E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Duran Doğan Ambalaj’ın 2011 faaliyet karı 11 milyon TL

İç piyasada ve ihracatta Türkiye karton ambalaj pazarının lideri olan Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş., 2011 yılını 3,49 milyon TL net kar ile kapattı. Şirketin 2011 yılındaki satış geliri de geçen yıla oranla yüzde 34 artarak 84,4 milyon TL’ye ulaştı.

Türkiye’de karton ambalaj sektörünü kuran ve geliştiren iki aile Doğan Matbaası ve Duran Ofset’in birleşmesiyle kurulan Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş., 2011 yılsonu mali sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre Duran Doğan’ın 2010 yılında 2,9 milyon TL olan faaliyet karı 2011 yılında yüzde 377 artarak 11 milyon TL’ye ulaştı.  2011 yılında satış gelirini, bir önceki yıla göre yüzde 34 artırarak, 84,4 milyon TL’ye ulaştıran Duran Doğan’ın net karı bir önceki yıla göre yüzde 544 artışla 3,49 milyon TL oldu.

Önceki yıla göre toplam satış gelirlerini %34 arttıran Duran Doğan, geçen yıla göre iç piyasa satışlarını %20, dış piyasaya satışlarını ise %48 arttırdı. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak, 2011 yıl sonu itibariyle faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK), satış gelirlerinin %17,24’ü kadar gerçekleşti.

Genel Müdürü Dikran Acemyan - Genel Müdür Yardımcısı Alican Duran

Acemyan: “2012’de satışlarımızı yüzde 14 artıracağız”

2011 yılı başında 2,6 milyon Euro’luk bir yatırımla kapasitelerini yüzde 40 artırdıklarını belirten Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş.Genel Müdürü Dikran Acemyan,  “2011 yılı firmamız açısından iyi geçti. Bu kapsamda 2011 yılı faaliyet kârımızda ciddi bir artış sözkonusu. Kapasite artırımına paralel olarak toplam faaliyet kârımızın yüzde 377 arttığını ve 11 milyon TL’ye ulaştığını görüyoruz. 2010 yılında bu tutar 2,9 milyon TL idi” dedi.

Duran Doğan’ın kapasite ve ihracat rakamlarıyla dünya markası olduğunu belirten Acemyan,  2012 yılında da yatırımcılara kazanç sağlamaya devam etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

2012 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Acemyan, “Bu yıl satışlarımızı yüzde 14 oranında artırmayı hedefliyoruz. ABD, Almanya ve İngiltere gibi büyük ihracat pazarlarında varlığımızı daha da artırarak tüm ihracatımızı 2011 yılına göre % 16 yurtiçi satılarımızı ise yüzde 12 oranında artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Duran Doğan Genel Müdür Yardımcısı Alican Duran ise, ciro ve kârlılıkta hedef büyüttüklerini belirterek, Duran Doğan’ın teknoloji ve pazar trendlerini yakından takip ederek sadece Türkiye’de değil yurtdışında da sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olma vizyonuna sahip olduğunu vurguladı.

Duran Doğan’ın 2011 yılında çok iyi bir performans sergilediğini belirten Duran “Bu başarıda 2011 yılı başında devreye aldığımız yatırımımızın büyük rolü var. Yaklaşık 2,6 milyon Euro’luk yatırım yaparak kapasitemizi yüzde 40 oranında artırdık. Kapasite artışı satış gelirlerimize yansıdı. Ayrıca bu yıl ihracatta da çok önemli atılımlar yaptık ve ihracatın satış gelirleri içindeki payını 4 puan artırarak yüzde 52’ye çıkardık. Kurlardaki artış da faaliyetlerimizin kârlılığını olumlu yönde etkiledi” diye konuştu.

Dünya çapında seçkin karton ambalaj üreticilerinin üye olduğu International Packaging Group’a (IPG) kabul edildiklerini de hatırlatan Acemyan, “ IPG her ülkeden pazarında lider, teknoloji seviyesi ve ürün kalitesi en iyi olan, tek bir firmayı üye olarak kabul ediyor. Türkiye’den Duran Doğan kabul edildi.  Duran Doğan’ın IPG’ye üyeliği rekabetin her geçen gün arttığı dünyada, firmamıza gurur, Türkiye’ye de büyük fayda sağlayacak” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir