Geleceğin belediye araçları, Allison Transmission Sempozyumu’nda incelendi!

Belediye ve özel filo işletmesindeki yöneticiler, ticari araç ve üst yapı üreticileri, atık toplama sektöründeki yeni eğilim ile gelişmeleri ve bunların gelecekteki  etkilerini görüşmek üzere Almanya’da düzenlenen 7. Allison Transmission Sempozyumu’nda bir araya geldi.

Son yedi yıldır çok sayıda şirket, atık toplama ve belediye sektörüne yönelik yenilikçi araç ve hizmet konseptlerini her sene düzenlenen Allison Transmission Sempozyum’unda paylaşıyor. Her geçen yıl bu özel sempozyum belediye hizmetleri ve araç teknolojisi uzmanları için en güvenilir forum haline geliyor.

Eğilimler sürücü konforunun arttırılması yönünde

Paderborn Atık Toplama ve Şehir Temizleme Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda VKU Lojistik Komitesi Başkan Yardımcısı Dr.Dietmar Regener, sempozyumda geçmişten günümüze belediye araçlarına dair bir bakış sundu. Regener, 1910 yılından itibaren elektrik enerjisinin atık toplama hizmetlerinde kullanıldığını ve ancak 1918 yılında çöp toplama araçlarının ilk defa yanmalı motorlar ile donatılmaya başlandığını belirtti.Dr. Regener ayrıca, belediye araç teknolojisinin gelecekteki gelişimi ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Dizel motorların atık yönetimi sektöründe bugün en önemli tercih olduğu gibi, alternatif yakıtların kullanımında da önemli bir artış beklendiğinin altını çizdi. Yakıt tasarrufu sağlamak ve bakım maliyetlerini azaltmak açısından sürücü eğitimlerin önemi artarken, sürücü konforunun satın alma kararını etkileyecek en önemli faktörler arasında yer alacağını iletti. Dr. Regener’e göre otomasyon ve alçak kabin girişleri (alçak kabin girişlerini tercih eden sürücülerin yüzde 84’ü tekrar bu araçları seçeceklerdir) kısa zaman içinde olmazsa olmaz özellikler arasında yer alacak.

Belediye filoları yeşil oluyor 

BSR Filo Müdürü Bernd Sackmann, sempozyumda Berlin Belediyesi iklim programının temel hedeflerinden bahsetti. Bu programın bir sonucu olarak çevre dostu filo kullanılmasının, BSR satın alma planları için önceliğini belirtti. Bu durum da güncel teknolojilere dair derin bilgi sahibi olunmasının ve teknoloji trendlerini sürekli takip etmenin gerekliliğini iletti.

Pazar liderliğini elden bırakmayan ve Almanya’daki en büyük belediye atık şirketi olarak ön plana çıkan BSR, 2012 yılı sonuna kadar CNG kamyon sayısını 100’den 140’a artırmayı planlıyor. Bu sırada BSR, araç filosu için Berlin Ruhleben’de kendi biyo-gaz tesisini işletmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kullandığı Hibrid araçlar ile bu teknolojiyi de test eden  BSR’nin Filo Müdürü Sackmann açıklamasında, yakıt tüketiminin gelecek teknolojileri üretmekteki en kritik nokta olacağını ancak belediye hizmet kalitesinin de CO2 emisyonları üzerinden değerlendirileceğini belirtti. Bu nedenle BSR, sokak temizleme araçları üzerinde yakıt tasarrufu için çalışırken, bir sonraki adımda da atık araç filosu için yoğunlaşacak. Bu çalışmaların sonuçları, gelecekteki araç alımlarında ihale şartlarını da etkileyecek.

Bugün için uygun bir çözüm: CNG

Allison Transmission Uluslararası Pazarlama Programları Müdürü Peter van Cuijk, sempozyumda alternatif yakıt pazarı ile ilgili görüşlerini belirtti. Alternatif yakıtların yasal koşullarını, sektördeki farklı teknolojilerin bugün için uygunluğunu ve yakın gelecekte sağlanabilirliği ile ilgili bilgileri paylaştı. Van Cuijk, kamyon uygulamalarında kullanılması durumunda CNG’nin artıları ve eksilerini aktarırken CNG ile konvansiyonel dizel motorlar arasındaki bir maliyet karşılaştırması örneğini sundu. Bu örnek CNG donanımlı bir aracın 10 yıllık süre içinde % 20’den fazla bir maliyet avantajı sağladığını gösteriyordu. Scania’dan alçak girişli CNG’li araçlar Scania (Almanya)’da satış eğitiminden sorumlu Bernd Hoche, alçak girişli, 270 ve 310 Hp gücündeki CNG motorlu ve Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzımanlar ile donatılmış Scania P Serisi’ni tanıttı.Aracın tasarımı, kabinin ön aksına önden monte edilmesi yer ve kabin girişi arasında alçak bir aralık sağlıyor. Havalı yastıklama ise giriş yüksekliğinde 60-80 mm azaltıyor. Geniş kapı ve düşük girişi ise sürücülere rahatlık sunuyor. Dört kişi için uygun olan kabin en yüksek güvenlik standartları ile ön plana çıkıyor.

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=1957

Yazan - Nis 9 2012. Kategori Haberler, Ürünler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı