İTÜ Elektrik Dağıtım Otomasyonu Laboratuvarı hizmete girdi

Siemens’in desteğiyle, İTÜ Elektrik Dağıtım Otomasyonu Laboratuvarı hizmete girdi

Smart Grid Global CEO Dr. Jan Mrosik_Rektor Yardimcisi Prof. Dr. Mehmet Sabri Celik (Soldansaga)_420x280

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Dağıtım Otomasyonu Laboratuvarı Siemens’in desteği ile yenilendi. İTÜ öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin modern teknolojiyle eğitim yapmasını ve deney imkânına kavuşmasını sağlayacak olan Elektrik Dağıtım Otomasyonu Laboratuvarı, 16 Nisan 2013 Salı günü düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Elektrik Dağıtım Otomasyonu Laboratuvarı’nda kullanılacak ekipmanın modern cihazlarla değiştirilmesine ek olarak, iç restorasyon ve projeksiyon temini gibi ihtiyaçlar da Siemens desteğiyle tamamlandı.

Laboratuvarın açılışında, Siemens Akıllı Şebekeler Global CEO’su Dr. Jan Mrosik, Siemens Akıllı Şebekeler Global CFO’su Bernd Haetzel, Siemens Akıllı Şebekeler Türkiye Direktörü Hasan Ali Pazar, Siemens Akıllı Şebekeler Ticari Direktörü Tolga Afşin ve Siemens uzmanları yer aldı. Bunun yanı sıra, başta Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve Prof.Dr. İbrahim Özkol olmak üzere İTÜ’lü akademisyenler ve başka üniversitelerdeki meslektaşları da açılışta yerlerini aldılar.

Siemens, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü bünyesindeki Elektrik Tesisleri Laboratuvarı’nı yenileyerek Elektrik Dağıtım Otomasyonu Laboratuvarı adı altında tekrar hizmete girmesine destek oldu. Laboratuvarda Siemens’ten temin edilen 1 adet mesafe koruma rölesi (7SA6), 1 adet diferansiyel rölesi (7UT6), 1 adet aşırı akım rölesi (7SJ80), 1 adet gerilim rölesi (7SJ80), 1 adet SICAM 1703 RTU, 1 adet SICAM 230 SCADA yazılımı, 5 adet pano ve ihtiyaç duyulan yardımcı ekipmanlar hizmete alındı.

Rektor Yardimcisi Prof. Dr. Mehmet Sabri Celik_Akilli Sebekeler Turkiye Direktoru Hasan Ali Pazar (soldan saga)_420x280

Öğrencilere deney imkânı sunacak olan Elektrik Dağıtım Otomasyonu Laboratuvarı, öğrencilerin koruma tekniği ve teknolojileri ile bunların enerji otomasyon sistemlerine entegrasyonu hakkında bilgi sahibi olmalarını, RTU ve SCADA yazılımı sayesinde enerji otomasyon sistemleri ile ilgili detaylı bilgi edinmelerini sağlayacak.

Okullar, üniversiteler ve araştırma kurumlarıyla işbirliği yaparak bilimi ve öğrenimi destekleyen Siemens, uzun yıllardır üniversitelerle farklı alanlarda işbirliği gerçekleştiriyor. Endüstri sektörü ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Siemens’in katkılarıyla kurulan Endüstriyel Otomasyon Laboratuarı çalışmalarını sürdürürken, bu laboratuvarda öğretim üyeleri tarafından Simatic PLC, Simatic HMI, Simatic NET, Simatic PCS 7, Simotion, Sinamics ve Sinumerik eğitimleri veriliyor. Ayrıca, Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve CTO’su (Chief Technology Officer) Klaus Helmrich de Konuk Profesör ünvanıyla Koç Üniversitesi’nde yılda bir kez konferans veriyor( daha önce gerçekleştirdi). Bu uygulamalar haricinde Geleceğin Profesyonelleri projesi, öğrencilere burs, staj imkânı ve bazen de esnek zamanlı çalışma fırsatları sunuyor. Öğrenciler, edindikleri deneyimle akademik öğrenimlerini daha bilinçli yönlendirebilirken, mezun olduktan sonra da daha iyi tercihler yapabilme şansı elde ediyor.

Siemens hakkında: Siemens AG (Berlin ve Münih) elektronik ve elektrik mühendisliği konularında, Endüstri, Enerji, Sağlık ile Altyapı ve Şehirler sektörlerinde faaliyet gösteren küresel bir şirkettir. 165 yıldan uzun bir süredir teknolojik mükemmelik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik özellikleriyle öne çıkmaktadır. Çevre teknolojilerinde dünyanın en büyük üreticisi olan şirket, toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 40’ını yeşil ürün ve çözümlerden elde etmektedir. 30 Eylül 2012’de sona eren 2012 finansal yılında, şirketin toplam satış gelirleri 78.3 milyar euroya, net kârı ise 5.2 milyar euroya ulaşmıştır. Eylül 2012 sonu itibariyle Siemens’in dünya genelindeki toplam çalışan sayısı 370,000 kişi civarındadır.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=4035

Yazan - Tem 13 2013. Kategori Firma Haberleri, Fuar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı