E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Genç Mühendislerden Yaratıcı Projeler

1462371763_cs_fuar_1_800x533

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri yaratıcı fikirlerden oluşan bitirme projelerini Bilkent Otelde gerçekleştirilen bir fuarla tanıttılar.

Son sınıf öğrencilerinin, kendi belirledikleri sorunların çözümlerini içeren proje çalışmaları yoğun ilgi gördü. Ekipler halinde, bir yıl boyunca çalışan öğrenciler projelerini ziyaretçilere sundular.Türkcell, Havelsan, Türktelecom, Cyberpark, STM, Arvento, OBSS, Ayesaş, Insider ve Monitise’nin destekleri ile gerçekleşen fuarın sonunda bu firmalar tarafından ekiplere ödüller verildi.

 
Fuarın ödül töreninde konuşma yapan Rektör Abdullah Atalar; en iyi öğrenme yöntemleri üzerinde devamlı çalıştıklarını, bu yönteminin; öğrencilerin kendi buldukları bir sorunun çözümünü gerçekleştirirken olduğunu, bu nedenle mezuniyet projelerinde onlara konu verilmediğini, kendi belirledikleri bir sorunu kendilerinin çözmelerini istediklerini, bunun sonunda da çok yaratıcı projeler çıktığını belirtti. 4 yıldan bu yana Üniversite’nin birçok bölümde bu yöntemi uyguladıklarını belirten Atalar, bazen bu projelerin onların ilk işleri de olabildiğini söyledi.
Fuarda; engellilerin acil durumda belli merkezlere ulaşabilmelerini sağlayan yazılımlardan, sosyal paylaşım platformlarına, sanal canlandırma gözlüklerinden, el hareketiyle çalışan bilgisayarlara, kalabalık kapalı alanlarda tanıdıklarını bulmaya yarıyan cps yazılımlarından en yakın boş park yerini haber veren yazılımlara kadar birçok ilginç proje yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir