E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Volvo Car Corporation, Avrupa’da CO2 emisyonunu en fazla azaltan otomobil üreticisi

Volvo Car Corporation, karbondioksit emisyonlarının azaltılmasında Avrupa’daki otomobil üreticileri arasında ilk sırada. Bu sonuç, Avrupa Ulaştırma ve Çevre Federasyonu T&E tarafından gerçekleştirilen altıncı yıllık analizle saptandı. Volvo Car Corporation’ın Başkanı ve CEO’su Stefan Jacoby: “Büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Karbondioksit emisyon değerlerini azaltmayı merkeze koyan iddialı planımızı uygulamaya devam edeceğiz,” dedi.


2010 yılında Avrupa’nın en büyük sekiz otomobil üreticisi, ortalama CO2 emisyon değerlerini yüzde 2 ila 6 arasında değişen miktarlarda azalttı. Volvo Car Corporation ise bu dönemde CO2 emisyon değerlerinde gerçekleştirdiği yüzde 9’un üzerindeki azalmayla, bir istisna olarak diğer otomobil üreticilerinin arasından sıyrılıyor. Bu, “DRIVe sıfıra doğru” (DRIVe towards zero) vizyonuyla yürütülen sıkı bir çevre politikasının sonucu olarak ortaya çıktı. DRIVe ürün gamına ait yakıt ekonomisi yüksek dizel motorlu otomobillerin satışı son derece başarılı gidiyor ve karbondioksit emisyon değerlerinde önemli miktardaki azalmanın nedenlerinden biri de bu otomobiller oldu. En çok rağbet gören otomobillere örnek olarak 99 g/km emisyon değerine sahip V50 DRIVe verilebilir. Volvo Car Corporation’ın CO2 stratejisi aynı zamanda farklı hibritleşme oranlarına sahip elektrikli otomobilleri, daha verimli hale gelen dizel ve benzinli motora sahip modelleri ve alternatif yakıtlarla çalışan araçları da içeriyor.
Volvo Car Corporation Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Mertens; “Amacımız 2020 yılı itibarıyla satışını gerçekleştirdiğimiz otomobillerin ortalama karbondioksit emisyon değerini kilometre başına 95 grama düşürmektir. Bu değer, teorik olarak tamamen uygulanabilir bir değerdir, ancak mevzuat, teşvikler, enerji temini ve tabii ki müşteri taleplerindeki gelişmelere fazlasıyla bağlıdır. Ayrıca, AB karbondioksit emisyon değerlerini hesaplamak için yeni bir metodu kullanıma sokmaya çalışıyor ve bu da bizim planlarımızı etkileyecek,” dedi.
Avrupa Ulaştırma ve Çevre Federasyonu tarafından gerçekleştirilen analiz, Avrupa’daki otomobil üreticilerinin yeni otomobillerin CO2 emisyon değerlerini ve yakıt tüketim miktarlarını azaltma konusunda ne oranda başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Genel olarak bakıldığında, 2010 yılında AB’de satılan yeni otomobillerin karbondioksit emisyon değerlerinde yüzde 3.7’lik bir azalma olduğu ve şu anda Avrupa’da satılan yeni otomobillerin ortalama karbon dioksit emisyon değerinin kilometre başına 140 gram olduğu görülüyor.
Daha fazla bilgi için http://www.transportenvironment.org/cars-and-co2/ internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir