Geleceğin Teknolojisi Yıldız’da!

II. ULUSAL NANOTEKNOLOJİ KONGRESİ

Teknolojik bağımsızlığa ulaşmayı kendine misyon edinen Makine Teknolojileri Kulübü; amaç ve hedefine yakışır şekilde ülke değerlerinin arttırılmasında en önde yer alması için bilim ve teknolojinin nabzını tutuyor.


Maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimi olan nanoteknoloji hızla yaşamımıza girmekte ve yaşam kalitemizi yükseltecek fonksiyonlara sahip olma yönünde hızla ilerlemektedir. Uzmanlar; nanoteknolojinin ülkeler arasındaki ekonomik yarışa yeni bir dalgalanma getirerek, yaklaşık on yıl sonra ekonomik üstünlüğün nanoteknolojiye sahip olan ülkelere geçeceğini savunmaktadır.
Nanoteknoloji dünya üzerindeki güç dengelerini yeniden belirleyerek, ekonomik üstünlüğün yanı sıra ülkelerin savunma, haberleşme, elektronik, istihbarat gibi stratejik olgularını getirdiği gelişim ve yeniliklerle yeniden yapılandıracaktır.
Nanoteknoloji sayesinde insan vücudunda hastalıklı dokuyu bulup iyileştiren, ameliyat yapan nano robotlar yapılacak; insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek; kirliliği önleyen nano parçacıklar sayesinde fabrikalar çevreyi çok daha az kirletecektir. Ulusal güvenliği ilgilendiren yeni savunma sistemlerinin geliştirilmesi, haber alma / gizlilik konularına yönelik çok küçük boyutlarda aygıtların yapılması gibi konulara nano malzeme bilimi damgasını vuracaktır. Günlük yaşamda kullanılan tekstil gibi ürünleri değişebileceği gibi, uzay araştırmalarında ve havacılıkta yeni roket ve uçak tasarımlarının ortaya çıkması nanoteknoloji sayesinde mümkün olacaktır.
Makine Teknolojileri Kulübü olarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nin nanoteknoloji konusunda ülke Ar-Ge kültürüne daha fazla katkı yapmasını, amaç ve hedefine yakışır şekilde ülke değerlerinin arttırılmasında en önde yer almasını temenni ediyoruz. Nanoteknolojinin tüm detaylarıyla konuşulacağı ‘II. Ulusal Nanoteknoloji Kongresi’ 27-28 Eylül 2012 tarihlerinde, YTÜ Beşiktaş Yerleşkesi’nde gerçekleşecek.

Suda yürüyen robotun mucidi olarak bilinen Carnegie Mallen Üniversitesi’nden Metin SİTTİ ve Wustl(Washington University in St. Louis) Üniversitesi’nden Şahin Kaya ÖZDEMİR davetli konuşmacı olarak kongreye katılım göstereceklerdir.
Kongreye yurtiçinden de alanında yetkin olan akademisyenler ve şirket temsilcileri katılacak, çeşitli paneller ve seminerlere yer verilecektir.
Nanoteknoloji alanında farkındalık yaratıp, öğrencilerin bu alanda çalışmalar yapmasını teşvik etmeyi amaçlayan kongre düzenleme kurulu tarafından, kongre ücretleri öğrenciler için 25 TL, diğer katılımcılar için 50 TL olarak belirlenmiştir. Kongre sonunda ise, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından katılım sertifikası verilecektir.
Detaylı bilgiye www.nanokon.yildiz.edu.tr adresini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Bu haberin PDF formatını BURADAN indirebilirsiniz.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2884

Yazan - Eyl 16 2012. Kategori Forum. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı