“Güvenlik Kaptanı” Projesi ile İş Güvenliği Altın Ödülü Amcor Flexibles İstanbul’un

1447859531_Amcor_Flexibles_2_403x269

Ambalaj sanayinde 1860 yılından beri faaliyet gösteren 43 ülkede 180 fabrika ve 27 bin çalışana sahip AMCOR, yurt içinde ve dışında birçok üretici firmaya baskılı ambalaj malzemesi üretmek amacıyla kurulan İstanbul fabrikasını uyguladığı ‘Güvenlik Kaptanları’ projesi ile İş Güvenliği Başkanlık Altın ödülüne layık gördü.

 

Amcor Flexibles İstanbul’a “Altın Ödül”

İş Güvenliği alanındaki uygulamalarıyla dünya lideri olan Amcor, bünyesindeki işletmelerine bu standartları sürdürebilmeleri amacı ile her yıl İş Güvenliği alanında Altın, Gümüş ve Bronz ödüllerini vermektedir. Amcor Flexibles İstanbul, Avrupa ve Amerika grubunda 68 Amcor fabrikası arasından uyguladığı İş Güvenliği Kaptanları projesi ile Safety Awards Altın Ödül’üne layık görüldü. “İsteyerek Sıfır Kaza” hedefi doğrultusunda “İş Güvenliği Kaptanları” uygulamasıyla güvenli çalışma ve yaşama kültürünün yerleşmesi amaçlanmaktadır.

Amcor İş Güvenliği Ödül’üne aday olabilmek için son bir yıl içerisinde kayıp zamanlı veya kaydedilebilir kaza olmaması, iç veya dış iş güvenliği denetimlerinde herhangi bir majör uygunsuzluk olmaması ön şarttır. Diğer değerlendirme kriterleri ise; uygulamanın yenilikçi olması, çalışma ortamında yüksek düzeyde güvenlik sağlaması, çalışanların davranışlarında sürdürülebilir iyileştirmeler getirmesi ve diğer Amcor fabrikalarında uygulanabilir olmasıdır.

 

“İş güvenliği kaptanı” ekibi yönlendiriyor

Amcor Flexibles İstanbul Genel Müdürü Mehmet Kurma: “Bütün çalışanlarımızın emniyetli ve sağlıklı bir ortamda çalışmaya hakkı olduğu düşüncesiyle hayata geçirdiğimiz projede; her birimizin birbirimizle ilgilenmek için faal çaba gösterdiği, karşılıklı dayanışmaya dayalı bir Güvenlik kültürü oluşturmayı ve her çalışanın katılımını sağlamayı amaçladık. AF İstanbul’da, ‘Safety Captains’ (Güvenlik Kaptanları) girişimini başlatarak her çalışanın Güvenlik konusunda sorumluluk almasını sağlayacak bir yöntem geliştirdik. Bu sistemde AF İstanbul Vardiya Sorumluları her Pazartesi günü ekip üyeleri arasından o hafta “Güvenlik Kaptanı” olacak kişiyi seçiyor. Güvenlik Kaptanlarımız, Vardiya Sorumlusunu desteklemek ve üretim bölümünde davranışı gözlemleyecek ikinci bir çift göz olma görevini üstleniyor. Çalışma ortamının güvenliğiyle ilgili tüm gözlemlerini ve yorumlarını kaydediyor, güvensiz davranışlara tanık olduklarında da müdahale ediyor. Güvenlik Kaptanı kavramının amacı, her çalışana bir Güvenlik önderi olma yetkisi vermek. Güvenlik Kaptanı uygulaması tesis çapında olumlu etki yarattı, nasıl harekete geçip nasıl özen gösterecekleri konusunda iş arkadaşlarına rehberlik yapmalarını sağladı. Daha kıdemli ekip üyeleri de dahil, iş arkadaşlarından herhangi birine müdahale etme güvenini kazandırdı. Her çalışan en az üç ayda bir Güvenlik Kaptanı olacak. “ dedi.

Kurma sözlerine şöyle devam etti; Çok tehlikeli işletme kategorisinde olup yaklaşık 400 çalışanımız ile 1092 gündür kaza yaşamadık. Amacımız; farkındalığı yükseltmek, kişisel sorumluluğu artırmak ve tesis çapında iletişim sağlamak olup her bireyin zihniyetini yenileyerek güvenlik kültürünü 24 saati kapsayacak bir yaşam biçimi haline getirmektir. Bu yaklaşım, AF İstanbul’da Güvenlik konusunda kültürel bir dönüşüm sağlarken bizi de bu yılın “İş Güvenliği Başkanlık Altın Ödülü kazanını yaptı!”

Amcor Flexibles Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Peter Konieczny;” İş Güvenliği Kaptanları projeniz, şirketimizdeki Güvenlik kültürü oluşturma konusundaki çabalarımıza iyi bir örnek oluşturuyor. Sadeliği ve diğer Amcor fabrikalarında uygulanabilir olması projeye iyi bir örnek olma niteliği kazandırdı. Bu yılki İş Güvenliği Başkanlık Altın ödülünü aldığınız için sizinle gurur duyuyoruz.” dedi.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=4826

Yazan - Kas 20 2015. Kategori Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı