Otobüsler İçin Yeni Uygulamalar

 

 

LaptopBachBoxDisplaySpedion

ZF’nin telematik platformu Openmatics, otobüsler için yenilikçi ve pratik uygulamaların geliştirilmesi ile otobüs işletmecileri için araç filolarının yönetimini ve bakımlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Sunulan farklı uygulamalardan sadece otobüs işletmecileri değil sürücüler ve yolcular da faydalanıyor. İki yeni konsept özellikle öne çıkıyor.

ZF Openmatics’in telematik çözümleri yolcular için otobüs yolculuğunu mümkün olan en konforlu, farklı ve eğlenceli kılacak uygun ve popüler uygulamalar sunuyor. Tanıtımı ilk kez yapılan ve yazılım ve donanımın bir arada sunulduğu yeni uygulama “Roadcaster”, bunun güzel bir örneğidir. İlk olarak, filmler, televizyon programları, müzik, haberler ve yol bilgileri gibi farklı multimedya içeriklerinin mobil cihazlar üzerinden yayınlanmasını sağlar. İkinci olarak, bu uygulama kullanıcının bir tablet ya da akıllı telefon aracılığıyla farklı seçenekler arasında kolaylıkla gezinmesini sağlayan bir çeşit dijital uzaktan kumandaya sahiptir. Üçüncü olarak, “Roadcaster” ayrıca araç içerisinde tam donanımlı internet bağlantısı sağlar. Openmatics’in paket halinde ya da ayrı ayrı sunduğu bu çığır açan fonksiyonlar, “Vote the Bus – Otobüsü oyla” gibi eklenebilen uygulamalarla geliştirilebilir. Eklenebilen bu uygulama, güncel anketleri kolay ve hızlı bir şekilde yapmak, uygulamak ve analiz etmek için kullanılabilir; böylece işletmeciler, örneğin, yolcu memnuniyeti ve şehir merkezi ya da etkinliklerin gördüğü ilgiyi kontrol edebilir.

Özgün ve bulut tabanlı “deTAGtive”, tanıtımı yakın zamanda yapılan ikinci Openmatics uygulamasıdır. Gelecekte filo lojistiğini, taşımacılık firmaları için daha basit hale getirmek amacıyla tasarlanan bu uygulamanın geliştirilmiş versiyonu, yolcuların valizlerini tespit edip konumlarını her zaman takip edebilmelerini sağlamaktadır. “deTAGtive”, bunu mümkün hale getirmek için “Bluetooth Low Energy” (BLE) künyelerini kullanıyor. 30 metreye kadar menzili olan bu verici çipler, hem otobüse entegre Openmatics ünitesi (Openmatics On-Board Unit – OBU) hem de tablet bilgisayar ya da akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarla iletişim kurabiliyor.

Daha verimli sürüş
ZF Openmatics uzun bir süredir toplu taşıma işletmelerine, hem taşımacılık faaliyetleri, hem de araç kullanımına ilişkin sabit masrafları düşürmeleri için kapsamlı ve sürekli artan uygulamalarla yardımcı oluyor. Yakın zamanda tanıtımı yapılan “Profi Driver” uygulaması, sürücünün sürüş tarzını geliştirip yakıtın daha verimli tüketilmesi ve daha yumuşak bir sürüşün sağlanması amacıyla ileri sürücü eğitimini sunuyor. Özellikleri arasında sürücülere diledikleri zaman android bir ekran üzerinde kendi performanslarını tüm filonun ortalama sonuçları ile karşılaştırma imkanı vermesi yer alıyor. Filo yöneticileri de uygulama ve yönetici ara yüzünden faydalanıyor. Yöneticiler, “Profi Driver” sayesinde bir ağ portalı üzerinden otobüs sürücülerinin sürüş tarzlarına ilişkin somut verileri hızla ve kolayca analiz edebiliyor. Uygulama, yakıt verimliliğini arttırma ve bakım giderlerini düşürme amaçlı optimizasyon ölçümleri için geliştirildi.

ZF Openmatics’in “Fuel Overview – Yakıt Değerlendirmesi” uygulaması, tüm filonun ya da her bir otobüs ve sürücünün belirli bir zaman aralığındaki yakıt tüketim verilerini göstererek benzer bir özellik taşıyor. Uygulama ayrıca yakıt hırsızlığını engellemek için yakıt deposundan ani ve büyük miktarda yakıt eksildiği zaman sinyal göndererek bir alarm vazifesi de görüyor.

Openmatics, “Driving Times” uygulamasını özellikle şehirlerarası otobüsler için geliştirdi. Uygulama, sürüş süreleri ve sürücü molaları ile yasal düzenlemelerin ihlal edilmesinin önüne geçiyor. Sürücünün günlük, haftalık ya da gecelik ne kadar sürüş gerçekleştirdiğine ilişkin sürekli güncellenen verileri gösteriyor. Farklı sürücülere ait verileri karşılaştırmayı özellikle kolay hale getirip, buna dayanarak araç ve sürücülerin en iyi şekilde konuşlandırılmalarını sağlıyor. Uygulama ayrıca belirli bir ortalama hızla yapılan seyirdeki sürüş ve mola zamanlarını göz önünde bulundurarak bir sürücünün ne kadar kilometre daha yol alabileceği gibi ilave veriler de sağlıyor. “Driving Times”, şirketlerin kullanım çizelgelerini sürekli olarak düzenleyebilmelerini ve trafik cezası risklerini önemli ölçüde azaltmalarını sağlıyor.  Böylece potansiyel yasal ihlalleri önceden tespit edilerek engelleniyor.

“Pre-Trip Inspection – Seyir Öncesi Kontrol”, toplu taşıma bakım süreçlerini otobüs tipinden bağımsız olarak geliştirir; böylece araçlara özgü kontrol listeleri oluşturulabilir ve kablosuz olarak araç içerisindeki ilgili OBU’ya gönderilebilir. Atölye teknisyenleri ya da sürücüler, mobil cihazları kullanıp doğrudan araç üzerinde dijital formlara ulaşabilir, tamamlayabilir ve güncelleyebilir. Sonrasında filo yöneticisinin erişimine yeniden açabilir. Otomatik olan bu süreç zaman ve paradan kazanç sağlar, hataların kaynaklarını en aza indirger ve kesin araç kontrolleri sayesinde sürücü ve yolcuların güvenliğini arttırır. Bakımı iyi yapılmış otobüsler aynı zamanda çevrecidir.

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=4493

Yazan - Eki 1 2015. Kategori Dişli, Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı