Japon yatırımcı gözünü Türkiye’ye diktiJapon yatırımcı Türkiye’deki işbirliği fırsatlarını mercek altına aldı. Tetaş Grup öncülüğünde Japonya’dan gelen heyet, Türk firmaları ile ticari ilişkileri geliştirmek için incelemelerde bulundu.

Japon yatırımcı gözünü Türkiye gıda ve makine sektörüne dikti. Tetaş Grup önderliğinde Türkiye’ye gelen Wakayama şehri Vali Yardımcısı Hiroshi Shimo ve Wakayama Endüstri Teşvik kuruluşu Başkanı Dr. Masahiro Shima, farklı sektörlerdeki işbirliği fırsatlarını değerlendirdi. Türk – Japon işbirliğini güçlendirerek iki taraflı ticaret anlaşmalarının artırılması hedefiyle düzenlenen organizasyona,  farklı sektörlerden 6 Japon firması katıldı. Japonya’dan Türkiye’ye yapılan gıda ithalatının düşük rakamlarda seyrettiği aktarılarak,  Türkiye’ye yapılan toplam gıda ithalatının %0.1 seviyesinde ve 2 milyon dolar boyutunda olduğu vurgulandı.

Ticaret Heyeti’ne, kuru temizleme makineleri üreticisi, mobilya bağlantı elemanları üreticisi, Endüstriyel ink – jet printer üreticisi, otomotiv yedek parçaları üreticisi, erik şarabı ve geleneksel Japonların içkisi “Sake” üreticisi, kurutulmuş ve tuzlanmış salamura erik üreticisi olarak faaliyet gösteren 6 farklı Japon firmasından toplam 22 üst düzey yönetici katıldı.

Heyet kapsamında düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Tetaş Grup Kurucu Üyelerinden Halil İbrahim İper, Türkiye ile Japonya arasında ticari bağların güçlendirilmesinin iki ülkenin de ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı. 22 yıldır Japon firmalarıyla iş ilişkileri bulunduğunu aktaran İper, “Japon menşeli firmalar, iş ahlakı ve disipliniyle tüm dünyada ün kazandı.” dedi.

İper’in ardından kürsüye çıkan Wakayama Endüstri Teşvik Kuruluşu Başkanı Dr. Masahiro Shima, Türk şirketleriyle yeni anlaşmalara adım atarak, iki taraf arasında güç birliği oluşturmayı hedeflediklerini aktardı.

Ertuğrul Fırkateyni kaza yaptı, Türk – Japon ilişkileri güçlendi

Toplantıda bir konuşma yapan Wakayama Vali Yardımcısı Hiroshi Shimo, “Ertuğrul Fırkateyni’nin yaptığı kaza sonrasında Türkiye ile Japonya Wakayama şehri arasında ilk ilişkiler başladı. Çok eskilere dayanan dostluğumuzun günümüzde de sürmesini diliyor ve Türk – Japon firmaları arasındaki ilişkilerin güçlenmesini bekliyorum.” şeklinde konuştu. Trisad Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balkuv da toplantıda tekstil sektörüne katkılarından dolayı Wakayama Endüstri Teşvik Kuruluşu ve Shima Seiki Başkanı Dr. Masahiro Shima ve Tetaş Grup Kurucu Üye ve Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim İper’e teşekkür plaketi takdim etti.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=182

Yazan - Tem 8 2011. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı