Ocak Ayında 1,3 Milyon Tonluk Çelik İhracatı Gerçekleşti

1454574861_elik___hracat____lar___Birli__i_Y__netim_Kurulu_Ba__kan___Nam__k_Ekinci_7_1024x681

Türk çelik ihracatı, sektörün performansını olumsuz etkileyen tüm faktörlere rağmen yeni yıla artışla girmeyi başardı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, sektör Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzde 5,1 artışla 1,3 milyon ton ihracata ulaştı. Buna karşılık değer bazındaki düşüş ise devam etti ve yüzde 26,3 azalışla 628 milyon dolar oldu. En önemli ihracat pazarları arasında yer alan Avrupa Birliği’nde miktarda yüzde 42,6, Kuzey Afrika’da yüzde 144 artış yakalayan çelik ihracatçıları, bu bölgelerdeki gelişmeleri yakından izlemeyi sürdürüyor.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak ayı verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın ilk ayına göre yüzde 5,1 artışla 1,3 milyon tona yükseldi. Sektörün aynı dönemde değer bazındaki ihracatı ise geçen yılın Ocak ayına kıyasla yüzde 26,3 azalış ile 628 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2016 yılının ilk ayındaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 1,3 milyon ton; değer bazında ise 768 milyon dolar oldu.

2016 Ocak ayı rakamlarına göre; Ortadoğu 373 bin tonluk ihracatla bölgeler bazında liderliğini sürdürdü. Bu bölgeyi miktar bazında yüzde 144 artış ile 276 bin tona yükselen Kuzey Afrika ülkeleri ve yüzde 42,6 artış ile 235 bin ton olan Avrupa Birliği ülkeleri izledi.

Çelik sektörünün yılın ilk ayında miktar bazında en fazla artış yakaladığı ilk 3 ülke; Mısır, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı.

2016 yılı Ocak ayında en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralaması ise 627 bin ton ile inşaat çeliği, 133 bin tonla dikişli boru, 120 bin tonla yassı sıcak ve 101 bin tonla profil şeklinde gerçekleşti.

Sektörün yılın ilk ayındaki performansını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “2016 yılına beklediğimizden iyi bir başlangıç yaptık. Yılın ilk ayını miktarda yüzde 5,1’lik artışla kapattık. Bu artışta Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika pazarlarındaki toparlanmanın payı var. Bu iki bölge bizim en önemli ihracat pazarlarımız arasında yer alıyor. Ocak ayındaki yükseliş bu pazarlardaki etkinliğimizi tekrar artırmak için önemli bir gelişme. Ancak miktar bazında artışı yakalamış olsak da bu durum sektörümüzün üzerindeki baskıların devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 711 dolar olan birim fiyatımız bu yıl Ocak ayında 499 dolara kadar geriledi. Değer bazında yaşadığımız yüzde 26,3’lük düşüş de bu gerilemenin ihracatımızdaki etkisini kanıtlıyor. Bu kayıpları telafi etmek ve artılarla yolumuza devam etmek için birlik olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türk çelik sektörünün rekabetçi bir üretim yapısına dönüşümü açısından önem taşıyan hurda konusunda son durumu ortaya koyacak bir rapor hazırlığındayız ve çok yakında bu raporu kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5323

Yazan - Şub 9 2016. Kategori Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı