NORD DRIVESYSTEMS’in çimento sanayii için tahrik çözümleri

Çimento bazlı ürünler günümüz sağlam binalarının yapıtaşlarından birini oluşturur. Çimento üretimi, her kademesinde önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duyulan, üretim kademelerinde dökme malzemenin çok sayıda, uzun ya da kısa mesafelere taşınmasını da içeren, karmaşık bir prosestir. Bu nedenle, çimento üretiminde zorlu ortam şartlarına dayanıklı ve özellikle enerji verimliliği yüksek tahrik gruplarına ihtiyaç duyulur.

NORD DRIVESYSTEMS 52 yılı aşkın süredir, tüm endüstriyel sektörlere hizmet vermektedir. Şirket, çimento üreticilerine tek elden geniş bir ürün yelpazesi (endüstriyel tip [ağır hizmet tipi] redüktörler, redüktörler, motorlu redüktörler, elektrik motorları ve frekans invertörleri) sunmaktadır.

Bu noktada, NORD Türkiye, özellikle 2015 yılından beri gerçekleştirmeye devam ettiği ve en son olarak 2018 yılına sayılı günler kala, çözüm ortağı olma noktasında görev ve sorumluluğunu üstlendiği, önemli miktarı Türkiye’de olmak üzere, Türk çimento üreticilerinin yurtdışındaki yeni çimento fabrikası, öğütme tesisi, fabrika modernizasyon ve kapasite artırımı gibi yatırımlarının konveyör ve elevatör tahrik gruplarında ürün tedarik etti.

Ekran Alıntısı
Maxxdrive (endüstriyel tip/ağır hizmet tipi) redüktörler

NORD DRIVESYSTEMS MaxxDrive (endüstriyel tip/ağır hizmet tipi redüktörleri) 15.000 Nm ile 282.000 Nm arasında tork değerlerini sağlayan 11 adet monoblok (UNICASE) gövdeye sahiptir. Her bir redüktör büyüklüğü için tek bir standart gövde mevcuttur ve bu gövde tüm tahvil oranlarını kapsamaktadır. Modüler konsept sayesinde, tahrik çözümü için gerekli olan redüktörün özellikleri, kolayca ve hızlı bir şekilde konfigüre edilebilir. İstek doğrultusunda NORD komple tahrik sistemlerini (şase üzerinde motor, hidrolik kaplin, eldro fren, redüktör, yardımcı tahrik gibi) hazır montajlı şekilde müşterilerine sunmaktadır. En büyük gövdeli endüstriyel redüktör bile NORD’un monoblok (UNICASE) konsepti dahilinde imal edilmekte; tüm rulman yatakları ve sızdırmazlık yüzeyleri tek kademeli yüksek teknolojiye sahip CNC tezgâhlarda işlenmektedirler. Bu bağlamda, çok yüksek torklarda bile yüksek güvenilirlikte ve sızdırmazlık, yük aksiyel ve radyal yük dayanımına sahip rulman, sessiz çalışma, düşük bakım maliyeti ve fevkalade uzun hizmet ömrüne sahip olma gibi avantajlar NORD DRIVESYSTEMS endüstriyel redüktörlerince sağlanmaktadır.

Ağır hizmet tipi konveyör için endüstriyel redüktör üniteleri

Uygulama örneği: Marti Technik, İsviçre

İsviçre’nin en büyük hidroelektrik yatırımı olan “Linthal 2015” kapasite artışı projesi neticesinde, elektrik santralinin üretim kapasitesi 480 MW’den 1,480 MW’ye artırılmaktadır. Bu büyük proje, yeraltı inşaatı işlerinde müşterilerine terzi usulü çözümler sunan Marti Technik tarafından gerçekleştirilmekte ve bu çerçevede, kullanılacak önemli tahrik gruplarını NORD DRIVESYSTEMS sağlamaktadır.

Proje kapsamında, dağın yaklaşık 600 m içerisindeki 2 geniş galeriden günde 800 m3 ve toplamda ise yaklaşık 2,445,000 m3 kaya çıkarılmıştır. Bu işlemler için, 180 metrelik yükseklik farkı ve 45 derece gibi yüksek bir eğimle, yaklaşık 260 metrelik mesafeye, her biri saatte 500 ton kapasiteye sahip, 2 adet “S-Konveyör” kullanılmıştır ve bu konveyörler NORD DRIVESYSTEMS endüstriyel redüktörleri ile tahrik edilmişlerdir. Bu operasyondaki ilk konveyör sistemi, fren kontrollü bir NORD endüstriyel redüktörü ünitesince tahrik edilerek, iri malzemeleri aşağı seviyedeki bir kırma tesisine taşımakta ve eş zamanlı olarak elektrik üretimi yapmaktadır. İkinci konveyör ise, kırılan malzemeleri, daha sonra dolgu malzemesi olarak ya da betonda aggrega olarak kullanılmak amacıyla stoklanmasını sağlayacak, yukarı seviyede olan aggrega tesisine taşıyacaktır. Her iki konveyör sistemi, ortak kullanımlı mil üzerinden, her biri 250 kW güce sahip NORD endüstriyel redüktörlerince tahrik edilmekte ve 2,2 m/s’lik bant hızına ulaşılmaktadır.

Bakım Müdürü Ernst Kuster, NORD’un kendilerine sunduğu ürünler ve hizmet vasıtasıyla çok iyi bir maliyet/fayda oranına sahip olduklarını, mükemmel öneri ve destek sağlandığının altını çizerek, tüm taleplerinin yerine getirildiğini ve dolayısıyla NORD’dan çok memnun olduklarını belirtmiştir.

Türkiye’nin yanı sıra Afrika’dan Avrupa’ya çok çeşitli uygulama örnekleri:

Ağır hizmet tipi konveyör, elevatör ve döner fırınlar ve soğutma için Maxxdrive (ağır hizmet tipi/endüstriyel tip) redüktörler

Türkiye’nin önemli çimento üreticilerinden bir tanesinin Afrika ve Batı Avrupa’daki yeni çimento öğütme tesislerinde yer alan elevatörlerinde komple elevatör tahrik grubu kapsamında (swing base şase, motor, hidrolik kaplin ve MAxxdrive [endüstriyel tip] redüktör) NORD DRIVESYSTEMS’in çözümleri görevini başarıyla yerine getirmektedir.

Türkiye’de 2018 yılı başında devreye alınacak olan bir başka sektör üyesi üreticinin, yeni bir tesisinde döner fırın ve soğutma ünitelerinin NORD DRIVESYSTEMS’in komple tahrik üniteleri yer alacaktır. Bu tesisteki döner fırın ünitesinde 160 kW motor gücündeki

generic levitra

, döner soğutma ünitesinde ise 90 kW motor gücündeki komple tahrik grubunun görev yapacak olması da NORD Türkiye için önemli bir ilk olacaktır.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5890

Yazan - Haz 22 2018. Kategori Redüktör. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı