BMR’den Spiral konik dişli çarklar;

Spiral konik dişli olarak da adlandırılan ayna mahruti dişlileri hareketi 90 derece aktarmada kullanılır. Düz konik dişlilere göre daha az ses çıkarır ve daha az titreşimle çalışır.Bu dişliler eksende çalıştığı gibi eksenden kaçık (hipoid) olarak da çalışır.Bu da dişliye yüksek basınçta çalışabilme özelliği kazandır.

Spiral konik dişli çarklar büyük güçleri sessiz ve düzgün ilettiklerinden en çok tercih edilen dişli mekanizmalarındandır. Spiral dişli çarkların dişlileri hareket esnasında birbirleri ile yavaş,  yavaş temasa geçtiklerinden daha sessiz ve daha düzgün çalışırlar. Diş boyunca kayma olmadığından ve çok az bir profil boyunca kaymaya sahip olduğundan dişler arasında düşük bir kayma hızına sahiptir. Ayrıca aynı anda temasın iki veya daha çok dişli tarafından paylaşılması ve diş profil eğrilik çaplarının büyük olmasından dolayı temas alnı büyüktür. Diş yüzeyleri arasında düşük yüzey basıncı oluşur. Dişlerin teması sırasında , temas noktalarında basınç eliptik bir alana yayılır. Elipsin boyutlarını , temas noktasına gelen yükü malzeme özellikleri ve spiral diş yan yüzeyinin eğriliği belirler. Diş yan yüzeyi (spiral) boyunca diş temasının konumu kolayca kontrol edilebilir ve istenilen bölgede sağlanabilir. Genellikle diş yüzeyleri arasındaki temasın diş yan yüzeyi üzerindeki konumu , diş yan yüzeyinin ortasında ve küçük bir alan içinde gerçekleşecek şekilde tezgahın imalat ayarları ve dişlinin montajı yapılmaya çalışır.

Kullanım yerleri;
-Diferansiyel kutuları,
-Redüktör kutuları,
-Takım tezgahları,
-Tekstil makineleri,
-Özel amaçlı makinelerde,
-Tarım makineleri,

www.bmr-aynamahrutidisli.com.tr
info@bmr-aynamahrutidisli.com.tr


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=838

Yazan - Eki 16 2011. Kategori Dişli, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “BMR’den Spiral konik dişli çarklar;”

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı