FLENDER RUPEX Elastik Kaplin

Bu makalede Siemens(Flender) kaplin ailesinin en önemli üyelerinden biri olan Rupex lastik takozlu elastik kaplinler üzerinde duracağız.


RWN veya RWS tipi RUPEX kaplini, iki kaplin parçasından ve dönme momentinin aktarılması için gerekli olan elastiki lastik takozlara sahip pimlerden oluşmaktadır. RWN tipinde kaplin göbekleri, parça (1+2), dökme demirden, RWS tipinde ise çelikten üretilmiştir.
RWB veya RBS tipi RUPEX kaplini bir göbekten, bir fren tamburundan ve dönme momentinin aktarılması için gerekli elastik lastik takozlara sahip pimlerden oluşur. RWB tipinde kaplin göbeği parçası (1) ve fren tamburu (3) dökme demirden, RBS tipinde ise çelikten üretilmiştir.
Lastik takozlu taşlanmış çelik pimler, 360 size’e kadar sadece RWN ve RWS kaplin parçasında (2) ya da RWB ve RBS fren tamburunda (3), size 400 ‘den itibaren ise karşılıklı olarak kaplin parçalarında (1+2) kullanılmıştır. Lastik takozlar, monte edilmiş durumda karşı parçanın ilgili takoz deliklerine geçerler.
Elastiki perbunan lastik takozlar 80 Shore sertliğindedir. Farklı malzeme kalitesi ve/veya sertliğinde lastik takozlar talep olduğu takdirde üretilebilmektedir. Özel sertlik değerlerindeki lastik takozlar ve bu özel lastik takozların kullanımıyla birlikte değişen kaplin özellikleri için Siemens’e danışılmalıdır.

Şekil 1. Siemens(Flender) Rupex Kaplin
6 değişik tipteki RUPEX kaplinler hemen hemen tüm sektörlerde kullanılmaktadır. 26 farklı boyuta üretilebilen olan RUPEX kaplinler 200 ile 1.300.000 Nm arasındaki tork değerlerini iletebilme kapasitesine sahiptirler. Çelik göbekli kaplinlerden ise yüksek hız gerektiren uygulamalarda faydalanılmaktadır.
Lastik takozlar, çevresinde konumlandırılmış olan elastik elemanlar sayesinde radyal ve eksenel hareketleri engelleme ve darbeleri sönümlendirebilme özelliğine sahiptir. Kritik hızlara ulaşılmasında da kaplin yapısı içinde önemli bir görev üstlenmektedirler.
Takozların hasar görmesi durumunda RUPEX kaplin belirli bir momente kadar tork iletimini sağlamaktadır ve bu özellik çalışma sürecinde devamlığı sağlar.Rupex kaplinler tahrik sistemi içersinde tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda saat yönü veya tersi yönde çalışabilme özelliğine sahiptirler.
RUPEX kaplininin basınca maruz kalan lastik takozlarının uzun ömürlü olmasını için kaplin ölçüsünün doğru belirlenmiş ve montajının düzgün yapılmış olması gerekmektedir RUPEX kaplinleri özel gereksinimlere göre modifiye edilebilir.
Makaleyi Hazırlayan:
Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.
meric.ozeren@siemens.com


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=894

Yazan - Eki 19 2011. Kategori Haberler, Kaplin, Makaleler, Ürünler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “FLENDER RUPEX Elastik Kaplin”

  1. resimde olan kaplinde ihtiyaç var dır göbek 100 kandimiz delicez çelik stok varmı
    fyt ltf 0212 243 66 20

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı