Allison’ın Sürekli Güç Teknolojisi™

Doğal Gazla Çalışan Araçların Verimini Arttıyor

Kalkışta motorun torkunu attırması ve hızlanma sırasında kesintisiz vites geçişi sağlaması, Allison’ı ticari hizmet amaçlı CNG/LNG uygulamaları için en ideal otomatik vites seçeneği haline getiriyor.

Orta ve ağır ticari araçlar için dünyanın en büyük otomatik şanzıman üreticisi ve şehir otobüsleri için en önemli hibrit tahrik sistemleri tedarikçisi olan Allison Transmission, geliştirdiği teknolojiler sayesinde doğal gazla çalışan ticari araç uygulamalarında liderliği ile ön plana çıkıyor. Tasarruflu, temiz, verimli ve sessiz güç aktarım sistemlerine yönelik artan küresel talep doğrultusunda müşteriler, sundukları toplu taşımacılık, çevre, dağıtım ve inşaat hizmetleri için CNG ve LNG ile çalışan kamyon ve otobüsleri giderek daha fazla tercih ediyorlar.

Allison’ın tork konvertörü, CNG ve LNG ile çalışan motorların düşük gücünü telafi etmek için motorun torkunu yükselterek kalkış ve sürüş sırasındaki genel verimliliği önemli ölçüde arttırıyor. Araçlar, Allison’ın Sürekli Güç Teknolojisi™ (Continuous Power Technology™) sayesinde, düz vites veya otomatikleştirilmiş düz vitesli (AMT) araçların gaza daha yavaş cevap verme döngülerinden etkilenmiyor. Allison ile motordan tekerleklere daha fazla tork aktarıldığı için işletmeciler, aynı zamanda daha fazla verimlilik ve performans elde edebiliyor. Bunlara ek olarak Allison retarderı frenlemeyi güçlendirerek, doğal gazla çalışan motorun düşürdüğü motor fren torkunu da telafi ediyor.

Allison Transmission Uluslararası Pazarlama Programları Müdürü Peter van Cuijk konuyla ilgili olarak; “Patentli tork konvertörü teknolojisi ve yumuşak, mükemmel vites değişimi sayesinde Allison otomatik şanzımanlar, doğal gazla çalışan araçlar için çok uygun. Hem ekonomik, hem de çevre avantajları ile gelişen doğal gaz alt yapısı, Allison otomatik şanzımanların atık, dağıtım, kısa mesafe taşımacılığı ve yol çekicilerini de içeren farklı uygulamalarda daha çok kullanılmasını sağladı” diyor.

Kuzey Amerika’da, ticari OEM’ler CNG ve LNG ile donatılmış araçların çoğunda Allison şanzıman kullanıyor. Mesela, yeni Cascadia 113 çekici de dâhil olmak üzere Freightliner’ın doğal gazla çalışan tüm araçları sadece Allison modelleriyle donatılıyor. Doğal gazla çalışan bu çekici, yeni Cummins Westport ISX12 G ağır hizmet motoruyla ve Allison 4000 serisi şanzımanla donatılıyor. Freightliner’ın Cummins Westport ISL G 8.9L motorlu araçları M2 112 ve 114SD ise 3000 Serisi şanzımanla sunuluyor.

Florida merkezli lojistik şirketi Saddle Creek A.Ş.’nin CNG ile çalışan çekici filosu ise iki katına çıktı ve Allison bu artışa ortak oldu. Saddle Creek, Güneydoğu A.B.D.’deki kamyon yükü çalışmalarında doğal gaz teknolojisini uygulamaya devam ederken, yakın bir geçmişte Allison otomatik şanzımanla donatılmış 40 adet Freightliner Business Class M2 112 kamyonu filosuna ekledi. Freightliner M2 112 CNG kamyonun 530 litrelik yakıt sistemi, uygulamaya bağlı olarak kamyona günde 885 ile 925 kilometre arasında menzil sağlıyor.

Allison otomatik teknolojisi, Avrupa’daki CNG/LNG kamyonlar için de giderek daha popüler hale geliyor. Scania, Iveco, Renault ve Mercedes’in aralarında bulunduğu büyük OEM’ler, doğal gazla çalışan motorlarıyla birlikte Allison otomatik şanzımanları sunuyor.

Almanya’daki en büyük belediye çöp ve atık yok etme şirketi olan Berliner Stadtreinigung (BSR), hepsi Allison 3000 Serisi otomatik şanzımanla donatılmış 120 adet Mercedes-Benz Econic CNG atık toplama kamyonuyla hizmet veriyor. CO2-nötr bir çalışma için bu araçlar, gelecekte BSR’nin Berlin Ruhleben’deki kendi tesisinde ürettiği biyo-metanla çalışmaya başlayacak.

Avusturya Graz’da ise Allison otomatik şanzımanla donatılmış bir Mercedes-Benz Econic NGT 1828 çekici Magna Steyr fabrikasında test edildi. Avusturyalı nakliye şirketi Frikus’un sahibi olduğu Econic, Avusturya’da hizmete giren türünün ilk örneği. 6.9 litrelik OM 906 LAG doğal gazla çalışan ve 205 kW (279 bg) üreten bir motora sahip olan Econic NGT, retarder ve altı vitesli Allison 3000 Serisi otomatik şanzımanla donatıldı.

Econic NGT 1828 çekici hem CO2, hem de NO2 olmak üzere havayı kirleten maddelerde, yakıt tüketiminde (yüzde10) ve yakıt maliyetlerinde (yaklaşık yüzde 20) kayda değer azalma sergiledi. Gürültü emisyonu da bir dizel araç ile kıyaslandığında yüzde 50 oranında düşürüldü.

Peter van Cuijk  açıklamasında; “Dizelden daha temiz yanan, sera gazlarını ve gürültü emisyonlarını azaltan ve aynı zamanda daha ucuz olan bir alternatif yakıt kaynağının cazibesi, dünyanın her yerindeki işletmeleri Allison’la donatılmış CNG ve LNG araçları satın almaya yöneltiyor” diyor.

Allison hakkında daha fazla bilgi, www.allisontransmission.com’dan edinilebilir.

Bu haberi PDF olarak bilgisayar ve cep telefonunuza indirmek için tıklayın>>

 

 


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=3196

Yazan - Kas 25 2012. Kategori Güç Aktarma Elemanları, Haberler, Ürünler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı