Neugart’tan gıda sanayii için redüktörler

Gıda sanayii için tahrik çözümlerinin geliştirilmesi söz konusu olduğunda, Neugart’ın bu alanda uzun yıllardan beri öncü bir rol oynadığını söylemek sanırız abartılı olmaz. Neugart, standart ürünlerde dahi opsiyonel olarak toksik kontaminasyonu önleyen NSF-H1’e göre sertifikalı yağlama maddelerinin kullanımını mümkün kılmaktadır. Fakat şirket, kısa bir süre önce daha büyük bir adım atarak bir ilke imza attı.

Neugart’ın yeni redüktörü HLAE, dünya çapında 3-A RPSCQC sertifikası ile onaylanmış ilk Hygienic Design planet redüktörüdür. Redüktör, uluslararası hijyen taleplerinin hepsini eksiksiz yerine getirmektedir. Gıda sanayiinin bileşenlere yönelik sürekli artan taleplerine cevap vermekte ve bu şekilde yeni standartlar ortaya koymaktadır. European Hygienic Engineering and Design Group (Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Dizayn Grubu) enstitüsünün üyesi olan Neugart, gıda sanayiinin gösterdiği bu gelişimlere büyük katkılarda bulunmaktadır. 

Neugart, müşterilerine hem geniş bir ürün yelpazesi hem de uygulamaları için gerekli tasarımları sunar.

Avantajlarınız

  • Ekonomik redüktör çözümleri: Neugart’ın planet redüktörleri modüler tasarım prensibine göre çok farklı varyasyonlarda mevcuttur. Bu prensip yatırım maliyetini ekonomik hale getirir; hem de kaliteden ödün vermeden.
  • Dünyanın dört bir yanında kullanımda: Dünyada Neugart redüktörü kullanılmayan hemen hemen hiçbir ülke yoktur. Tecrübeli satış mühendislerinin oluşturduğu ağ dünyanın her yerine yayılmıştır. Böylece nerede olursanız olun yanınızda her zaman Neugartlı bir uzman bulursunuz.
  • En zorlu şartlar altında dahi dayanıklı: Neugart’ın planet redüktörleri çok dayanıklıdır, ağır yükler taşıyabilir. Tahriklerimiz olabilecek en iyi seviyeye getirilmiş contaları ve uygulamadan bağımsız yağlama maddeleri sayesinde –40°C’de dahi işlevlerini yerine getirirler; IP69K gibi en yüksek koruma sınıfı ile korumalıdırlar.
  • Sertifikalı hijyen: Neugart, 3-A Sanitary Standards, Inc. kuruluşunun koyduğu yüksek hijyen standartlarını yerine getirerek dünya çapında 3-A RPSCQC sertifikasını alan ilk planet redüktör üreticisidir. Bu hijyen standartı müşterilere temiz üretim güvencesi sağlar.

Bir ileri teknoloji ürünü

“Neugart teknolojik açıdan büyük bir profesyonellikle hareket ediyor. Aldığımız sonuç olağanüstü. Redüktörün görünüşü makinemizin dizaynına son derece iyi bir uyum gösteriyor. Beni en etkileyen şey, Neugart’ın hijyenik dizayn konusunda gösterdiği kararlılık oldu. Redüktörü optimum düzeye getiren kadar çalışmalarına inatla devam ederek hijyenik dizaynlı ürünleri standart ürünleri arasına kattı.”

Mühendis Andreas Harder

Weber Maschinenbau GmbH Geliştirme ve Konstrüksiyon Departmanı

 

“Bizim için önemli olan seri ürün tedarik edebilecek güvenli ortaklardır, bu tür ortaklara ihtiyacımız var. Neugart ile uzun yıllardan beri güvenilir bir iş birliği yürüttüğümüz için bu konuda da bilinçli olarak Neugart’ı seçtik. Teknik yeniliklere verdiği hızlı ve dinamik yanıtların yanı sıra Neugart dürüst fiyat belirleme konusunda da her zaman yoğun çaba sarf etmektedir.”

Philipp Held

Weber Maschinebau GmbH Stratejik Satın Alma Departmanı

Açık dizaynlı dilimleme makinesi

Weber Maschinenbau GmbH, hijyenik makine dizaynı denince uzun yıllardan beri önde gelen makine üreticilerinden biridir. Şirkette geliştirme mühendisi olarak görev yapan Andreas Harder, “Slicer 906 tipi ile çığır açtık. Dünya çapında kendi kategorisinde açık dizaynı tutarlı bir şekilde gerçekleştiren ilk makine” diyor. Harder, gıda maddeleri işleme makineleri arasında yeni jenerasyon bu makinenin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamış. Weber firmasında Stratejik Satın Alma uzmanı olarak çalışan Philipp Held ise, “Bu yeni makine konseptini son derece esnek şartlar sunan güvenilir ortaklarımız ve tedarikçilerimiz sayesinde uygulamaya geçirdik” diyor.

Şirket hakkında bilgiler

Weber Maschinenbau 35 yıldan beri salam, et, peynir ve diğer gıda maddelerinin işlenmesi, zenginleştirilmesi ve dilimlenmesi için yol gösterici teknolojik sistemler üretmektedir. Weber Grubunun portföyünde dilimleme ve sıyırma makineleri, gıda robotları, ürün tarayıcıları gibi çok çeşitli ürünler bulunmaktadır. Gıda maddeleri işleme sanayii kolunda en önemli adreslerden biri olan Weber Şirketler Grubunun merkezi Orta Hessen bölgesindeki Breidenbach kasabasında yer almaktadır. Dünyanın dört bir yanında bulunan müşterileri, şirketin sunduğu en son teknolojilere ilişkin servis, deneyim, bilgi ve ürün kalitesine güven duymaktadırlar. Weber Maschinenbau şirketinin 10 ülkeye yayılan 14 yerleşkesinde yaklaşık 1000 çalışanı vardır.

İşlevsel tanımlama

Endüstriyel dilimleme makineleri alanında Weber’in piyasadaki öncülüğü bugüne kadar kesintisiz devam etmektedir. Şirket tam da bu nedenle Slicer 906 tipi ile yeni denizlere yelken açtı. Bir yandan müşterilerinin isteklerine cevap verebilmek bir yandan da gıda maddeleri hijyeni konusunda sürekli daha sıkılaşan yasaların öngördüğü koşulları yerine getirebilmek için Weber, daha kolay temizlenebilen ve açık dizayn konusunda son derece yenilikçi bir konsept sunan bir makine geliştirme kararı aldı.

Makinede kullanılan tüm komponentler hijyenik dizaynlı ve güvenli olduğundan makineye açık bir dizaynla yerleştirilebilmektedirler.  Bu şekilde makinede, içinde herhangi bir komponentin ulaşılmayacak şekilde kullanıldığı hiçbir kapalı gövde bulunmamaktadır. Çünkü tam da bu alanlarda ürün artıkları birikmekte, bunlar da bakteri, listeria veya salmonel oluşumuna yol açmaktadır.

Yeni dizaynlı makinede kullanılan tüm parçaları denetlemek kolaydır, toplanan kir hemen fark edilerek temizlenebilir. Makinenin geliştirme çalışmalarına başlandığında en büyük zorluğu, makinede kullanılacak parçaların hijyenik dizaynla tedarik edilmesi oluşturuyordu. Makinelerin ürünle doğrudan temas eden alanları için kolay temizlenebilir çözümler öteden beri mevcuttu.

Ancak söz konusu aktarma mekanizması olduğunda hijyenik komponent bulmak hâlâ oldukça zor. Çalışmaların başladığı zaman, Weber’in ihtiyacı olan hijyenik koşulları yerine getiren uygun bir çözüm piyasada henüz yoktu. Planet redüktörlerin makinede üstlendiği görevler çok çeşitlidir. Örneğin merkezi yüklemenin konumlandırılması, eşit ve dengeli bir kesim kalınlığına erişebilmek için, yükleme oyuğundaki ürünün bir bant üzerinden bıçağın önüne pozisyonlandırılması gerekmektedir. Porsiyonlandırma ünitesinin bantlarının birbirinden bağımsız olarak xy yönünde hareket ettirilmesi gereklidir. Bu hareketlerin Neugart redüktörleri ile tahrik edilmesi istenmektedir. Kesilen ürünün işlem akışında öngörülen bir sonraki yere aktarılması bu şekilde gerçekleşecektir. Son ürün bundan sonra istiflenecek, dizilecek, katlanacak veya farklı formlarda toplanacaktır.

Çözüm

Bu zorlu görevde optimum bir çözüm elde edebilmek için denenmiş ve güvenilir bir ortakla çalışmak gerekiyordu. Weber’in planet redüktörleri tedarikçisi uzun yıllardan beri Neugart’tır. Redüktöre yöneltilen taleplerin yerine getirilmesi gerçekten zordu.

Redüktörün komple paslanmaz çelikle mantolanması gerekmekteydi. Aynı zamanda bir de Weber’in geliştirdiği yeni bir conta konseptiyle tamamlanması gerekiyordu. Üstelik tüm bu beklentiler yerine getirilirken güç yoğunluğundan ve performanstan hiçbir ödün verilmeyecekti.

Weber bunu talep ettiğinde Neugart’ın standart ürün portföyünde o zamanlar bu tür bir hijyen dizaynı olan redüktör bulunmuyordu. Ancak Neugart bu talebe cevap verirken güçlü yanını kullanmayı bildi ve gelişkin standart ürün programından yararlandı. Standart redüktörlerini temel alarak bunlardan birini hızla ve esnek bir şekilde tam da müşterisinin istediği gibi modifiye etti. Kullanılan tüm malzemelerin FDA yönergelerine (U.S. Food and Drug Administration) uygun olması gerekiyordu.

Hâttâ kullanılacak yağlama maddesinin de olası bir kontaminasyonu önlemek için NSF-H1 onayının bulunması gerekmekteydi. İki firmanın yaptığı mükerrer görüşmelerde yürütülen yakın bir iş birliğiyle bu özel talepler üzerinde ayrıntılı bir şekilde çalışıldı.

Ayrıca makineye bitişik tüm arayüzlerin de makinenin açık yapı konseptine uyumlu hale getirilmesi gerekiyordu. Uyumlu hale getirilmesi gereken parçalardan biri

buy cheap kamagra oral jelly

, flanşı tahrik eden servomotordu. Neugart Weber’e, uygulamanın bütün parametrelerini önceden hesaplayabilmesi için Neugart Calculation Programını (NCP) gerekli eğitimler de dahil olmak üzere ücretsiz olarak sundu. Weber’in aynı yoğunlukla kullanıldığı başka bir program da Neugart Tec Data Finder oldu. Hazırlanan CAD dosyaları ile, redüktörün makinede oturtulacağı yer hızlı ve kolay bir şekilde kontrol edildi. Aktarma mekanizmasının tabi tutulduğu sürekli testlerde daha önce hesaplanmış tüm değerler devir sayısına bağlı olan ısı durumu bağlamında kontrol edilerek geçerliliği tasdik edildi.

Geleceğe bakıldığında görünenler

Şu andaki konsept geleceğe yöneliktir ve branşın tamamı için bir mihenk taşı olmuştur. Neugart’ın rakipleri dahi bu makinede hijyenik dizayn fikrinin böylesi bir tutarlılıkla uygulamaya konmuş olmasına şaşırmaktadır. Özellikle makinenin ABD piyasasındaki kullanıcıları, bu konuda söz sahibi resmi daireler ve çeşitli kuruluşlar Weber’den gelen bu yenilikten övgü ile bahsetmektedirler.

Dilimleme makineleri nasıl makinelerdir?

Dilimleme makineleri salam, jambon gibi et mamulleri ve peynir ürünlerinin yüksek hassaslık ve esneklikle yüksek performanslı endüstriyel kesimini sağlayan makinelerdir. Dakikada 2000 kesim yapma hızına ulaşılırlar. Modele bağlı olarak, yükleme ve işleme 1600 mm uzunluğundaki ürünlere uygundur, makinelerin bazıları sonsuz uzunluktaki ürünlerle beslenebilmektedir.

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5947

Yazan - Haz 22 2018. Kategori Redüktör. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı