Henkel, en fazla Yapıştırıcı Teknolojileri alanında büyüdü

Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar

Henkel, 2011’de satış ve gelirlerinde yeni rekorlar kırdı, en fazla Yapıştırıcı Teknolojileri alanında büyüdü

 

Faaliyette bulunduğu tüm iş birimlerinde çok başarılı bir yılı geride bırakan Henkel, 2011 mali sonuçlarına göre satışlarını yüzde 3,4 oranında artırarak 15 milyar 605 milyon euro seviyesine ulaştırdı. Organik büyüme oranı ise yüzde 5,9 oldu. Türkiye’nin de içinde yer aldığı yükselen pazarlarda çift haneli büyüme rakamları yakalayan Henkel‘in bu pazarlardaki organik büyümesi yüzde 10,8 olarak gerçekleşti. Faaliyet kârını yüzde 9 oranında artırarak 2 milyar 29 milyon euro‘ya çıkaran Henkel’in en fazla büyüdüğü iş birimi ise Yapıştırıcı Teknolojileri oldu.

 

Henkel’in açıkladığı 2011 mali sonuçları, yakaladığı yüksek büyüme performansını ortaya koydu. 2011’deki satışlarını ve kârını, önceki yıllardaki başarılı performanslarının da üzerine taşıyan Henkel, özellikle Türkiye’nin de yer aldığı yükselen pazarlardaki çift haneli büyüme oranlarıyla etkileyici bir başarıya imza attı.

2011 yılı mali sonuçlarına yansıyan örnek başarı, 2012 yılı için de güçlü bir zemin oluşturuyor. Henkel’in 2011’de faliyette bulunduğu tüm pazarlarlarda sağlanan büyümeye Türkiye olarak yaptığı katkı gurur verici. Şirketin 2012’de de hedeflerine ulaşması için ve tabii ki her alanda tüketicilere en iyisini sunmak için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Tüm iş birimlerinde büyüdü

 Henkel,  zorlu geçen bir yıl olmasına rağmen 2011’de 15 milyar 605 milyon euro satış rakamına ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 3,4 oranında büyüdü. ‘Döviz kuru değişimi‘,‘satın alma‘ ve ‘elden çıkarma‘ değişkenlerinin oluşturduğu etkilerin çıkarılması sonucu sağlanan organik büyümede ise yüzde 5,9’luk rekor seviye yakalandı. Henkel’in faaliyette bulunduğu tüm iş birimleri bu performansa katkıda bulunarak, pazar paylarını artırdılar.

Yapıştırıcı Teknolojileri’nin satışlarında yüzde 8,3’lük organik bir büyüme sağlanarak 7 milyar 746 milyon euro’luk yeni bir rekora ulaşıldı. Kozmetik ve Kişisel Bakım’da da son yıllardaki güçlü büyüme eğilimi devam ederken, satışlardaki organik büyüme yüzde 5,4 seviyesinde gerçekleşti. Çamaşır ve Ev Bakım Ürünleri’nde de pazar genelinde düşüşlerin yaşandığı koşullarda organik satışlarda yüzde 2,9’luk önemli bir artış yaşandı.

Henkel satışlarını Batı Avrupa pazarında yüzde 2.8, Doğu Avrupa pazarında ise yüzde 6,2 oranında artırdı. Bu bölgede organik büyüme oranı yüzde 10,3’lük etkileyici bir seviyeye ulaşırken, en büyük pay tüm iş birimlerinde büyüyen Türkiye’de ve yapıştırıcı pazarındaki artış ile Rusya’da oldu.

 Büyüme 2012’de de sürecek

Henkel Grubu,  2012 yılında da yüzde 3 – 5 arasında organik büyüme sağlamayı hedefliyor. Tüketim malları alanında pozitif büyüme trendini sürdüreceğine inanan Henkel, Yapıştırıcı Teknolojileri alanında da yaklaşık yüzde 5 civarında büyümeyi  hedefliyor. Henkel, son yıllarda maliyet yapısı üzerinde olumlu etkisi olan bir dizi  önlemi hayata geçirdi. 2012’de de aynı şekilde, sürekli değişmekte olan piyasa  koşullarına uyum sağlayarak sıkı mâli disiplinini korumayı hedefliyor. Henkel’in 2011 yılı mali sonuçlarından hareketle 2012’de faiz ve vergi öncesi kâr beklentisi yüzde 14’e;  imtiyazlı hisse seneti başına kazançlardaki artış beklentisi ise en az yüzde 10’a ulaşıyor.

 

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=1946

Yazan - Nis 9 2012. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı