95 Bin İhracatçı Firma Online Satın Alma ile Maliyetlerini Düşürecek

1449657017_KM__B_ve_OSO_Y__netim_Kurulu_Ba__kan___Murat_Aky__z

İhracatçılar, üretim maliyetlerini düşürerek rekabet avantajı kazanmak için güç birliği yapacak. Kapsamı ve üyelerine sağladığı avantajlarla Türkiye’de bir ilk olan Ortak Satınalma Organizasyonu, 95 bin ihracatçı firmaya üretim maliyetlerini yüzde 50’ye yakın azaltma fırsatı sunuyor. Akaryakıttan kargoya, içme suyundan sigortaya, gümrüklemeden personel alımına kadar toplam 28 marka ihracatçı firmalara tedarikçi olarak hizmet verecek.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) de aralarında olduğu Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO), Murat Akyüz’ün Başkanlığındaki yeni Yönetimi ile ihracatçıların girdi maliyetlerini azaltacak yeni formüller için çalışmalarına hız verdi.

OAİB, İKMİB, PAGDER, PAGEV, TARMAKBİR, AMD, ASD, TEMSAD, İSKİD ve İŞİM gibi kurumları çatısı altında toplayan Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO), 95 bin ihracatçı üyesini anlaşmalı 28 tedarikçi firmayla buluşturan ve düşük maliyetlerle alışveriş yapabilecekleri bir platform oluşturdu. İhracatçılar www.osoline.com.tr web sitesine üye olarak platformda yer alan tedarikçilere en uygun fiyatlarla sipariş verebilecek. Proje, kapsamı ve üyelerine sağladığı avantajlarla Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. Dünyada da sayılı örneği bulunan elektronik satın alma sistemi sayesinde ölçeği ne olursa olsun firmalar maliyetlerini ciddi oranda azaltma şansı yakalıyor.

KOBİ’ler 2016’da alırken kazanacak

Özellikle KOBİ’ler için büyük avantaj sağlayan ortak satın alma oluşumu hakkında bilgi veren İKMİB ve OSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, 28 tedarikçi firma ile yapılan anlaşmalar sayesinde firmalara hem para hem zaman kazandıracaklarını belirterek, “95 bin firmanın yarattığı sinerji, sektördeki en küçük firmanın bile maliyetlerini yüzde 10 ila 50 oranında düşürecek. Hatta maliyet düşüşleri bazı kalemlerde ürüne göre yüzde 75’i bile bulabiliyor. Sisteme katılan firmalar, tüketim miktarlarına göre değil tedarikçilerle yaptığımız indirim anlaşmaları çerçevesinde oluşan rakamlara göre alım gerçekleştirecekler. Bu açıdan KOBİ’lerin projede daha avantajlı olduğunun da altını çizmek gerek. Yıl genelinde baktığımızda sektör milyonlarca liralık tasarruf yapacak. Bir örnek verecek olursak; 50 çalışanı olan bir üyemiz, OSO tedarikçileriyle çalışmaya başladıktan sonra ilgili kalemlerde maliyetlerini yüzde 4-86 arasında düşürdü. Firmanın 59 bin TL’lik aylık gideri yüzde 9 oranında azaldı. Firma aylık bazda 4 bin 800 TL’lik, yıllık ise 58 bin TL’lik maliyet avantajı sağladı” diye konuştu.

Ortak Satınalma Oluşumunda yer alan 28 tedarikçi firmayla bir araya geldikleri toplantının son derece verimli geçtiğini vurgulayan Murat Akyüz, 2016 yılında sistemdeki tedarikçi firma sayısını daha da artırmak amacıyla görüşmelerinin devam ettiğini dile getirdi.

OSO A.Ş. Hakkında

OSO A.Ş. 2005 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın desteği ve Başbakanlık Orta Anadolu İhracatçılar Birliği yönetim kurulu ve üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilmiş bir organizasyon.

Türk imalat sektörünü ve ihracatçı firmaları bir araya getirerek ortak talepler doğrultusunda, ortak satın almaların gerçekleşmesini sağlamak ana hedef olarak belirlendi. Bu amaç doğrultusunda, OSO bünyesindeki firmalar adına tedarikçileri seçmek ve pazarlık yapmak adına aracı olarak anlaşmalar imzalanıyor.

OSO’nun şu ana kadar anlaşma yaptığı 28 Tedarikçi Firma ise şöyle:

 Akaryakıt ve Madeni Yağ: Petrol Ofisi
 Araç Kiralama: AVIS
 Araç Takip: Fideltus
 İçme Suyu: Sırma
 Eğitim Hizmetleri: FSL Grup
 Elektrik Malzemeleri: EATON
 Elektrik Motoru: Vek Motor
 Elektrik Panosu: Tempa Pano
 Endüstriyel Otomasyon Ürünleri: Emcekare
 Gümrükleme Hizmetleri: Performans ve Ejder Gümrükleme
 Hukuk Müşavirliği: Ünlü ve Erinan Hukuk Müşavirliği
 İnsan Kaynakları: Secret Cv
 İş Sağlığı ve Güvenliği: Toraman OSGB
 Kargo Hizmetleri: Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo
 Kırtasiye: Dinçer Kırtasiye
 Catering: CRC Kurumsal
 Motorlu Kurye: Kuryetel
 Lojistik: Logser
 Marka ve Patent Hizmetleri: Lider Fikri Mülkiyet
 Rulman: Saygılı Rulman
 Sigorta Hizmetleri: Can Brokerlik
 Teşvik, Hibe ve Finansal Çözümler: Voytes
 Yardımcı Ekipman: Çelik Bilek ve Net Mak
 Yurtdışı Kargo Hizmetleri: PTS


e-bülten'e üye olun
E-Posta:

Redüktör Dergisi Reklamlar

URL: https://www.reduktordergisi.com/?p=4970

Yazan - Ara 10 2015. Kategori Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Foto Galeri

Giriş | Designed by Gabfire themes YukarıYukarı