Clariant Otomotiv Renk Rehberi Colorforward® Yayınlandı

1459798273_Clariant_Otomotiv_Renk_Rehberi_800x434

• Dünyanın önde gelen kimyasallar üreticisi Clariant otomotiv sektörü için özel olarak hazırladığı ColorForward® Automotive renk rehberinin ikinci edisyonunu yayınladı.
• ColorForward® Automotive, 2017’nin ilham verici trend analizlerini ve tasarımcılara yönelik renk tasarım aracıyla öne çıkıyor

Özel kimyasallarda dünya lideri Clariant, 2017’nin öne çıkan renk trend ve analizlerine yer verdiği ColorForward® Renk Rehberi Otomotiv Sektörü Özel Sayı’sını yayınladı. Otomotiv sektörü profesyonellerine ve tasarımcılarına yönelik hazırlanan özel sayıda renk ve trend analizlerinin yanısıra renk tasarım aracı gibi tasarım ihtiyaçlarına yönelik çözümler paylaşılıyor.

2006 yılından beri her yıl yayınladığı ColorForward® rehberiyle Clariant, tasarımcılar ve pazarlama uzmanları için çalışmalarında kaynak olacak bir rehber işlevi görüyor. Rehberde yer alan renk tasarım aracı, sektör yetkililerince değerlendirilen analizlerden oluşuyor. Analizler yıl içerisinde tüketicileri küresel ölçekte etkilemesi beklenen dört sosyal trend sunuyor ve bu trendler de renklerle ilişkilendiriliyor.

2017 renkleri, geçmiş yıllara göre daha yumuşak tonlara sahip. Analizlere göre bu tonlar kullanıcıların günümüzde hissettiği endişeli ve biraz daha içe kapanık hallerini yansıtıyor. 2017 yılın için otomotiv tasarımında sıkça karşılaşacağımız trend temaları ise şöyle;
Bilginin ifadesi: Annoy Firm Omit
İngilizce “My information” yani “Bilgilerim” ifadesinin bir anagramı olan bu kavram bilgi evrenindeki muğlak ikilikleri ifade ediyor. Temelinde veri madenciliği ve dijital bilgilerin sistematik şekilde sınıflandırılmasının yattığı Annoy Firm Omit trendinin renkleri, koyu ve gri tonlar.

Uyandırma servisi: Delonelination
Birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan bir dünyada yalnız hissetmek bir tabu olarak görülebilir. Ancak Clariant Renk Tasarımcısı Judith van Vliet’in “bir uyandırma servisi,” olarak tanımladığı Delonelination, özellikle gençler arasında artmakta olan yalnızlığı, bej ile kahverengi arasında değişen solgun ve mat renklerle simgeliyor.

Karmaşık ilişkiler: Nebulove
Nebulove, yalnızlığın zıttı olarak karşımıza çıkıyor ve karmaşık, çoğul ilişkileri temsil ediyor. Bu temanın renkleri kırmızı, açık yeşil ve sarının tonları. Lila rengi ve kahverengimsi bir turuncu da skalada yer alıyor.

Tuzaktan kaçmak: It’s A Trap!
“Hayat bir tuzak olabilir,” diyen Van Vliet dördüncü trendi şu şekilde özetliyor: . “Siz engel olmazsanız zor ve stresli ya da çok sıkıcı hale gelebilir. Bu yüzden insanlar bu döngüden çıkmak, zihnin sınırlarını zorlamak için yeni yollar aramaya başlıyor. Bu trend kaçmak ve yeni algılar bulmakla ilgili, doğal olarak renkleri de yeni ve canlı bir estetik yaratıyor.”
Otomotiv Sektörü Özel Sayısı Clariant ColorWorks® tasarım ve teknoloji merkezlerindeki renk uzmanlarıyla işbirliği içinde çalışan Clariant Masterbatches Avrupa Otomotiv Ekibi tarafından hazırlanıyor. Bu sayıda, farklı formlarda 4 ana trendle ilişkili 20 renk sunuluyor. Bu formlar dört ana şekilde numuneleştirilmiş.
• Büyük, pürüzlü plastik plaka
• Halı ve tekstil dokuları için fiber ponponlar ve iplik sarım kartları
• Plastik kalıplı küçük “konsept” arabalar
• 2017 baskısında ilk kez yer alan deri numuneleri

Numuneler, yaratıcı bir çalışmanın parçası olarak ele alınması, yeniden düzenlenmesi ve incelenmesi amacıyla sunum kutusu içinde ambalajlı olarak veriliyor. Clariant Masterbatches Avrupa Otomotiv Pazarlama Bölüm Başkanı Laura Carrillo, “Otomotiv müşterilerimize renk bilgilendirmesi yapma gibi bir niyetimiz yok” diyerek “Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimiz renk bilgileri konusunda oldukça uzman. Küresel düzeyde sosyal içerikli trendler konusunda otomotiv profesyonelleri ile diyalog başlatmak istiyoruz. Aynı zamanda, renk uyumu konusunda otomotiv tasarımlarına yön verecek trendleri paylaşıyoruz. Bu sayımız sektör için eğlenceli ve ilham verici bir çalışma olacak” şeklinde konuştu.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5642

Yazan - Nis 5 2016. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı