ürünlere kadar pek çok şeyin düzenlenmesi gerekiyordu. Taşınmadan önce yapamayacağımız şeyler vardı. Taşındıktan sonra da işleri oturtmak için 3-4 aylık bir süreç gerekiyordu.

Açılış için iki organizasyonu birleştirdik. Avrupa Yönetim toplantısını burada düzenledik. Bütün Avrupa ülkeleri genel müdürleri açılışa davetliydi. Normalde olan bir şey değildir bu SEW’de. Açılışlarda o ülkenin personeli ve müşterileri olur.

SEW Eurodrive hangi ürünleri sunuyor?

Redüktörlü motorlar, frekans çeviriciler, servo motor, servo motor sürücüleri, dağınık otomasyon sistemleri, endüstriyel (ağır yük) redüktörlerini sayabiliriz. Ayrıca sanayi tip motorlar, operatör panelleri, başka firmalarla yürütülen electric mobility (emobility) dediğimiz elektrikli araçlar için şarj sistemleri ile tahrik sistemleri ve yazılımıyla sunduğumuz hareketli güneş panelleri gibi paket çözümler bulunuyor. Bunlar dışında özel çözümler de sunuyoruz. Açılışta da sergilediğimiz Movitrans başka hiçbir redüktör üreticisinde olmayan ve bilinmeyen bir ürün. Avrupa’da başlanan çok yoğun devam eden ve bizim de gireceğimiz “Contactless Energy “yeni bir pazar olarak karşımızda duruyor. SEW rakiplerden farklı olarak açık pazarlara yöneliyor. En büyük ARGE faaliyetlerini enerji verimliliğine yönlendirmiş durumda.

Şu an buradaki fabrika redüktör – motor montaj fabrikası ve bu operasyonun sadece bir bacağı. Bahsettiğiniz bütün bu projeler çalışılıyor. Onlara ilişkin montajlar da burada gerekleştirilecek mi?

Burada redüktörlerin, endüstriyel redüktörlerin montajı yapılıyor. Çok kısa bir süre sonra bir sonraki aşama olarak, elektroniklerin kısmen montajları başlayacak. Özel sistem projeleri Almanya’dan destek alarak gerçekleştirebiliyoruz. Bu sistemler için eğitimleri aldırıyoruz. Arkadaşlarımız eğitimli ve sertifikalı oluyorlar. Almanya’da ne varsa biz burada satışını yapabiliyor, projesini gerçekleştirebiliyoruz. Sadece ürünler oradan geliyor. Teknik bir destek gerekirse, Almanya’dan bir ekip de gelebiliyor. Türkiye pazarına ya da bizim satışlarımıza bakarsak çok kısa bir süre içinde Türkiye montaj gamındaki ürün grubu buradaki satışların %70’inin üzerine gelecektir. Sadece Türkiye’nin değil, çevre ülkelerin servisini de biz vereceğiz. Tüm bu ürünlerin burada montajı olsun olmasın eğitimlerini biz verebilecek seviyedeyiz. Biz bölgenin uzman merkezi olacağız.

5 yıllık hedef olarak %100 büyüme öngörülüyor.

Evet, son beş yıla bakarsak daha fazlası var. Sadece Türkiye pazarında bile bu hedefi tutturma potansiyeli var. Buradaki ekibin yetkinliği bunu gerçekleştirebilecek kapasitede.

Bu haberi bilgisayar veya cep telefonunuza indirmek için tıklayınız>>


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2798

Yazan - Ağu 11 2012. Kategori Haberler, Redüktör. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı