E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Gençler Dünyayı Daha da Yeşil Yapacak

1459947562_GecenYilinYe__ilBeyinleri

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun bu yıl beşincisini düzenlediği lise ve üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışması “Yeşil Beyinler”e katılımlar devam ediyor. Yaşamsal üçlü olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya başvurular 25 Mayıs 2016 tarihine kadar kabul ediliyor.

 
Lise ve üniversite öğrencileri “Yılın Yeşil Beyinleri” yarışmasına iki kişiden oluşan takımlarla çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında geliştirdikleri özgün projeler ile katılıyorlar. Yılın Yeşil Beyinleri, Ekim 2016’da finale kalan beş takımın projelerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda sunmasının ardından uluslararası jüri tarafından belirlenecek.

 
12 farklı ülkeden 77 başvuru
Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik Yılın Yeşil Beyinleri yarışmasının beşincisine bugüne kadar 12 farklı ülkeden 77 proje katılım gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri, Estonya, Etiyopya, Filipinler, Hindistan, Kanada, Kenya, Kırgızistan, Malezya, Mısır, Pakistan ve Türkiye’den öğrencilerin oluşturdukları takımlar hazırladıkları projeleriyle başvurdu.

 
Yarışmaya başvuru internetten
Üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Yeşil Beyni Yarışması’na katılmak isteyen takımlar, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında 2000 kelimeyi aşmayan özgün projelerini kısıtlı sayıda şekil veya tablo ile destekleyerek İngilizce olarak hazırlayacaklar. Projelerde sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranıyor. http://www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr adresinden yapılan elektronik başvuruların ardından yapılan değerlendirme sonunda ilk beşe giren takımı oluşturan öğrenciler, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.
Lise öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Genç Yeşil Beyni Yarışması’nın konusu da yine yaşamsal üçlünün sürdürülebilirliği. İki lise öğrencisinden oluşturulan takımlar, en fazla 3 şekil ve 1 tablo ile destekleyecekleri 1000 kelimeden oluşan özgün kavram projelerini Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlayabilecekler. http://www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr adresinden başvuru yapılan yarışmanın birincisi, yine finale kalan beş takımın Eylül ayında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapacağı sunumun ardından belirlenecek. Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir