E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

İran’ın Açılan Kapılarından İlk Plastik Sektörü Giriyor!

1453355560_REHA_GUR_567x768

Türkiye plastik sektörünün önemli dış ticaret alanlarından biri olan İran’da düzenlenecek olan İranplast 2016 fuarı, yaptırımların kalkmasının ardından daha da önem kazandı. Fuarın Türkiye tek temsilcisi olan PAGDER, sektördeki firmaların İran’daki bu fuara yoğun ilgi gösterilmesi dolayısı ile katılımları haftalar öncesinden tamamladıklarını açıkladı.

 
PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, İran’ın plastik sektörü için önem taşıdığını vurgulayarak, “Sektör olarak İran’dan hammadde ithalatı yapıyoruz. En fazla plastik mamul ihraç ettiğimiz ülkeler arasında da 6’ncı sırada İran geliyor. Ancak İran bunun çok daha ötesinde bir potansiyel taşıyor. Geniş perspektiften bakarsak, İran ihracatımız için önemli bir fırsat ama aynı zamanda önemli bir rakip. Sektörümüz bu yeni ortamı, yeni dönemi; PAGDER’in Türkiye tek temsilcisi olduğu İranplast 2016 fuarında yakından görecek, fırsatları değerlendirecek” dedi.

 
İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması ile Türkiye-İran ekonomik ilişkileri yeni bir döneme giriyor.
Türkiye’nin en önemli ihracat sektörlerinden biri olan plastik sanayi de, İran ile yakın ilişki içinde… İran’a yıllık 200 milyon dolara yakın ihracat yapan plastik mamul üreticileri; bir önceki fuarda olduğu gibi, bu yıl da “İranplast 2016” fuarının Türkiye tek temsilciliğini yürüten PAGDER’in organizasyonu ile 13 – 17 Nisan 2016 tarih aralığında, Tahran’a güçlü bir çıkartma yapmaya hazırlanıyor.

 

 

İran’ın yakından takip edilmesi gerekiyor: İştah kabartan bu pazar aynı zamanda ciddi bir rakip de

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, İran’ın son dönemde hammadde üretimine ağırlık verdiğini, petrol üreticisi bir ülke olarak bu alanda ciddi bir avantaj yakaladığını hatırlatarak, 2009’da küresel hammadde ihracatında payı dikkate alınmayacak bir ülkeyken, 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 1,3 pay ile dünyanın ilk 20 hammadde ihracatçısı arasına girdiğini kaydetti.

 

Bu durumun İran’ın plastik mamulde güçlü bir potansiyel üretici görünümü arzettiğini vurgulayan Reha Gür, “İran, plastik sektörünün her alanı için dikkatle takip edilmesi gereken bir ülke. Ciddi rekabet avantajlarımızın olduğu bir dönemdeyiz. İlk bakışta ciddi bir ihracat imkanı sunduğu değerlendirmesi yapılıyor, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın iştahını kabartıyor ama İran ekonomisi, aynı zamanda birçok alanda rakip olma potansiyeli taşıyor. Dolayısı ile PAGDER’in Türkiye tek temsilcisi olduğu ve yoğun başvuru nedeni ile katılımını haftalar önce tamamladığımız İranplast 2016, İran’ı daha yakından tanımak için sektörümüze büyük fırsat sunacak. Bu fuar katılımı ile yaptırımların kalktığı İran’a ilk adımı da plastik sektörü atmış olacak” dedi.

 

Fuar takvimi de, Türk ihracatçısına avantajlar sağlıyor

Reha Gür, ayrıca İran’da Mart ayındaki yeni yıl tatili ve Nevruz (Bahar Bayramı) tatili ile ardından gelen resmi ve dini tatillerin sonrasına denk gelen fuar takviminin de avantajlar oluşturduğuna dikkat çekti. Tatillerin birleştirilmesi alışkanlığı ve Nevruz tatiline İran’da verilen önem dolayısı ile İran’da yerleşik üreticilerin bir bölümünün fuara katılım gösteremeyeceğini, buna karşın ziyaretçi sayısının artacağını belirten Gür, “Bu durum özellikle pazara girmek isteyen biz ihracatçılar için ilave fırsatlar yaratacak” dedi.

 
Hızlı büyümeyi yakalamak önemli
Tüm dünyanın gözlerinin çevrildiği İran’ın hızlı bir büyüme dönemine gireceği tahminini hatırlatan Reha Gür, bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 
Gür, “Ekonomisi hızla gelişen, küresel ekonomide güçlü bir şekilde yerini almaya başlayan ve hammadde tedarik ettiğimiz ülkelerin önde gelen ülkelerinden biri olan İran; Türkiye’den de ciddi sayılabilecek miktarda plastik mamul ithal ediyor. En fazla ürün ihraç ettiğimiz 6’ncı ülke durumunda olan İran’a, 2014 yılı sonu itibariyle 46 bin ton miktarında ve 198 milyon dolar tutarında plastik mamul ihraç etmiş durumdayız… İran, Türkiye’nin plastik makine ile akşam ve parçaları sektörünün de ana ihraç pazarlarından biri… 2014 yılı sonunda İran’a yaklaşık 15 milyon dolarlık ürün sattık ve bu seviyeyle de en fazla ihracat yapılan ülkeler içinde İran ikinci sırada yer alıyor. Tüm bu rakamlar tabii ki mevcut potansiyelin çok küçük bir kısmını oluşturuyor. İran pazarının büyüdüğü bu yeni dönemi yakalamak sektörümüze büyük faydalar sağlayacak” dedi.

 
Türkiye’nin en önemli dış ticaret partnerleri arasında bulunan İran’daki fuarı değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, “Türkiye plastik sektörünün küresel pazarlardaki tanıtımlarında öncü rolümüz; üyelerimize ve tüm sektör mensuplarımıza rehberlik yaparak üreticilerimizin dünya çapındaki etkinliklerini artırma vizyonumuz çerçevesinde ikinci defa alanının en önemli fuarlarından İranplast’ın Türkiye tek temsilcisi olduk. Türkiye plastik sektörü ile yoğun bir ticareti bulunan İran pazarının yüksek potansiyeli hep takibimizdeydi. İran pazarı, diğer birçok sektördeki Türk firmaları gibi plastik sektöründeki firmalar için de olağanüstü işbirlikleri imkanı taşıyor. Üretim-tüketim açısından ve yatırım-ihracat hedefleri ile gerçek bir fırsatlar kapısı oluşturan İran’da düzenlenecek İranplast 2016’ya, Türkiye tek temsilci olarak plastik sektörümüzün değerli firmalarının, mensuplarımızın katılımını sağlıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir