MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı dünya devlerini TÜYAP’ta bir araya getirecek

“Makinaların imalatını sağlayan ana makinaları” üreten, dünyanın önde gelen firmaları 2-7 Ekim’de MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı’nda İstanbul’da buluşacak. T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ve TİAD’ın desteğiyle TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Fuar’a 60 ülkeden 40 binin üzerinde ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Müh. Erdal Gamsız

MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı, bu yıl 2-7 Ekim 2012 tarihleri arasında TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TİAD) destekleriyle İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Katılımcı ülkelerin bakanları ile üst düzey bürokratların da katılacağı fuar açılışında ziyaretçiler için sürprizler hazırlanıyor.

12 salonda toplam 98 bin m²’lik alanda gerçekleştirilecek olan ve sektörün Avrasya Bölgesi’ndeki en büyük buluşması olan MAKTEK Avrasya, Takım Tezgahları, Metal İşleme Makinaları, Kaynak, Kesme, Delme Teknolojileri, Kalite Kontrol ve Test Cihazları Fuarı’na bu yıl İtalya, İspanya, Tayvan, Kore, Çin, Hindistan, İngiltere, Hırvatistan, Japonya ve Almanya’dan dünyanın sektördeki en önde gelen firmaları katılacak. Fuarı 60 ülkeden 40 binin üzerinde profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor. Takım tezgahlarıyla üretim yapan otomotiv, makina imalat ve makina yedek parça sanayi, kalıpçılık sanayi, savunma sanayi, havacılık sanayi, tekstil, inşaat, beyaz eşya, tıp (medikal) ve cam sektörlerinin çok yakından takip ettiği MAKTEK Avrasya Fuarı’nda sergilenecek ürün grupları ise şöyle; CNC ve üniversal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici ve tutucu takımlar, CAD/CAM teknolojileri, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları ile kaynak kesme ekipmanları, kaynak makinaları ve yedek parçaları.

Bütün diğer makinaların imalatını sağlayan ana makinalar/Temel Üretim Makinaları” olarak tanımlanan takım tezgahları sektörü, bir ülkede sanayinin omurgasını oluşturan, pek çok sektörün gelişmesini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen, istihdam yaratan ve bir ülkede kişi başına takım tezgahı tüketiminin o ülkenin sanayileşme ölçütü olarak kabul edildiği bir sektör. “Makina Üreten Makinalar” olarak da tanımlanan sektör sıralamasında Türkiye dünyada kişi başına 18,2 dolarlık tüketim tahmini ile 17. sırada yer alıyor. 2011 yılında Türkiye’de toplam 1.4 milyar dolarlık takım tezgahı tüketimi gerçekleşti.

Dünyada 2011’de takım tezgah tüketiminde yüzde 38 oranında bir artış görüldü. 2011’de yıllık tüketimi en çok artan ülke olarak yüzde 124 ile Çek Cumhuriyeti ilk sırada yer alırken ikinci Japonya oldu. Türkiye ise Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Teknolojileri Birliği (CELIMO)[1] ülkeleri arasında Almanya ile birlikte üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de 2011’de sanayi üretimi endeksi bir önceki yıla oranla yüzde 8,9 artarken takım tezgahı tüketimindeki artiş yaklaşık yüzde 49 olarak gerçekleşti. Türkiye bu rakam ile yıllık bazda en çok takım tezgahı tüketimi artan ülkelerden birisi olarak göze çarpıyor.

Bu haberin devamını okumak için PDF formatını cep telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmek için tıklayınız>>


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2656

Yazan - Ağu 5 2012. Kategori Fuar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı