ÇİB Heyeti 45 Firma ile 250’den Fazla Görüşme Yaptı

1450785730_elik___hracat____lar___Birli__i_Y__netim_Kurulu___yesi_Ali_Pand__r

Dünya ticaretinin en önemli merkezlerinden biri olan Dubai’de dev projelere imza atan Türk çelik sektörü temsilcileri, var olan ticari ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amacıyla 19. Orta Doğu Demir ve Çelik Konferansı ile eş zamanlı olarak düzenlenen heyette buluştu.

Dünya çapında yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapan Türk çelik firmalarını temsil eden Çelik İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen; TİM Başkan Vekili ve Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nun başkanlık ettiği Dubai ticaret heyetine, 18 firmadan 23 temsilci katıldı. Resmi ziyaretlerin yanı sıra dünyanın birçok bölgesinden gelen meslektaşları ile bir araya gelen çelik sektörü temsilcileri, 45 firma ile 250’nin üzerinde iş görüşmesi yaptı. Heyet, Metal Bulletin’in organize ettiği 19. Orta Doğu Demir ve Çelik Konferansı’na da katıldı. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Pandır, konferanstaki konuşmasında katılımcılara Türk çelik sektörü hakkında bilgiler verdi.

Türk çelik sektörü, en önemli ticari ortakları arasında yer alan Dubai’deydi. Ekonomi Bakanlığı’nın URGE Projesi kapsamında Çelik İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Dubai Ticaret Heyeti’ne 18 firma ve 23 temsilci katıldı. Üç gün süren heyet boyunca 45 firma ile 250’nin üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Türk çelik heyeti, program ile eş zamanlı olarak bu yıl 19’uncusu gerçekleşen ve dünya çelik sektörünün en prestijli konferansları arasında gösterilen Orta Doğu Demir ve Çelik Konferansı’na da katıldı. Konferansta Türk çelik sektörünü temsilen konuşmacı olarak yer alan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Pandır, konuşmasında öncelikle dünya çelik piyasasındaki kapasite fazlasından bahsetti. Küresel çelik piyasasında kapasite fazlasının uzun zamandır var olduğunu ve dünyadaki tüm çelik piyasalarına tehlike arz ettiğini söyledi. Mevcut mamul fiyatlarının uzun vadede sürdürülebilir olmadığını bu sebeple firmaların konsolide olmasının önem taşıdığını da ekleyerek mevcut durumun Çin de bile bazı fabrikaların kapanmasına sebep olacağını ifade etti. Pandır ayrıca korumacı politikaların dünyadaki her ülkede trend haline geldiğini, Türkiye’nin bu konuda bir istisna olduğunu sözlerine ekledi.

Ali Pandır, Emirates Steel İcra Kurulu Başkanı Sayeed Al Romaithi’nin Türk çelik üreticilerinin teşvik aldığı ve Türk lirasındaki devalüasyon sonucu Türk çelik üreticilerinin maliyetlerini düşürdüğü iddialarına karşı ise şunları vurguladı: “1996 yılında imzalan AKÇT anlaşması gereği Türk çelik sektörü teşvik almıyor. Daha rekabetçi olmak adına üretimde verimlilik artırıldı ve bu sayede fiyatlar düşük tutulabildi. Ayrıca Türk lirasının devalüe olması sonucu maliyetlerde avantaj sağlandığı da doğru değildir. Türkiye çelik üretiminde birçok girdiyi (hammadde, enerji vs.) ithal ediyor. Bu durumda devalüasyonun Türk üreticilerine avantaj sağlaması mümkün olamaz.”

TİM Başkan Vekili ve Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve T.C. Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin katıldığı resmi kurum ziyaretlerinde Jebel Ali Serbest Bölgesi CEO Yardımcısı İbrahim Aljanahi, Orta Doğu Bölgesi Müdürü Saood Al Khloofi ve Müdür Abdulrahman Al Ali ile görüşüldü. Ardından Birleşik Arap Emirlikleri merkezli çelik üreticisi Conares’in Direktörü ve İş Geliştirme Müdürü Aliye Tatlıpınar ile bir araya gelindi.

Dubai heyetini değerlendiren TİM Başkan Vekili ve Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, “Birleşik Arap Emirlikleri, Türk çelik sektörünün en önemli ihracat pazarları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dubai’deki birçok önemli projede, yüksek kalitesi ve rekabetçi fiyatları ile dünya çapında kabul gören Türk çeliği kullanılıyor. Şimdiye kadar aldığımız geri bildirimler ürünlerimizden duyulan memnuniyeti yansıtıyor. Biz de her geçen gün gelişen ve büyüyen bu pazarda tercih edilmekten dolayı mutluyuz. Bölgenin iki büyük ülkesi konumundaki Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesinin, her iki ülke açısından faydalı olacağı inancındayız. Türk çelik sektörü olarak ticaret hacmini artıracak yeni işbirliklerine hazır olduğumuzu vurgulamak isteriz. Dubai’de yaptığımız ziyaretlerde gördüğümüz yakın ilgi ve misafirperverlik için sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5057

Yazan - Ara 30 2015. Kategori Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı