E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Terörü Yenen Türkiye, Enerji Gücü İle “Sınıf” Atlar

IAEE Baskani Prof. Dr. Gurkan Kumbaroglu_512x768

Son yıllarda Türk Akım, TANAP, NABUCCO, BTC gibi projelerle bir “hub” olma doğrultusunda hızla ilerleyen, aynı zamanda Güneydoğu ve Trakya’daki zengin kaya gazı rezervleri ile gündeme gelen Türkiye’nin, bu potansiyeli etkin şekilde kullanabilmesi durumunda gelişmekte olan ülke konumundan gelişmiş ülkeler statüsüne ulaşabileceği öngörülüyor.

 
Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’na göre, bunun önündeki en büyük engel terör. Kumbaroğlu, Türkiye’nin terör oyunundan kurtularak başarılı hamleler atmasının, coğrafyasındaki dengelerin de değişmesi anlamına geleceğini kaydetti.

 
Enerjinin, ülkelerin kalkınmasında en önemli güçlerden biri olduğunun altını çizen Kumbaroğlu, şunları söyledi:
“Günümüzde ülkelerin kalkınma endeksi belirtilirken ürettikleri ve tükettikleri enerji miktarları da göz önünde bulunduruluyor. Böylesi önemli bir sektörde son yıllarda adından sıkça söz ettiren Türkiye’nin stratejik öneminin jeopolitik ve teknolojik gelişmelerle zirve yaptığı bir dönemdeyiz. Bu gelişimin önüne set çekmek isteyenler olduğunu düşünüyorum. Bunda terörü çok ciddi bir araç olarak görüyorum. Terör engelinin aşılması ile Türkiye enerjiden alacağı güçle Avrasya’nın lider ülkesi olur. Teröre olan harcamalar sona erecek ve yatırımlar yön değiştirecek. Coğrafyamızdaki enerji yatırımları sadece Türkiye’nin değil, komşularının da kalkınmasını sağlayacak. Terörü yenen Türkiye, enerji gücü ile ‘sınıf’ atlar. Gelişmekte olan ülkeler grubundan gelişmiş ülkeler konumuna ulaşabilir.’’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir