Delme nüfuz etme oranlarını artırma

Benzersiz geometri çelik bileşenler delinirken hızı artırıyor

Delik açmada verimlilik iyileştirmeleri yüksek nüfuz etme oranları esas alındığında büyük ölçüdedir. CoroDrill 860 yekpare karbür matkap sayesinde, buna özellikle yüksek proses güvenliğiyle birlikte yüksek kesme hızı kapasitesi aracılığıyla ulaşılmaktadır.

Frezeleme sayesinde, her türlü hız artışı kısmen genel prosesteki bükümleri rahatlatıp daha hafif ve daha çok sayıda kesme elde edilerek dengelenebilir. Maalesef bu özellik, delme işlemleri yapılırken mevcut değildir. Delme hızı ne olursa olsun, takım yolu aynı kalır ve bir paso bir delikle sonuçlanır. Sonuç; mil hızı ve ilerleme hızı arttıkça yavaş prosesteki her türlü doğal zorluğun daha fazla telaffuz edilmesidir. Bunlar arasında en önemlisi, matkap deliğin içine doğru daha fazla ilerledikçe ısının ve talaşların giderilmesidir.

Tabii ki burada ikilem imalathanelerin hız isteğidir. Genellikle, proses tekrarlanabilirliğine veya delik kalitesine zarar vermeden yüksek verimlilik talep edilmektedir ki bunların her ikisi de hali hazırda sağlanmaktadır. Sonuçta hız göz ardı edilemez; çünkü daha hızlı ilerlemek daha fazla kara eşittir.

Roket hızı
Kesici takım uzmanı Sandvik Coromant, yıllar boyunca delik delme işlemi üzerinde çalışmıştır. Sonraki matkap nesillerinin her biri önceki ürün aileleri boyunca gelişmeler sunmuştur. Ancak şimdi, çıta tamamen yükselmiştir. CoroDrill® 860, şu anda pazarda bulunan en hızlı yekpare karbür matkaptır.

Bu yüksek performanslı matkap; alaşımsız çelikler, düşük karbonlu çelikler, düşük alaşımlı çelikler, yüksek alaşımlı çelikler ve çelik dökümler gibi uzun ve kısa talaş oluşturan çelik malzemeler dâhil çelik iş parçalarında maksimum delik başına maliyet düşüşleri için bir dizi delik açma işine uygulanabilir. Örneğin, geleneksel delik açma ve istif delme işleminden ayrı olarak, CoroDrill 860, pahlı ve çapraz delik açmanın yanı sıra eğimli veya içbükey/dışbükey yüzeylerden geçen delikleri açma konusunda oldukça beceriklidir. Mükemmel talaş boşaltma kontrolü, matkabın hem delik kalitesini hem de takım ömrünü artırmak için yüksek nüfuz etme hızlarında sürekli olarak ekonomik, sorunsuz delik açma olanağı sunmasını sağlar.

Kalitenin üretimi
Burada başka bir harekete geçiren etken, yeni bir tok karbür kalite olan GC4234’ün kullanılmasıdır. İmalathaneler, düşük hızlarda nispeten yüksek tokluk ve bükme dayanımı sunan yüksek hız çeliğinden yapılan takımlar kullanarak etkili bir şekilde delme işlemi yapabilir. Ancak, yüksek hızlı uygulamalar yüksek kesme verilerinde daha yüksek aşınma direncini ve ısı dayanımını destekleyebilen formülü özel olarak hazırlanmış karbür gerektirir. Düşük salgıdan kaynaklanan eşit olarak dağıtılmış kesme kuvvetleri, nüfuz etme hızları arttıkça takım ömrünü artırmak açısından son derece önemlidir.

Yüksek hızlı delme için kullanılan her türlü takım yalnızca sertliği (aşınmaya karşı direnci belirleyen) için değil, aynı zamanda yüksek sıcaklıklarda sertliğini koruma derecesi için de seçilmelidir. İki gereklilik de yüksek hızlı çelik takımlamasını yetersiz hale getirmektedir. Bunun yerine, günümüzün yüksek hızlı delme uygulamalarının büyük çoğunluğu yüksek sıcaklık kalitelerinde yekpare tungsten karbürden yapılmış bir takım gerektirmektedir. Delikler daha derin oldukça takımın ısı dayanımı daha önemli hale gelmektedir.

Bu haberin devamını okumak için tıklayınız>>

Bu haberi bilgisayar veya cep telefonunuza indirmek için tıklayınız>>


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=2724

Yazan - Ağu 11 2012. Kategori Haberler, Kesici Takımlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı