Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Beşinci Kez Düzenleniyor

1446829632_KM__B_Ba__kan___Murat_Aky__z_5

En başarılı Ar-Ge projelerine 150 bin TL ödül 

Kimya ihracatında katma değeri artırmak ve sanayicilere inovatif fikirler sunabilmek amacıyla düzenlenen “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe AR-GE Proje Pazarı” bu yıl beşinci kez gerçekleştirilecek. 14 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Dış Ticaret Kompleksinde yapılacak etkinlikte nitelikli bulunan ve değerlendirmeye alınan 140 proje arasından elenen 30 proje yarışacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) ortaklığı ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen “5. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe AR-GE Proje Pazarı”; üniversiteler, araştırma kurumları, sanayiciler, girişimciler ile ilgili kamu kurumlarını bir araya getirecek.

Dört yıldan bu yana 600’ün üzerinde yenilikçi proje başvurusunun alındığı ve toplam 286 bin TL ödülün dağıtıldığı Kimya Ar-Ge Proje Pazarı, bu yıl önemli bir farklılığı da beraberinde getirdi. İlaç ve Eczacılık Ürünleri, Boyalar ve Yapıştırıcılar, Plastik ve Kauçuk, Kozmetik, Sabun ve Temizlik Ürünleri ile Temel Kimyasallar alanlarında başvuruda bulunan ve değerlendirmeye uygun görülen 140 proje, akademisyen ve sanayicilerden oluşan Değerlendirme Kurulu Üyeleri tarafından “online” ortamda puanlama sistemiyle değerlendirildi. İlk 30’a giren proje sahipleri, 14 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Dış Ticaret Kompleksinde yapılacak Ödül Kurulu Toplantısı’nda Ödül Kurulu Üyelerine projelerini detaylı olarak anlatacak. Değerlendirme sonucunda kategoriler bazında en başarılı projeler 15 bin TL ile ikinciler 10 bin, üçüncüler ise 5 bin TL ile ödüllendirilecek.

İKMİB olarak sürdürülebilir ihracata katkı sağlayacak yeni fikirler ve projeleri desteklemeye devam ettiklerini söyleyen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Kimya AR-GE Proje Pazarı, sektörümüzün sanayiciler ve girişimcilerle buluştuğu çok önemli bir etkinlik. İhracatımızın kilogram değerini artmamız AR-GE ve inovasyon gücümüze bağlı. Beş yıldır aralıksız düzenlediğimiz etkinliğimiz de bu amaca hizmet ediyor. Ayrıca gururlandığımız bir diğer nokta 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz AR-GE Proje Pazarı etkinliğimizde ticarileşen cilt lekelerini gideren portakal özlü kremin bu yıl Dubai Beautyworld Fuarı’nda yer almasıydı. Çalışmalarımızın yavaş yavaş meyvelerini verdiğini görmek sektörümüz açısından umut verici.” dedi.

AR-GE Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Sadıkoğlu da bu yıl farklı bir yöntemle projeleri ele aldıklarını ifade ederek, “Başvuruda bulunan projelerimizden bu yıl ilk 30’unu değerlendireceğiz. Daha sonuç odaklıyız. Dereceye giren projelerimizin yıl boyunca sektörel fuarlarda sergilenerek, sanayiciyle buluşma fırsatına sahip olması da heyecan verici bir gelişme.”


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=4739

Yazan - Kas 9 2015. Kategori Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı