Adana Çimento’dan dev yatırım

OYAK Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, Akdeniz Bölgesinin yarım asırlık, bilinen en köklü sanayi tesislerinden olan Adana Çimento’nun yeni yatırım planını açıkladı.

Adana Çimento’nun bölgesel liderliğini devam ettirmek ve ülkemizin büyümesine paralel olarak artan çimento ihtiyacını karşılamak üzere İskenderun’da yaklaşık 80 Milyon Dolara mal olacak bir klinker üretim hattı yatırımına başlanacaktır.

Mevcut durumda yıllık 2.3 Milyon Ton klinker ve 5.5 Milyon Ton çimento üretim kapasitesine sahip olan Adana Çimento, yeni yatırımla birlikte klinker üretim kapasitesini 3.3 Milyon Tona yükseltecektir. Böylelikle Doğu Akdeniz Bölgesi’nin en yüksek klinker ve çimento üretim kapasitesine de ulaşılmış olacaktır.

Türkiye’nin yüksek büyüme hızını desteklemek ve dolayısı ile artan çimento talebini karşılamak üzere alınan
bu karara dair Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu alınmış olup yatırım ile ilgili teknik çalışmalara başlanmıştır.

Yatırımın Ekim 2011 tarihinde başlaması, 2 yıl içinde tamamlanması ve devreye alınması planlanmaktadır. 80 Milyon Dolar’a tamamlanması beklenen projenin finansmanında %  50 – 70 civarında kredi kullanılması öngörülmektedir. Bu yatırımla bölgede yaklaşık 200 kişilik bir doğrudan istihdam sağlanacaktır, yan hizmetlerle birlikte istihdamın 500 kişiyi aşacağı aşikardır.

Adana Çimento Genel Müdürü K. Ümit Özel de yeni yatırım kararına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

“32 yıldan beri bu sektörün içinde olan ve özellikle son 10 yıldaki dinamizmi, hareketliliği hiç yaşamadığını vurgulayan Özel, “Türkiye gerçekten çok hızlı gidiyor ve gidecek. Bir dönem bölgenin en büyük kapasitesine sahip iken, gelişen Türkiye ile birlikte bölgede yeni kurulan fabrikalarla bölgenin dengeleri değişmiş oldu. Doğu Akdeniz Havzasında en son 2009 yılında 31 Milyon Euro bedel ile yüksek fırın cürufu ve cüruflu çimento öğütmek üzere bir tesis kurmuş ve devreye almıştık. Bugün aldığımız yatırım kararı ile pazar ve kapasite liderliğimizi perçinlemiş, pekiştirmiş ve tekrar birinci sıradaki yerimizi almış olacağız.

Gelişen pazar şartlarında İskenderun’daki geçmiş yatırımımızı da destekleyecek, çimento ana hammaddesi olan klinkeri üretecek böyle bir fırını da bölgeye ve ülkemize kazandıracağımız için hem bir mühendis, hem de bir yönetici olarak heyecan ve gurur duyuyorum” dedi.

Bu haberi reduktordergisinden e-dergi şeklinde de okuyabilirsiniz, şimdi tıklayın okumaya başlayın>>


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=735

Yazan - Eki 10 2011. Kategori Firma Haberleri, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı