Autodesk, Within Medical ile 3D Baskı Ortopedik İmplantlarda Sınırları Zorluyor

1455786593_Autodesk_Logo

 

Autodesk hava, uzay, otomotiv ve endüstriyel sektörler için geliştirdiği katmanlı üretim aracı “Autodesk Within” dahilinde, ortopedi sektörü için 3B baskı ile tıbbi implant üretimini optimize eden “Within Medical” uygulamasını sağlık sektörünün hizmetine sundu. Within Medical, biyomedikal mühendislerin implantları canlı kemiğe (osseointegrasyon) rahatça bağlanabilmelerini sağlayan gözenekli mikro-kafesler ile üretebilmelerini sağlıyor, iyileşmenin kolaylaşması için çevreleyici dokunun etrafında damarların geliştirilmesini teşvik ediyor.

Üretimin geleceğinde çok önemli bir yere sahip olan “Generative Design” (Üretimsel Tasarım); tasarımın kalite, verimlilik ve performansını artıran, bulutun sınırsız bilgi işlem gücü sayesinde özel hedeflere yönelik çok büyük tasarım setlerinin yaratıldığı bir süreç. Autodesk Within ile tasarlanan bileşenler, geleneksel tasarımlara göre daha hafif olmaları ile dikkat çekiyorlar. İhtiyaca göre sertlik veya esneklik verilebilen bu bileşenler hatasız 3B baskı için rafine ediliyorlar.

Within Medical sayesinde kafatası biçim bozukluklarının veya özürlerinin cerrahi onarımı, kalça eklemi değiştirme, bel omurlarının değişimi ve yüz rekonstrüksiyonu gibi tıbbi uygulamalar gerçekleştirilebiliyor. Within Medical ile tasarlanan implantlar günümüzde dünyada 600’ü aşkın hasta tarafından kullanılıyor.

Kemik iç büyümesinin birçok ortopedi ameliyatı için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Autodesk Tasarım Araştırmaları Kıdemli Direktörü Mark Davis, Within Medical’in bu yüzden gözenekli implantların kemik ile daha iyi bütünleşebilmeleri için çeşitli gözenek büyüklük yapılandırmaları ve kaba kafes yüzeyleri kullandığını söylüyor. Davis, Within Medical tasarımlarının direkt metal sinterleme ve elektron huzme eritmesi gibi hatasız üretime izin veren özel 3B baskı süreçleri için optimizasyonunun sağlandığına dikkat çekiyor.


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=5414

Yazan - Şub 24 2016. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı